ДАЧИЋ: Укидање виза са Кином вероватно 15. јануара
Дачић је осврћући се на 2016. рекао да је Србија по свим кључним стратешким правцима остварила велики напредак.
Министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас да ће Споразум о узајамном укидању виза са Кином вероватно ступити на снагу 15. јануара 2017.
Дачић је на годишњој конференцији за новинаре рекао да су све унутрашње процедуре у Србији и Кини у вези са потврђивањем тог споразума завршене, те да ће он ступити на снагу 30 дана пошто две државе размене обавештења о томе.
Наводећи да је Србија једна од 11 земаља у свету која са Кином има такав споразум, Дачић је рекао да грађанима Србије нису потребне визе за путовања у 64 земље, те да влада наставља политику укидања виза са што више земаља.
ДАЧИЋ: У Хрватској се плаше једне чоколадице, а камоли МиГ-ова!
Дачић је осврћући се на 2016. рекао да је Србија по свим кључним стратешким правцима остварила велики напредак.
Оцењујући да је остварен напредак у европској агенда, Дачић каже да су стратешки правци пут ка ЕУ, унапређење и учвршћење односа са традиционалним пријатељима, као и учвршћивање мира и стабилности у региону.
Дачић каже да је ове године имао 131 сусрет са међународним званичницима, од чега 37 у земљи и 94 у иностранству.
Најављујући да ће се у идућој години радити на новом закону о спољним пословима, Дачић је рекао да је у овој години именовано 14 шефова дипломатско-конзуларним представништвима, а да ће још нека именовања бити у првим недељама 2017.
Одговарајући на питање новинара о страдању двоје службеника амбасаде Србије у Либији и одговорности амбасадора Оливера Потежице, Дачић је рекао да се још чека извештај либијских власти, наводећи да је до сада било више разговора о томе.
“Нисмо сигурни да ћемо га добити”, рекао је Дачић, али и апеловао на Либију, али и САД, за коју каже да није спремна да прихвати одговорност да доставе извештаје.
САД треба да разјасне, каже Дачић, питање да ли су службеници страдали од њихових вадзушних удара, наводећи да је обдукација утврдила да су страдали од последица ваздушних удара.
Навео је да о кривично-правно одговорности одлучује Тужилаштво, а не Министарство спољних послова, али не негира да је било пропуста у процедурама.
После страдања двоје службеника амбасаде Србије у Либији Слађане Станковић и Јовице Степића у фебруару формирана је Комисија у МСП, а Дачић каже да ће бити организован састанак представника те Комисије са новинарима на којем ће представници медија бити упознати са детаљима.