ДЕТАЉИ ПРЕСУДЕ припадника Јединце за специјалне операције (ЈСО)
Судски процес је почео 2012. године
Суд је донео једногласно одлуку којом су ослобођени некадашњи комадант ЈСО Милорад Улемек Легија који није присуствовао изрицању пресуде, бивши комадант Звездан Јовановић, Веселин Лечић, Драгиша Радић, Владимир Потић, Драгослав Крсмановић и Мића Петраковић.
Прочитајте и:
Председавајући судског већа Драгомир Јерасимовић је рекао да је ослобађајућа пресуда донета после детаљног увида у материјалне доказе и исказе сведока на основу којих је закључено да није реч о побуни, већ о протесту.
Он се позвао и на стенограм са седница владе којима је председавао премијер Зоран Ђинђић, на којима је констатовано да није била угрожена безбедност државе и да се на њима коришћена реч протест, а не побуна.
У прилог својој пресуди, он је казао да влада није прогласила ванредно стање и да службе безбедности нису стављене у борбену готовост.
Јерасимовић је казао и да није била угрожена безбедност грађана, о чему сведоче забележени видео материјали.
Он је навео да су биши припадници Сурчинског клана сведочили на основу посредних доказа током поступка.
Казао је и да су сведочења Чедомира Јовановића и бившег министра Душана Михајловића била у супротности с доказима и да су у питању "накнадна сећања".
- Да није било оружане побуне у томе говори у прилог како се понашала држава Турска у таквој ситуацији, овде су такве рекације изостале - казао је судија
По оптужници, ЈСО је од 9. до 17. новембра 2001. године отказала послушност команди, повукла своје припаднике у центар у Кули, прекинула комуникације с командом и у више наврата одбила захтеве начелника ресора, министра унутрашњих послова и премијера Зорана Ђинђића, да прекине са побуном.
Оперативни део ЈСО борбеним возилима и наоружаним људством у два наврата је блокирао аутопут - 10. новембра Нови Сад-Суботица, а 12. новембра аутопут кроз Београд код Сава центра.
На тај начин је, како се наводи у оптужници, врло јасно исказана спремност Јединице за примену насиља ако се не прихвате њени ултимативни захтеви за смену тадашњег министра полиције Душана Михајловића, начелника ресора ДБ-а Горана Петровића и његовог заменика Зорана Мијатовића.
Таквим поступањем Јединице, били су непосредно угрожени безбедност и уставни поредак земље, наводи се у оптужници.
Побуна ЈСО је означавана као увод у убиство премијера Ђинђића, за шта затворске казне од 40 година служе Милорад Улемек и Звездан Јовановић.
Побуна ЈСО је окончана пошто је Ђинђић пристао на компромис и сменио начелника ресора ДБ-а Горана Петровића и његовог заменика Зорана Михајловића и на њихова места поставио Андрију Савића и Милорада Брацановића, блиског Улемеку.
Формални разлог за побуну био је хапшење браће Бановића, оптужених пред Хашким трибуналом.
Против оптуженог Душана Маричића потупак је раздвојен, јер је вештачењем утврђено да због лошег здравственог стања не може да прати суђење.