Да ли у чесницу мора да се ставља ДУКАТ или могу и - евро, долар и ПЛАТНА КАРТИЦА?
Међу бројним обичајима који се упражњавају на најрадоснији празник међу православцима, Божић примат свакако држи прављење божићне погаче или како је у народу зову – чеснице
Према вишевековној традицији тачно се зна шта се у њу ставља и сви додаци који се убацују носе одређену симболику. Према обичајима, у чесницу се стављају: новчић (ради среће), парче бадњака (ради здравља и плодности говеда), зрно кукуруза (ради свиња), зрно пасуља (ради оваца), зрно зоби (ради коња), зрно пшенице (ради живине).
Она се једе пре друге хране. Укућани је држе и окрећу међу собом. Када га три пута окрену, разламају је. Ко од укућана нађе новчић, биће здрав и срећан целе године. Новчић такође симболише и економско благостање.
Према неким тумачењима, новчић представља даривање новорођеног Исуса Христа. Када је у питању новчић, није битно које је вредности – динар или више. Може да се стави и дукат, а у неким породицама се деценијама ставља један исти новчић. Евро и друге валуте се не препоручују.
Међутим, неки су последњих година одлучили да оду корак даље и да самоиницијативно новчић или дукат замене доларом, евром, а било је и оних који отишли у крајност и у чесницу ставили ни мање, ни више него – платну картицу.
Чувари традиције сматрају да не би требало самоиницијативно тумачити веру, и оно што је вековима у традицији, попут новчића и дуката, мењати – евром, доларом или платном картицом. Према мишљењу ове струје “играње са обичајима и веровањима” може бити погубно за оне, који себе сматрају верницима и никако не би требало изводити такве “експерименте”.