"ДОЛАЗИЛИ ДИРЕКТНО СА ФРОНТА" Дачић открио: У Београду организовани тајни мировни преговори зараћених страна у Авганистану
Председник Скупштине Дачић је пре два дана открио да су у Београду, уз дозволу председника државе Александра Вучића, организовани мировни преговори између власти Авганистана и талибана.
Та информација изененадила је домаћу јавност. Преговори су, како се сазнаје вођени у државној дипломатској вили Министарства спољних послова. у Булевару Кнеза Александра Карађорђевића 26, у којој се и иначе обављају редовне дипломатске активности.
Црна Гора ипак најтраженија дестинација! Хотели 4* и 5* од 309€ за 7 полупансиона
ИСТОРИЈСКИ ИНТЕРВЈУ КОЈИ ЈЕ УРАДИО ЛАЗАНСКИ! Тада му је један од највећих диктатора рекао је нешто што никад није могао да заборави
УСИЈАЊЕ У СТУДИЈУ: Шешељ оштро одбрусио Марићу - Србија никако не сме ово да прихвати! (ВИДЕО)
Ивица Дачић сада открива занимљиве детаље тих разговора.
- Једна ствар је посебно занимљива. Дан после једног таквог њиховог састанка у нашим просторијама, долазио је руски шеф дипломатије Сергеј Лавров у посету. У таквим ситуацијама увек се врши контрадиверзиони преглед. Догодило се да је полицијски пас за откривање експлозива нањушио нешто око једне фотеље, столице. И онда су носили ту фотељу на преглед, то јест на форензику, где се то ради. Открили су да ту постоје неке барутне честице или честице од експлозива. А баш на том месту седео је један од преговарача, од побуњеника, талибана. То значи да су они директно са фронта долазили на преговоре - прича Дачић.
Председник Скупштине каже да му је то дан касније испричао лично руски министар Сергеј Лавров.
Када је реч о организацији ових састанака, Ивица Дачић наводи да је предлог да преговори буду у Београду дошао од представника Авганистанског савета за мир, да је потом он питао председника Србије за одобрења, а Вучић је одобрио.
- То је све ишло овако, Авганистански савет за мир се обратио Ист-Вест Бриџу који води Јован Ковачић. Питали су нас да ли бисмо ми хтели да то логистички подржимо, хтели су да преговарају баш код нас, у Србији, јер ми нисмо ни на Истоку ни на Западу. Једино што су тражили било је да се гарантује дискреција, односно да се ништа о преговорима не објављује и да информације не цуре у медије. Ми смо то поштовали. Три пута су долазили, три пута су овде организовани преговори талибана и руководства у Кабулу и ништа нигде није процурело - објашњава Дачић.
Он истиче и да то нису били тајни преговори када је реч о међународној заједници, јер су на њима присуствовали и њихови представници, укључујучи и дипломате из западних земаља.
- Били су тајни само кад је реч о јавности. Србија се није мешала у преговоре, ми смо били само домаћини. И све су стране биле задовољне нашом улогом. Касније су ти преговори настављени у другим земљама - закључује Дачић.
Председник Скупштине Србије је пре два дана рекао да је лично био домаћин делегацији талибана, као и да је, с друге стране, на видео вези, путем линка, био тадашњи председник Авганистана. Рекао је да су у Београду били представници талибана, односно поједине њхове фракције.
- Овде су разговарали три пута, али касније су то преузеле велике силе кад су виделе да ми то радимо – рекле су "ми ћемо то да урадимо у Дохи, у Катару". Резултат се види - казао је Дачић.
Како је тада рекао, "атмосфера је била коректна и заједничка је оцена да је у то време постигнут напредак, проглашено је примирје".
Дачић је додао и да је Србија, као домаћин тих мировних преговора, себи направила добру причу са Авганистаном, у смислу да су нам захвалне и једна и друга страна, и талибани и тадашња власт у Кабулу.
- До данас нисам никад нигде причао о томе, јер смо се договорили да то буде тајна, односно да се не објављује да се не би рушили преговори - рекао је Дачић.
Председник Форума за стратешке студије (ФОРСТ) Невен Цветићанин није изненађен што је баш Београд био домаћин мировних преговора талибана и тадашње авганистанске владе.
- У дипломатским круговима се мање више знало за те преговоре, али они су били тајни за јавност како се не би узнемиравала и једна и друга страна. Србија је узета као неутрална земља, на средокраћи између Истока и Запада. Да је дошло до успеха у мировним преговорима то би свакако био дипломатски плус за нашу земљу. Нажалост, до тога није дошло. Касније су велике силе преселиле преговоре у Катар и Доху - наглашава за “Блиц” Цветићанин.
И председник Управног одбора Форума за етничке односе Душан Јањић наглашава да организовање тајних мировних преговора није неуобичајено у дипломатској пракси.
- Мировни преговори се воде на главној и околној сцени. Београд је био та околна сцена. Било је битно створити атмосферу за преговоре, обезбедити долазак и одлазак из земље 40 команданата разних талибанских фракција које делују у Авганистану. Важно је да је Србија препозната као земља која је прихватљива и за једниу и за другу страну у тим преговорима, али и да може да изнесе терет тих преговора. Међутим, то не говори о нашем утицају на сам ток мировних преговора. Уосталом, ти преговори на крају нису успели - апострофира Душан Јањић из Форима за Етничке односе.