Да ли су ђаци СПРЕМНИ? ПИСА тестирање почиње 16. априла у 222 школе широм Србије
Резултати се очекују крајем 2019. године
Највеће међународно истраживање у области образовања, ПИСА тестирање почиње 16. априла, а задатке из читалачке, математичке, научне и финансијске писмености решаваће око 8.000 петнаестогодишњака из 222 школе широм Србије.
Прочитајте и:
Средства за ПИСА тестирање обезбеђује Министарство просвете, а реализује Институт за психологију, преноси РТС.
Наводи се да ће резултати, који се очекују крајем 2019. године, показати степен функционалности образовања у Србији, као и шта треба променити како би се постигли жељени стандарди.
У првих десет земаља са најбољим резултатима налази се Сингапур, Јапан и Естонија, а међу најлошијима Доминиканска Република.
"Да ли кокошки треба да се даје аспирин" и да ли је могуће да човек одвезе ауто до продавнице - само су нека од питања на пробном ПИСА тесту који су прошле године имали ученици Медицинске школе на Звездари. Ускоро их очекује ново тестирање, а утисци са прошлогодишњег су различити.
Анкетирани ученици су рекли да су добили питања из српског језика и из финансија, што је задало највише проблема.
- Била су питања о Николи Тесли и његовом одрастању. Занимљиво питање је било у вези млека, колико је концентрација масних наслага у млеку - казао је један од ученика.
Други ученик оценио је да "тест није захтевао пуно размишљања".
Задаци исти у свим школама
Наводи се да на ПИСА тестирању учествују петнаестогодишњаци, а у Србији су то углавном ученици првог разреда средње школе.
- Ово тестирање је добро за праћење ефикасности нашег школског система и испитује колико су знања и вештине које ученици стичу у школском систему примењива у практичном животу, односно колико су функционална, што је и основни смисао постојања школе - каже Јасмина Павићевић, педагог у Средњој медицинској школи у Београду.
Тестирање неће бити организовано у свим школама у исто време, али ће задаци бити исти.
- Школе могу да у овом периоду од 16. априла до 28. маја да изаберу датум који њима највише одговара за тестирање, под условом да теститају сами. Уколико им је потребна помоћ у компијутерима онда се договарамо око датума тестирања. Али начелно школе бирају датуме када ће у њиховим школама бити тестирање - каже Драгица Бабић Павловић, кординаторка Националног савета за праћење ПИСА истраживања.
Српски ђаци ниси бележили успех
Наводи се да су, према новом Закону школе, у обавези да учествују у међународним истраживањима.
- Учешће школа, пре свега се мисли на средње школе, у међународним истараживањима је обавезно да се не би десило да неке школе одбију учешће, јер за потребе овако великог истраживања, репрезентативност узорка је најбитнија - истакла је Гордана Косановић из Министарств просвете, науке и технолошког развоја.
РТС преноси да се ПИСА тестирање спроводи у целом свету на сваке три године, а Србија учествује од 2001. и оцењује да се на тесту 2012. српски ђаци нису баш прославили пошто су заузели 43. место у конкуренцији од 65 земаља, додајући да 2015. године, због недостатка финансијских средстава, Србија није ни учествовала у истраживању.