Дечака родила мајка која је заражена морбилима: БОРИ СЕ КАО ЛАВ
Не зна се још увек да ли је и он заражен
Беба, коју је у ноћи између 7. и 8. марта на Клиници за инфективне болести у Нишу у седмом месецу трудноће родила Л. М. (33) заражена малим богињама, у критичном је стању у нишком Клиничком центру.
Прочитајте и:
Опште стање дечака је лошије него после порођаја. Беба је у инкубатору на интезивној нези и прикључена је на респиратор јер не дише добро, а још се не зна да ли је и малишан заражен морбилима.
Професор Бранислав Тиодоровић, епидемиолог објашњава да се не може одмах видети да ли је дете заражено малим богињама.
- Њему је мама могла да пренесе морбиле, преко плаценте је вирус могао да прође, али нико још не може да тврди да је дете заражено. Треба 5, па и 8 дана да прође како би се видело да ли дете има морбиле - објашњава проф. др Тиодоровић и на коментаре зашто беба није пребачена у Београд додаје да тек кад се она мало опорави и ојача може да крене на пут и пребаци се у београдски Институт за неонатологију.
Дежурни лекар Клинике за инфективне болести КЦ Ниш, инфектолог др Стева Станишић, да подсетимо обавио је порођај који се одиграо за свега десетак минута, пре него што су екипе гинеколога са ГАК успеле да стигну.
Трудница је, наиме, примљена претходног дана на Клинку за инфективне болести са симптомима малих богиња. Имала је и осип по телу, због чега није могла да буде смештена на Гинеколошко акушерску клинику. Гинеколози су је прегледали, али није било назнака да ће порођај почети у тако кратком року.
- Све се одиграло јако брзо. Прошло је десетак минута после поноћи када је пацијенткиња почела да заузима положај за порођај. То јој је пето дете зато је и порођај ишао тако брзо. Позвали смо гинекологе са ГАК-а али је порођај већ почињао. После пуцања водењака беба је почела да излази главом напред. Прихватио сам је а након тога подвезао пупчану врпцу - рекао је у четвртак др Станишић.