ДА ЛИ ЗНАМО КО НАМ ДОЛАЗИ 1. ЈАНУАРА: Деда Мраз, Божић Бата или Свети Никола Мирликијски?!
Вера у маркетиншку кампању или православље.
Доста људи зна да је савремени Деда Мраз настао у оквирима компаније Кока кола за потребе њиховог маркетинга. Али, треба знати и да је Кока кола заправо само већ постојеће фолклорне и народне митове о поклонима које за Нову Годину и Божић доноси дека из Лапоније, осмислила у једној форми дебелог и брадатог декице у црвеној боји Кока коле који дели поклоне деци за Нову Годину.
Велика маркетиншка кампања коју је компанија Кока кола спроводила да наметне своја пића кроз икону новогодишњег дародавца створили су код људи мит да је Деда Мраз одувек био такав какав је сада.
Православна традиција: Свети Никола Мирликијски (Божић Бата) као симбол милосрђа
У православној традицији не постоји Деда Мраз, односно постоји Свети Никола Мирликијски Чудотворац или Божић Бата, велики хришћански светитељ који се прославио милосрђем. Тајно поклањање и даривање које је Свети Никола за живота чинио су основ мита о савременом Деда Мразу.
И док је савремени Деда Мраз симбол модерног потрошачког друштва у коме је циљ купити што више поклона и тако се показати, тако је наш Божић Бата симбол дарежљивости и тајног милосрђа да се помогне онима којима заиста треба помоћ.
Свети Никола златним кованицама спасао несрећне девојчице
Житије Светог Николе казују да је Свети Никола својим тајним доброчинством спасао три девојчице чији је бездушни, нагло осиромашени отац, хтео да их прода у робље јер није могао да их храни и гаји. Да би их спасао, Свети Никола је ноћу, кријући се од света, кроз прозор куће у којој су живеле три унесрећене девојчице, убацио свежањ дуката како би их спасао. Златне кованице су упале у њихове чизмице и отуда долази овај обичај. По другој верзији, Свети Никола је исто то учинио али је дукате убацио кроз димњак а они упадоше у чарапице које су девојчице ту оставиле да се ноћу осуше.
Божић Бата је у православној традицији симбол наше дужности и потребе да помогнемо онима који немају и којима је помоћ потребна: бескућницима, незбринутој деци и сирочадима, болеснима и усамљенима.
Интересантно је и то да у Србији Деда Мраз деци долази за Нову годину али не православну тј. Јулијанску – 13 јануара, већ међународну 1. јануара, ону по Грегоријанском календару, као и то да је старац Божић Бата, раније долазио за Божић, одакле му долази и име Божић Бата, а не на дан светог Николе.
Објашњења за ову појаву је много али нисмо једини код којих је тако. Слично је и у већини других европских земаља док се у некима, нпр. у Холандији и Пољској, традиција стриктно поштује па тако „Синтерклас“ (у Холандији) односно „Швјенти Миколај“ (у Пољској) деци долазе баш на дан светог Николе.
Значи, православно и српски је Свети Никола Мирликијски или Божић Бата, никако Деда Мраз.