ОТКРИВАМО ШТА ЧЕКА ВУЧИЧА У КИНИ: Најзначајнија посета за Србију у последњих 30 година, стиже и Путин?!
Очекује се покретање економских, политичких, али и безбедносних тема.
Председник Републике Србије Александар Вучић борави у Њујорку где је говорио на дебати у Генералној скупштини УН и најавио да да га у октобру очекује посета Народној Републици Кини, за коју је истакао да је најзначајнија посета у његовој каријери и да много очекује од разговора са кинеским пријатељима.
Додао је да је ова посета једна од најзначајнијих за Србију у последњих 30 година из више разлога, економских и политичких, као и да је ово прилика да се оцени на које се међународне партнере може рачунати по питању Косова.
На крају је додао да се "слободарски покрети шире у свету и да људи хоће да буду своји на своме”. По његовим речима, "осећа се мирис слободе у свету".
У историјском обраћању за говорницом Генералне скупштине УН, Вучић је још једном поручио великим силама да су брутално погазиле Резолуцуију 1244, као и да имају лажне принципе и правила који се примењују како коме одговара.
ВУЧИЋ У ПРИЈАТЕЉСКОМ ЗАГРЉАЈУ СА БИН ЗАЈЕДОМ У ЊУЈОРКУ: Главна тема разговора насиље које Срби трпе на Косову (ФОТО)
ШТА СЕ ДЕШАВАЛО ИЗА ЗАТВОРЕНИХ ВРАТА? Вучић открио детаље: Неће да изговоре реч Србија, рекао сам им "Слободно изговорите"
ВУЧИЋ СЕ ОБРАТИО ГРАЂАНИМА ИЗ ЊУЈОРКА: Ово се до сада никада није десило у Уједињеним нацијама (ВИДЕО)
У разговору за портал Србија Данас, о посети председника Вучића Кини, исходима разговора и могућности састанка са председником Владимиром Путином, своја мишљења изнели су професор и аналитичар Дејан Вук Станковић и Милован Дрецун, председник Одбора за КиМ Народне скупштине Републике Србије.
На питање о исходу посете, Станковић се сагласио са изјавом председника, рекавши да ће се епилог састанка знати тек након посете, јер је сада све још увек непознаница.
- Ипак, може се очекивати да на састанку дође до договора о наставку улагања у инфраструктуру и рударство, али је могућ и споразум о инвестирању у нове привредне гране. Отворена је и могућност усаглашавања око финансијског аранжмана, јер су кинески кредити врло повољни - оценио је Станковић.
По питању Косова, Станковић сматра да ће Кина несумњиво наставити да подржава територијални интегритет и суверенитет Републике Србије и да тај став неће доводити у питање.
Надовезујући се на могућност да у Пекингу дође до састанка Вучића и Путина, изјавио је да би такав догађај означио потврду одржавања пријатељских односа са Русијом, али да из тога неће произаћи доношење драстичнијих одлука.
- Свакако, то би испровоцирало Запад - рекао је Станковић за Србија Данас.
- Интерес Србије је у томе да Русија и Кина остану при ставу да не подржавају независност Косова. Русији је у интересу да Србија и даље остане једина земља у Европи која јој није увела санкције, док се интерес Кине огледа у даљој подршци Србије уколико дође до сукоба на Тајвану - истиче Станковић.
Он је, осврнувши се на реакцију Запада, оценио да они засигурно неће подржати ове састанке, и да ће нас то коштати изражавања подршке Албанцима и толеранције црногорског, бошњачког или хрватског национализма.
Ипак, каже он, Србија има за то оправдање, јер Кина и Русија не подржавају независност Косова. У складу са тим, Станковић сматра да је председник укључен у врло захтевну "партију шаха", посебно јер је његов приоритет заштита интереса српског народа, што је у овом периоду посебно тешко.
На крају је нагласио да речима "осећа се слобода у свету" Вучич оглашава "назирање краја западне доминације и креирање новог поретка у којем Запад више неће контролисати конфликте, односно наметати решења".
Ова посета ће бити од великог значаја за јачање нашег стратешког и билатералног партнерства и интензивирање економске сарадње, сматра председник Одбора за КиМ Народне скупштине Републике Србије Милован Дрецун и истиче да је став Кине и њена упорност у пружању подршке нашој земљи изузетно битан фактор.
- Ово је и прилика да се разговара о наставку сарадње у инфраструктурном и научно-технолошком домену, уз могућност да се покрену и разговори о новим видовима сарадње. Такође, Србија може очекивати и покретање безбедносних тема, јер смо купили кинеске борбене системе, што је изазвало негативну реакцију Запада - рекао је Дрецун.
Он наводи да је несумњиво да ће Запад негативно реаговати на ову посету.
- Међутим, у својој осуди, требало би прво да се позову на састанак Ердогана и Путина, а да тек онда деле лекције и другима. Председник Вучић води самостално политику и бира своје саговорнике онако како то налажу интереси државе Србије и њених грађана, које он заступа - рекао је Дрецун за Србија Данас.
Он је, на питање о потенцијалном састанку Путина и Вучића, истакао да председник никада није избегавао састанке са њим и да ће се тај разговор највероватније и догодити.
На крају је рекао да не сумња у сигурну подршку Кине територијалном интегритету и суверенитету Републике Србије, и да се тај принцип неће изменити чак и у случају да Русија призна лажну државу Косово.
Након историјског обраћа председника Србије на Генералној скупштини УН, Вучић се састао са потпредседником Народне Републике Кине.
Подсетимо, председник Србије Александар Вучић најавио је раније да ће боравити у званичној посети Народној Републици Кини највероватније око 16. или 17. октобра.
Најавио је и потписивање Уговора о слободној трговини што ће "драстично променити и подићи наше укупне билатералне односе".