Чувајте се на време: Дијабетес и ГОЈАЗНОСТ су најопасније БОЛЕСТИ данашњице!
Не препуштајте ништа случају
Број гојазних особа у Србији, али и свету расте из године у годину, а упоредо са повећањем гојазности расте и епидемија шећерне болести. Скоро 40 одсто особа у Србији које имају дијабетес тип 2 у тренутку откривања болести биле су гојазне.
Прочитајте и:
- Епидемија малих богиња се отела контроли: Министарство здравља донело НОВУ ОДЛУКУ да спречи ширење болести
- Мали Вук (2) је јутрос умро у нишкој болници: Остао је сам на свету и изгубио НАЈВАЖНИЈУ БИТКУ
- Преминуо дечак на Дечијој клиници у Нишу: Сумња се на морбиле, али нема доказа, другом се лекари боре за живот
У Европи се број гојазних особа удвостручио у протекле четири деценије. Тренутно је свака пета особа гојазна а предвиђања су да ће до 2030. године чак сваки други Европљанин бити гојазан.
Светска здравствена организација упозорава да сваки гојазан мушкарац има десетоструко већи ризик да развије тип 2 шећерне болести од његовог вршњака који није гојазан, док је код гојазних жена тај ризик већи 30 пута. Док упоредо са епидемијом гојазности расте и епидемија дијабетеса тип 2, посебно забрињава чињеница да се старосна граница гојазних, а тиме и дијабетичара, све више помера према млађим генерацијама.
Србији прети ОПАСНА ВРСТА ГРИПА, први талас стиже већ за две недеље, али ће најгоре тек уследити
- Подаци показују да је у Европи свако треће дете узраста од 11 година предгојазно или гојазно. Један од три гојазна дечака и две од пет гојазних девојчица ће у свом будућем животу оболети од шећерне болести типа 2. Уколико гојазност настави овим темпом раста, наша деца ће имати краћи животни век него њихови родитељи - каже проф. др Едита Стокић, ендокринолог Клиничког центра Војводине.
Она истиче да је превенцијом гојазности, која се заснива на правилној исхрани и редовним физичким активностима, могуће спречити и одложити настанак дијабетеса типа 2.
Уколико до гојазности ипак дође, она се лечи дијетском исхраном, повећањем енергетске потрошње, медикаментима и хируршки, што значајно даље утиче и на превенцију дијабетеса типа 2 или његову прогресију и компликације.
Да ли је пивски стомак мит или истина?
Докторка саветује да током ових славских и празничних дана калкулишемо са храном, да будемо умерени и не преједамо се, да једемо мање парчиће и кад год можемо заменимо висококалоричне намирнице оним мање енергетске вредности, и што је најважније да се много више крећемо.
Др Стокић каже да посебно забрињава све већу учесталост гојазности код деце, а статистика каже да у региону Европе једно од троје деце узраста 11 година је предгојазно или гојазно.
- Ако погледамо гојазне дечаке, један од три гојазна дечака у перспективи у свом будућем животу ће оболети од шећерне болести, а када посматрамо девојчице, две од пет девојчица ће у перспективи током свог живота добити тип 2 шећерне болести - појаснила је она, а наводи се у саопштењу.
ЛАКО ДО ЖЕЉЕНЕ ЛИНИЈЕ: Ево које кораке треба да предузмеш ПРЕ СПАВАЊА како би смршала!
Она каже да се лечење гојазности заснива на одговарајућој дијетској исхрани - смањити количину хране, мењати састав намирница које се уносе, а с друге стране водити рачуна да се повећа и ниво физичке активности.
- Уколико медицинска нутритивна терапија и повећан ниво физичке активности, не доведе до адекватних резултата, у лечењу гојазности и превенцији типа 2 шећерне болести, на располагању су медикаменти, али реч је искључиво о лековима који су регистровани за лечење гојазности а не о бројним препаратима које нас свакодневно обасипају рекламама - каже докторка.