ДАЧИЋ: Желимо брже преговоре са ЕУ, али би Хрватска могла опет да нас блокира
Шеф српске дипломатије Ивица Дачић оценио је да темпо преговора Србије за чланство у Европској унији (ЕУ) не одражава њен стварни напредак у реформама и регулисању односа са суседним државама
Шеф српске дипломатије Ивица Дачић оценио је да темпо преговора Србије за чланство у Европској унији (ЕУ) не одражава њен стварни напредак у реформама и регулисању односа са суседним државама, и пожалио се на могућу хрватску "блокаду" тог процеса.
"Задовољан сам нашим приступом преговорима, али нисам задовољан бројем затворених и отворених преговарачких поглавља. Чини ми се да темпо отварања преговарачких поглавља не одражава реално стање, колико је заправо Србија сама направила, већ колико су чланице сагласне. Хрватска нас је крајем прошле године блокирала и немам илузија да се то неће поновити", рекао је Дачић.
РУСКО ЊЕТ ОДЈЕКНУЛО УН-ом: Чланице савета безбедности изнеле став о Косову, али...
У интервјуу за љубљански лист Дневник од уторка Дачић је рекао да је Србија опредељена за дијалог, али да не може пристати да је неко понижава без разлога и аргументације.
"Желимо да се несугласице (са Хрватском) превазиђу мирним, политичким и дипломатским путем, као у случају Приштине и Сарајева", рекао је Дачић и позвао Хрватску да се дистанцира од појава рехабилитације усташтва и НДХ.
Дачић на предстојећим председничким изборима у Србији очекује уверљиву победу Александра Вучића у првом кругу и одржавање политичког јединства.
ПРЕДСТАВНИК УН ЗА КИМ: Низ претходних догађаја гура у нестабилност, ипак добри односи су неопходни
"Треба нам јединство и то може осигурати само Вучић, својом победом у првом кругу председничких избора", рекао је он.
Дачић је навео и да је "оно што се дешава на Косову и Метохији у супростности са вредностима ЕУ", оценивши да би Приштина могла да дестабилизује регион својим непромишљеним потезима.
НИКОЛИЋ У УН: Што пре формирати ЗСО, циљ Србије су мир и безбедност
"Када говоримо о ситуацији у нашем делу Европе, морамо нажалост да и даље користимо реч 'крхка', посебно имајући у виду Косово и Метохију. Србија се залаже за конструктиван дијалог и решавање отворених питања искључиво политичким и дипломатским средствима", изјавио је шеф српске дипломатије за словеначки лист.