ДА ЛИ ЈЕ ГРЕНЕЛ ПОГОДИО У МЕТУ: "Србији Европа није потребна, али би Европљани требало да желе вредне Србе"
Трампов оперативац говорио и о обнављању зграде Генералштаба, тешко оштећеној у агресији НАТО 1999. године
Ричард Гренел, амерички дипломата који је уздрмао дипломатски свет још као амбасадор САД-а у Берлину, открива је за "Блиц" своје даље пословне планове сада када се више не налази у америчкој државној служби и председничкој администрацији.
СТИЖУ НОВЕ ДОЗЕ ВАКЦИНА: Помоћ Меридиана за више од 50 болница Србије
СРПСКА АРМИЈА СВЕ ЈАЧА И ЈАЧА: Наставља се опремање војске
Вучић: Хвала свима, вакцине значе живот, напредак и будућност (ФОТО)
Новинари су затекли Гренела у његовом дому у Лос Анђелесу где пуни батерије за нове пословне подухвате који ће остати везани и за Балкан, регион који му је, према личном признању, прирастао срцу. Посебно место у региону, ипак, припада Србији. Некадашњи специјални изасланик за Косово и привремени шеф свих америчких тајних служби открива и са којим српским политичарима је постао и остао пријатељ, шта највише воли у Београду, зашто себе зове "несавршеним хришћанином", али се дотакао и најтежег периода свог живота - када се борио са раком.
- Вратио сам се кући у Лос Анђелес и поново сам се повезао са породицом, пијатељима, са својим пословним и професионалним контактима. Напустио сам државну службу и сада се бавим консалтингом за приватне компаније које проширују економску трговину између Европе и Америке. Такође сам фокусиран на економску и политичку помоћ региону Балкана. Уговор о економској нормализацији потписан у Вашингтону сада треба инвеститорима из приватног сектора да помогне у развоју пројеката. Посебно сам заинтересован за проналажење партнера који би помогли да се развије урушена зграда у центру Београда (Генералштаб, прим. нов.) у којој је некада стајало Министарство одбране. Ова зграда подсеа људе на прошлост, а не на садашње пријатељство Америке и Србије и нашу заједничку будућност. Такође сам прихватио позицију на великом америчком универзитету Карнеги Мелон - започиње своју причу један од најближих сарадника Трампа.
Твитер политика
Ричард Гренел је, баш као и Доналд Трамп, практиковао слање порука путем Твитера. Реаговао је у реалном времену на различите вести, а то је често било веома корисно и за медије у Србији. И поред свега, каже, више воли контакт уживо.
- Прватно сам много пријатнији и финији него на Твитеру. Твитер је дизајниран да преноси брзе поруке о ангажманима. Не ради се о реакцијама, то је једносмерна комуникација. И много више волим интеракције уживо где можете да одговорите на емоције и речи - закључује он.
Гренела су новинари питали и за права ЛГБТ популације и нови закон о истополним заједницама који је у центру пажње домаће јавности последњих дана.
- ЛГБТ једнакост је западњачка вредност. Третирање свих једнако требало би да буде циљ сваке владе. Иако ћемо можда имати посла на Балкану, знам да се председник Вучи лично залаже за једнак третман гејева и лезбејки - наводи наш саговорник и осврће се на то да председник Вучић никада није показао предрасуде према њему.
- Оно што волим код председника Вучића је што се према мени односи као према дипломати, а не као према дипломати хомосексуалне оријентације. Фокусиран је на сав српски народ и никада не показује никакве предрасуде. Његова репутација код Американаца је врло добра. Познајемо га као великог вођу и огромног љубитеља америчке кошарке. Веома је просвеен и захвалан сам на његовом пријатељству - каже Гренел.
Каже да европска заједница и америчка јавност верују у једнакост, владавину закона и капитализам. Током својих година у Берлину научио је, каже, да се сваки европски лидер бори да пронађе равнотежу између доношења одлука које доносе корист њиховој земљи у односу на оно што је најбоље за Европску унију у целини. Неки лидери су, преме његовим речима, искренији према својим приоритетима од других, а како каже, био је веома поносан што је радио за Доналда Трампа, "јер је био страствен и искрен и што је на првом месту радио за амерички народ".
О псу Лоли
- Наш пас Лола био је уз мене 10 година, током мог лечења карцинома и увек је била препуна љубави. Лола је чекала на вратима да се вратим кући са хемотерапија и лизала би ми ћелаву главу и лице док бих лежао на каучу покушавајући да смогнем енергије да преживим дан. Невероватно сам зависан од ње и њене безусловне љубави - каже Гренел.
Сматра да је Србији место у Европи, као и да заслужује бржи пут ка чланству у Европској унији.
- Верујем да Србији то није потребно, али Европљани треба да желе Србију. Србија је живахна, модерна, велика, напредна и испуњена вредним и лепим људима - истиче он.
О нашем главном граду има речи хвале, пун је утисака, а нешто му и недостаје.
- Обожавам да боравим у Београду. Иако сам пронашао неколико омиљених ресторана, још нисам пронашао добру теретану - вежбање ми је важно. Помишљам да питам министра финансија Синишу Малог за препоруке теретана, јер смо једном вежбали заједно у Вашингтону - открива Гренел.
Каже да има неколико пријатеља који живе дуж реке и да је веома љубоморан на оно што имају. Председник Вучић га је, каже, водио у обилазак риве бродом и био је веома импресиониран - "Београд ми је деловао као сјајан амерички град".
Несавршени хришћанин
За себе увек каже да је несавршени хришћанин.
- Ја сам хришћанин, а иако сваки дан затајим, захвалан сам што ми моја религија омогуава да будем несавршен, јер је Христос савршен. Трудим се да сваког дана будем боља особа - наводи он.
У Србији има много пријатеља, од којих су неки то већ дуги низ година.
- Једна посебна пријатељица је премијерка Ана Брнабић. Практично сам је прогањао и натерао да ми буде пријатељ (смех). Ана ме је посетила у Берлину и редовно разговарамо. Српски народ има ту срећу да је има за свог представника. Она познаје толико људи у приватном сектору и поштована је широм света - наводи Ричард Гренел.
Један од најтежих перода у његовом животу јесте суочавање са тешком болешћу - Нон-Хочкин лимфомом.
- Поносни сам победник рака. У 2013. години дијагностикован ми је агресивни облик Нон-Хочкин лимфома и било је то веома поражавајуће. Основао сам компанију за здравствену технологију након што је 2014. године утврђено да немам рак. Компанија је почела да развија паметну телефонску апликацију за пацијенте са раком, али сада користи исту вештачку интелигенцију коју смо креирали за сваку болест. Верзије ИОС и Андроид доступне су бесплатно, а зову се "Wave Health" и "ChemoWave". Тренутно су доступне на четири језика, али волели бисмо да нађемо здравственог партнера који би их уредио и на српском. Технологија је направила велику разлику у мом процесу лечења рака и надам се да помаже и многим другима. Рак ми је био озбиљан противник и победио сам га. Можда нећете успети, али кажем свима да се увек врате и покушају поново - увек - поручује Гренел.