ЗА МАЊЕ ОД ГОДИНУ СВЕ ЋЕ СЕ ЗНАТИ! Косовски чвор разрешава ДЕЈТОН ДВА?
Биће одржана велика међународна конференција због косовског чвора?
Косовски чвор могао би да буде разрешен по моделу разграничења на великој међународној конференцији која би требало да се одржи пре маја 2019. године, када истиче мандат Европске комисије, сазнају београдски медији из добро обавештених кругова.
Прочитајте и:
Америчке, руске и француске дипломате све су ближе ставу да треба што пре ставити тачку на овај вишедеценијски проблем тако да буде у интересу свих заинтересованих страна, те да се мир и стабилност дугорочно обезбеде.
Саговорници напомињу да би се у истом пакету могле решавати и границе осталих земаља бивше Југославије, те да би конференција била налик оној у Дејтону и подсећају да и представница ЕУ Федерика Могерини жели да се преговори Београда и Приштине заврше у наредних неколико месеци, најкасније до маја следеће године, када њој истиче мандат.
"Вин - вин решење"
Да би решење могао да буде неки нови Дејтон 2, који би изнедрио "вин-вин" решење којим не би било апсолутних ни победника, ни губитника, не искључује ни министар спољних послова Србије.
- До решења "косовског чвора" могло би да дође на некој међународној конференцији. Предуслов за тако нешто је да се две стране приближе - оцењује Дачић и подсећа да су тренутно ставови две стране још увек значајно удаљени.
Шеф српске дипломатије истиче да је разграничење са Албанцима једино питање граница које би се у случају новог Дејтона нашле на дневном реду.
За договор са Београдом спреман је и председник лажне државе Косова Хашим Тачи који све храбрије опомиње Приштину да је "време за велики историјски споразум између Косова и Србије."
- Треба да постигнемо споразум о потпуној нормализацији односа у наредним месецима. Реципрочно признање између две државе може бити праћено и уговореним процесом између две стране о корекцији границе између Косова и Србије - подвукао је Тачи. У међувремену, Харадинај је именовао нови тим за преговоре са Србијом.
Међународни печат
Каријерни дипломата Зоран Миливојевић оцењује да било какве промене морају да имају међународне гаранције.
- Нисам сигуран да би се та међународна конференција односила само на Косово, јер има ту и других питања која треба решавати, а која обухватају цео регион, БиХ, Македонију... Сваки аранжман везан за статус КиМ подразумева и став СБ, односно промену резолуције 1244, без тога не може да се реши. И ту не треба имати у виду само западне земље, него и Русију и Кину, које морају да буду укључене - закључује Миливојевић.
Аналитичар Дејан Вук Станковић наводи да би међународна конференција била најбољи и најреалистичнији сценарио.
- Конференција би могла да се дотакне и евентуалног кориговања на овим просторима и циљу реалистичног и одрживог решавања питања граница на миран и рационалан начин јер није једино упитна граница између Срба и Албанаца, него и друге границе. Било би пожељно да се укључе и чланице СБ, Кина и Русија, јер тако би читава ствар добила шире међународно утемељење - сматра Станковић.
Од Американаца све зависи
Аналитичар Бранко Радун сматра да све светске силе заједно немају толику тежину као Американци, тако да они, како каже, заправо одређују будућност.
- Уколико је за њих неко решење прихватљиво и желе то да дефиниш међународном конференцијом, обезбедиће пристанак свих играча - закључује он.