ДАНАС ПОЧИЊУ ПРЕГОВОРИ О ФОРМИРАЊУ ВЛАДЕ: Познато када ћемо знати име премијера, а ОНИ сигурно остају у Немањиној
План је да се по завршетку преговора, почетком или крајем наредне седмице, одржи и седница председништва напредњака на којој би се потврдио списак чланова Владе.
Преговори о формирању Владе почињу данас и трајаће наредних седам дана, па је сасвим реално да Србија добије нову извршну власт најкасније у четвртој недељи августа, сазнају се незванично.
ЗА ГОДИНУ И ПО РЕШИО ДЕЦЕНИЈСКЕ СПОРОВЕ: Патријарх Порфирије се ухватио у коштац са историјским проблемима СПЦ (ФОТО/ВИДЕО)
Прелиставање дневних новина за 8. август 2022. године
ОЧАЈНИЧКИ ПОТЕЗИ ПЛЕНКОВИЋА! Својим медијским псима поручио: Док сам жив Вучићу НЕЋУ ОПРОСТИТИ што пита за жртве Јасеновца
Шеф државе и лидер напредњака Александар Вучић требало би да се састане са челним људима странака за које се верује да ће бити део владајуће већине, а која се практично назрела приликом недавног гласања за првог човека Народне скупштине, како би у непосредном разговору утврдили темељне принципе будућег кабинета.
То значи да би на преговоре са шефом СНС и њиховом делегацијом, требало да дођу социјалисти са ЈС, СВМ, ПУПС и СДПС, који су са укупно 154 гласа, заједно са напредњацима, и гласали за избор Владимира Орлића.
У том фото-финишу и директним разговорима ће се осим стратешких државних праваца, утврдити и кадровска структура министарског тима.
План је да се по завршетку преговора, почетком или крајем наредне седмице, одржи и седница председништва напредњака на којој би се потврдио списак чланова Владе, као и име мандатара, након чега би се окупио и Главни одбор најјаче странке у Србији који би верификовао договор. Потом би се и формално стекли услови за промоцију нових "станара" у Немањиној 11.
По мери народа, а не амбасада
Да ће нова влада бити скројена по мери народа, односно, онако како су грађани бирали, поручио је и недавно, председник Вучић. Он је тада истакао да није ту да испуњава нечије жеље, мислећи на амбасадоре, и навео да грађани бирају, а да су они изабрали да Србија има српску владу, која ће да води рачуна о нашим интересима. Вучић је најавио и да би нова влада могла да буде мањински инклузивна, да у њој буду и Мађари и Хрвати и Роми и Бошњаци.
Око премијерске фотеље тренутно круже два најозбиљнија кандидата - актуелна председница Владе Ана Брнабић и министар финансија Синиша Мали.
Мада, није искључено да се у последњи час појави и неко треће име. Уколико не буде премијер, Мали свакако остаје у влади, а зацементирано место осим њега има и садашњи потпредседник и шеф ресора пољопривреде Бранислав Недимовић.
Још десетак министара који су у досадашњем мандату остварили значајне резултате, могли би да остану у Немањиној, али је могуће да међу њима дође до ротирања.
Спекулише се и да би актуелни амбасадор Србије у САД Марко Ђурић могао да буде део нове министарске гарнитуре, и да ће заменити шефа дипломатије Николу Селаковића, који ће, свакако, остати један од најближих сарадника председника Вучића, само се још не зна на којој функцији.
Како је сада већ дефинитиван наставак учешћа у власти СПС, отвара се и питање ко ће од њихових кадрова сести у министарске фотеље. Њихов лидер Ивица Дачић помињао се као кандидат за првог човека одбране, а наводно би било места и за Бранка Ружића и у овом мешању карата.
Очекује се да и у будућем сазиву буде места за коалиционе партнере напредњака - СДПС, ПУПС, Покрет социјалиста... Иако су га прозападне политичке кухиње у Србији практично отписале, није искључено да Ненад Поповић остане члан новог кабинета.
Министре у Влади неће дати Савез војвођанских Мађара, јер је после првих консултација на Андрићевом венцу договорен наставак сарадње, али уз задржавање позиције државних секретара.
Први круг консултација
Први круг консултација представника изборних листа које су ушле у парламент, за састав нове владе, са председником Вучићем, завршен је у периоду од 14. до 18. јула. Позиву су се тада одазвали готово сви, сем лидера СДА Санџака, коалиције "Морамо" и Народне и Демократске странке.