Данас славимо Ивањдан: Девојке, ако урадите ову ствар, удаћете се до јесени
Једно правило морате испоштовати
Ивањдан је хришћански празник којим се обележава рођење светог Јована Крститеља, 7. јула по грегоријанском, односно 24. јуна по јулијанском календару. Срби за овај дан везују велики број обичаја и народних веровања.
Ископане мошти најмлађег српског свеца: Када смо заврнули рукав, видели смо КОЖУ, НОКТЕ и ДЛАКЕ!
Ово је молитва Светом Василију Острошком: Изговорите ОВЕ РЕЧИ и спасићете се сваке муке и болести
Свети Јован је у реци Јордан крстио Христоса, па је у народу познат као Јован Крститељ. У црквеном календару данашњи празник обележен је црвеним словом. У нашем народу постоји много веровања која су повезана са Ивањданом, скоро исто колико и за Ђурђевдан, а већина потиче још из prethrišćanskih времена.
Верује се да девојке ноћ уочи Ивањдана треба да оду на ливаде, упале ватру и беру цвеће и травке од којих ће уплести венац. Док то чине, треба да певају песме: "Ја посејо лан, баш на Ивандан, карала ме, карала Иванова мајка" или "Иванско цвеће, петровско, зеченим пољем цветало; Иван је цвеће набрао, мајци у крило метао, а мајка с крила на земљу".
ОВИМ РЕЧИМА се помолите свецу који је ПРИПИТОМИО ЛАВА и осетите како вам се живот МЕЊА НА БОЉЕ
Венци од ивањског цвећа се на данашњи дан стављају на врата кућа и ту треба да остану преко целе године. Девојке кроз тај венац треба да гледају рађање сунца да би биле румене као оно. Убрано биље се чува као лек против разних болести. Пред крај дана, у многим селима Србије се и данас пале велике ватре око којих се игра и пева.
У виноградарским крајевима се на овај дан ништа не ради. Каже се да и до седам дана после Ивањдана виногради најбоље расту јер их чува Свети Јован.
Девојке које нису удате на овај дан треба да посаде у саксији мало жита.На Петровдан, 12. јуна треба да погледају да ли је никло. Ако су клице као прстенови, ове јесени ће се сигурно удати.