Данас када постајем пионир: Нерадни дани, песма и весеље - овако смо некад славили 29. новембар
Последњи пут обележен 2001. године
Иако је СФРЈ престала да постоји 27. априла 1992. године када је створена Савезна Република Југославија, у Србији, па и другим такозваним Ex Yu земљама многи припадници средњих генерација радо се сећају прославе 29. новембра.
Прочитајте и:
Црвене мараме и плаве капице с петокраком за ђаке прваке, партизански филмови на телевизији, јесењи распуст за децу и одрасле, свадбе, и - незаобилазни свињокољ уз песме синоним су Дан Републике.
Историјски, 29. новембар обележавао је годишњицу Другог заседања АВНОЈ-а, када је у Јајцу 1943. донета одлука о федералном устројству државе, а у стварном животу био је праћен свечаном прославом у народу - обиљем хране и пића, свечаним академијама, приредбама и, наравно, нерадним данима.
Након завршетка рата, 1945. године, 29. новембар се славио као Дан Републике и био један од највећих празника у некадашњој СФРЈ, па се и прослављао тако - дводневно, у главним градовима република бивше државе.
Док се званично обележавао, празник је пратила и потпуна еуфорија у народу. У већини крајева у Србији обављао се свињокољ, а тада су се најчешће заказивале и свадбе.
Највеће усхићење владало је код првака који су на тај дан постајали пионири и који су и усред ноћи морали знати чувене стихове "Свечаног пионирског обећања".
Прослава Дана републике одржана је 2001. године. Одлуком Већа грађана Савезне скупштине СРЈ укинут је 14. новембра 2002.
Данас, када постајем пионир
Дајем часну пионирску реч:
Да ћу марљиво учити и радити
И бити веран и добар друг;
Да ћу волети нашу самоуправну домовину
Социјалистичку Федеративну Републику Југославију
Да ћу развијати братство и јединство
И идеје за које се борио Тито;
Да ћу ценити све људе света
који желе слободу и мир!
И нису само ти стихови одјекивали школама, улицама, на телевизији. Могле су се чути и партизанске песме као што је чувена "Са Овчара и Каблара", затим "По шумама и горама", "Нас два брата", "Од Вардара па до Триглава”, али и друге, мање познате.