ДАНАС СЛАВИМО СВЕТОГ ЛУКУ! Много је важно на овај дан ко ће вам први ући у кућу
Један од првих проповедника хришћанства
Српска православна црква и њени верници обележавају данас празник посвећен Светом апостолу и јеванђелисти Луки. Сматра се да је Јеванђеље по Луки - треће јеванђеље у Новом завету - написао око 60. године. У основе хришћанске проповеди спадају Јеванђеље по Луки и Дела Светих апостола.
Родом је из Антиохије, а у младости се бавио изучавањем медицине и филозофије. Свети Лука је један од првих проповедника хришћанства, савременик Исуса Христа, а сматра се да је Свети Лука лично познавао Богородицу и да су три иконе са њеним ликом које је светитељ насликао најближе њеном правом изгледу, а позната је "икона у икони", која представља Светог Луку и у перспективи икону Богородице коју светитељ осликава.
Сликарско дело овог светитеља су и иконе Светих апостола Петра и Павла, а црква га сматра оснивачем хришћанског иконописа.Према богослужбеном календару Српске православне цркве, овај дан није обележен као заветни, већ је као "црно слово" сврстан у празнике од значаја за суштину цркве.
Празник је у народу познат као Лучиндан и честа је слава српских православних породица, а верници га славе и као исцелитеља и заштитника појединих заната. Као свог заштитника славе га и образовне установе, међу којима је и Академија Српске православне цркве за уметност и конзервацију.
У 4. веку нарочито се прочуло место где су почивале часне мошти светога Луке, због исцељивања која су се збивала од њих. Посебно исцељивање од болести очију. Сазнавши о томе цар Констанције је послао управника Египта Артемија да мошти светога Луке пренесе у престоницу, што је и било учињено веома свечано.
ПРАВОСЛАВЦИ, ОВО МОРАТЕ ДА ЗНАТЕ: Ево шта значи црвено слово и шта тог дана треба радити
Обичаји нашег народа сежу из давних времена и у многим крајевима земље остали су непромењени, аутентични као пре више векова и данас представљају диван актуелан спој традиционалних вредности и вере.
Тако се на Лучиндан пуштају овнови да скачу на овце, а чобанима се даје свечан и бољи ручак, носе им се пите пазарице, колачи. Према стаду се знало и дал ће "алауџа" на земљу. Када овца "затеже", значи биће тешка зима. Ако овце лакше примају овнове, верује се да ће пролеће раније доћи.
У већини крајева у Србији, на Светог Луку се концима опасују торови да вукови не би давили стоку, а говори се и: "Иде Лука, ето вука" или "Свети Лука, снег до кука", јер долази зима и вукови долазе до села.
У јужној Србији се по првом госту који уђе у кућу на Лучиндан гата каква ће зима или година бити. У Црној Гори кажу да је дуга на небу појас Светог Луке. Свети Лука моли Бога за нас!
Свети Лука је живот окончао у 84. години када га, како је записао владика Николај Велимировић, "злобни идолопоклоници ударише на муке, Христа ради, и обесише о маслину у граду Тиви".
Успомену на недавно канонизованог Светог Петра Цетињског, СПЦ слави као заветни празник и "црвено слово" у календару.
Према запису владике Николаја, овај светитељ СПЦ је "цео свој живот витешки посветио своме народу", борећи се да измири завађена племена и одбрани земљу од спољних непријатеља.
Оба посла успешно је обавио, а српска црква и народ посебно славе његову победу над Наполеоновом војском у Боки и Далмацији.
Године 1784. постао је митрополит и господар Црне Горе, али је живот наставио у монашкој келији, где се и упокојио 1830. године. Његове чудотворне мошти почивају у Цетињском манастиру.