ДАНАС ЈЕ БАДЊИ ДАН: Окупите породицу и унесите бадњак у кућу
Патријарх српски Иринеј поручио је верницима поводом Божића да се радују и множе како би напунили земљу.
Православни верници у Србији данас обележавају Бадњи дан традиционалним уношењем и паљењем бадњака, литургијама у храмовима и породичним окупљањем за посном трпезом, пред најрадоснихи хришћански празник Божић.
Патријарх српски Иринеј поручио је верницима поводом Божића да се радују и множе како би напунили земљу и пожелео да Бог да да овај благослов постане мера живота српског народа и свих народа на земљи, јер би на тај начин пакао братоубиства и чедоморства био замењен рајским миром и пуноћом живота.
- Нека од овог Божића оживи Србија и нека наше породице испуни радост и дечија игра. Свето Јеванђеље нас управо и подсећа на то да, ако се не обратимо и не постанемо безазлени као деца, нећемо ући у Царство небеско. Зато је Божић празник и наше деце, празник младости и вечне будућности, навео је патријарх у Божићној посланици.
Традиционално уношење и паљење бадњака биће организовано и у општинама Земун и Врачар, на Калемегдану испред Цркве Ружица, испред Белог двора, на Опленцу...
Божић је дан када се слави рођење Исуса Христа и, заједно са Ускрсом, представља један од највећих хришћанских празника.
ПАТРИЈАРХ ИРИНЕЈ: Не дај Боже да се црква меша у ПОЛИТИЧКЕ ОДЛУКЕ
Припреме за овај празник почињу 40 дана пре 7. јануара Божићним постом који представља прочишћење духа и тела, а људи се у Србији поздрављају речима "Христос се роди", а отпоздрављају са "Ваистину се роди".
Бадњи дан је последњи дан поста, дан када се обавезно припрема посна вечера, а прати га и друга симболика код Срба, сеча бадњака, уношење сламе, бацање ораха, пијукање деце коју предводи домаћица и обилажење у круг просторије у којој се поставља посне вечере.
На Бадњи дан се служи литургија светог Васиља Великог.
Божић по јулијанском календару, поред српске, славе и руска, јерменска црква, Света гора и један део коптске цркве.