Дачић са Корчоком: Србија не може да тргује питањем Косова!
Корчок је истакао да нико, бар не Словачка, не диктира или даје тачан савет ниједној страни
Србија и Словачка су пријатељске земље између којих нема отворених питања, а Словачка подржава Србију на њеном евопрском путу, поручили су данас министар спољних послова Ивица Дачић и вршилац дужности министра спољних и европских послова Словачке Иван Корчок.
Прочитајте и:
Корчок је, на заједничкој конференцији са Дачићем, рекао да је пут у ЕУ избор Србије, а да Словачкој, као земљи која подржава проширење ЕУ, драго што се проширење вратило на дневни ред.
- ЕУ је имала читав низ криза са евром, Украјином, тероризмом, миграцијама... Бавили смо се собом, али сада смо схватили да је у нашем интересу да помогнемо земљама које виде своју будућност у ЕУ - навео је он.
Како је додао, желео је да чује какав је напредак Србија остварила на путу ка ЕУ, шта је учињено на испуњавању критеријума, пре свега из поглавља 23 и 24, што ће, каже, стално бити у фокусу пажње ЕУ.
Додао је да постоји интензивна сарадња на политичком нивоу, али да се она мора наставити и преточити у трговину и економију, на добробит грађана.
Корчок је захвалио на подршци коју пружа и третману који Словаци уживају као национална мањина у Србији.
Дачић је захвалио Словачкој на, како је рекао, јакој и континуираној подрсчи европском путу Србије, као и на принципијелној подршци кад је реч о нашем противљењу једностраној сецесији Косова и легализацији тог акта кроз различите међународне организације и институције.
- Србија уважава све интересе Словачке и увек гласамо заједно и подржавамо међусобно наше кандидате у међународним организацијама - рекао је Дачић.
Он је истакао да су Србија и Словачка пријатељске земље, а Срби и Словаци пријатељски, братски народи, који имају заједничке ставове о низу најважнијих међународних питања и у чијим односима нема отворених питања.
Како је рекао, жеља Србије је да те односе даље развијамо, нарочито када је реч о економији, јер еконосмки односи могу да буду још бољи, додајући да ће се лично заложити да се поспеше еконосмки односи и подстакну прирведници.
Дачић је додао да се припрема обележавање великог јубилеја - 100 година од успостављања дипломатских односа, а тим поводом ће у САНУ бити одржана научна конференција под покровитељством министарстава спољних послова Србије, Чешке и Словачке.
Он је подсетио да су дипломатски односи успостављени између Краљвине СХС и Чехословачке.
- Али, мислим да ћемо лакше у прослави да организујемо присуство Словачке и Чешке са Србијом, него Словеније и Хрватске. Што се нас тиче, довољно је и ово. То је велики јубилеј и то ће бити додатни имплулс продубљивању наших односа - рекао је Дачић.
Фор Сербиа the #EU мемберсхип ис certainly possible анд доабле ундер 2 цруциал цондитионс: 1) стронг политицал will то имплемент necessary реформс; 2) legally биндинг агреемент w/Kosovo. There ис simply но way ароунд this. Ин Белграде w/ Сербиан ФМ Дачић 🇷🇸 pic.twitter.com/FSnu7rrGeR— Иван Корцок (@IvanKorcok) March 5, 2018
Вршилац дужности министра спољних и европских послова Словачке Иван Корчок изјавио је данас да решење питања Косова може бити трајно једино ако је прихватљиво и за Београд и за Приштину и да је уверен да се то решење може наћи.
Корчок је истакао да нико, бар не Словачка, не диктира или даје тачан савет ниједној страни шта треба да се нађе у правно обавезујућем документу, а ЕУ је јасно ставила до знања која су очекивања.
Он је оценио да постоји напредак у нормализацији односа између Приштине и Београда.
- Решење може бити трајно једино ако је прихватљиво за обе стране и ми очекујемо да ће Приштина дати свој допринос, јер Београд је јасно ставио до знања да је заинтересован. Мислим да је јасно да Београд и Приштина могу да нађу решење које ће бити прихватљиво за обе стране - рекао је Корчок на заједничкој конференцији за штампу са шефом српске дипломатије Ивицом Дачићем.
То решење је, како каже, кључно за стабилност, и у интересу је Србије.
Министар спољних послова Ивица Дачић истакао је да Србија не може да тргује питањем Косова.
- Не тражимо ништа што би било специјално за српски народ. Тражимо договор у интересу свх, у интересу мира и стабилности у региону и целој Европи - рекао је Дачић.