Да ли знате због чега се реч ТРАНС пише са звездицом? (ТРАНС*)
О овоме ће се тек причати
Знамо да постоји мушки и женски род, али трансродне особе не спадају ни под један од та два. Трансродне особе су оне чији се родни идентитет разликује од пола приписаног по рођењу.
Уколико јесте чули за трансродне особе, а и уколико нисте, сасвим смо сигурни да нисте знали да се термин скраћено пише ТРАНС* као и то шта он тачно значи.
Зашто имамо две геј параде у Београду и да ли су нам обе потребне?
Фејсбук поново увео НОВУ реакцију, ево ЗАШТО је она ту (ФОТО)
Како се приближава Парада поноса, одлучили смо да вам мало појаснимо овај термин, чисто да се не бисте "испалили" у друштву ако се случајно поведе разговор на ту тему.
Транс* је термин који обухвата друге термине у себи (тзв. umbrella терм, енг.), а који се односе на све идентитете у оквиру спектра родних идентитета. То подразумева огромну разноликост, али их често групишемо заједно (нпр. када говоримо о транс* питањима).
Порекло астериска, има везе са компјутерским геек-овима. Када додате астериск на крај појма који претражујете, свом компјутеру заправо кажете да тражи шта год сте укуцали плус било које карактере који долазе након њега
(нпр. [тражени термин*][додатна слова], или транс*[-родно, -queer, -сексуално, итд.])
Транс (без астериска), најпрецизније се односи на транс жене и транс мушкарце, док се астериск односи на посебну црту у напорима да се укључе сви нецисродни родни идентитети, укључујући ту и трансродне, трансексуалне особе, трансвестите, rodnoqueer особе, родно флуидне, небинарне особе, особе које се поигравају са родом, безродне, ародне, неродне, особе трећег рода, two-spirit (односи се на северноамеричке урођенике који играју једну или више помешаних родних улога које се традиционално могу наћи код многих америчких и канадских урођеника), биродне, и транс мушкарце и транс жене.
Оно што транс особама ремети свакодневни живот јесте то да нигде не постоји податак о њиховом роду. Они у Србији немају могућност промене личног имена, ознаке пола и ЈМБГ-а, тако да подаци не одговарају изгледу саме особе.
У свету постоји све више интересовања на тему трансродности, мада су те особе и даље суочене са предрасудама а врло често и насиљем.
Малта, Данска и Норвешка су земље које имају јасне прописе који помажу транс особама, док у Србији не постоје јасни закони који би им омогућили лакши живот.
Да ли сте се запитали како је њима кад треба да изађу на сунце, да оду у школу или на факултет, да потраже посао или како им је у било којој ситуацији у којој морају да покажу лична документа? Њихова егзистенција у друштву је веома тешка.
Свако од нас има право да "нормално" и слободно живи свој живот, а трансродним особама је то право донекле и ускраћено. Морате да свет посматрате и кроз туђе очи, а не само кроз своје. Замислите да се ви налазите на њиховом месту, или ваша сестра, ваш брат или дете? Не би вам било свеједно да знате да ће их људи на улици чудно посматрати.
То није само проблем у промени података на папиру, већ и у самој свести код људи. Докле год ми сами, као друштво, не будемо одлучили да се мало више позабавимо овим питањем и проширимо видике, људи који су "другачији" ће и бити посматрани на чудан начин.