До сада отворено ДЕСЕТ ПОГЛАВЉА са ЕУ: Шта значе поглавља 6 и 30 и докле је Србија дошла у преговорима
Потврђена сагласност свих 28 држава ЕУ
Вест да Србија данас отвара два нова поглавља са ЕУ, поглавље 6 и поглавље 30, објављена је у петак, али није изненадила. Коначну одлуку да се отворе поглавља 6 и 30 донели су амбасадори земља чланица ЕУ што значи да је потврђена сагласност свих 28 држава ЕУ.
Прочитајте и:
Шта подразумевају поглавља 6 и 30
Када је реч о поглављу 6 оно се односи на питања у вези с оснивањем и обављњем делатности привредних друштава у државама чланицама ЕУ, заправо, реч је о уређењу правила о оснивању, регистрацији, обављању делатности, домаћем и прекограничном спајању и подели привредних друштава. Такође, треба споменути да су питања обухваћена овим поглављем и питања рачуноводства и ревизије.
Усклађивање домаћег законодавства са прописима ЕУ, када је у питању делатност привредних друштава у ЕУ, важно је поглавље за привредна друштва из Србије која желе да послују у земљама ЕУ. Дакле, усклађивањем домаћег законодавства с правим тековима ЕУ, стварају се пословни услови који ће домаћим привредним друштвима омогућити конкурентност и једнак третман на тржишту ЕУ. Већина домаћих експерата се слаже да ово поглавље неће бити проблем за Србију јер је Србија, када је у питању право привредних друштава, највећим делом усклађена са ЕУ.
Дачић УВЕРЕН: Косово ће "МАЛО СУТРА" моћи да постане чланица УН
Поред поглавља 6 данас ће бити отворено и поглавље 30 које се односи на прописе о Заједничкој трговинској политици, прописе који се примењују на спољну трговину - укључујући царине, обавезе из чланства у Светској трговинској организацији, све трговинске споразуме Европске уније са трећим државама.
Важно је нагласити да ће Србија, након приступања ЕУ, имати обавезу да поступа у складу са Заједничком трговинском политиком Европске уније.
Србија отворила 10 поглавља од укупно 35
Са отварањем поглавља 6 и 30 Србија до сада укупно има отворених десет поглавља. Децембра 2015. године отворена су прва два поглавља, тачније, поглавље 32 и поглавље 35 која се односе на Финансијски надзор и Остала питања која се тичу нормализације односа Београда и Приштине.
Од тада до данас, отворено је поглавље 23 (Правосуђе и основна права), поглавље 24 (Питања правде, слободе и безбедности), поглавље 5 (Јавне набавке), поглавље 25 (Наука и истраживање). Фебруара 2017. године отворено је и поглавља 20 (Предузетништво и индустријска политика) и поглавље 26 (Образовање и култура). Важно је нагласити да су поглавља 25 и 26 која се односе на науку, образовање и културу, привремено затворена.
Дачић о новом посреднику у дијалогу Београда и Приштине: Не верујем да ће се укључити НЕКО СА СТРАНЕ
У наставку преговора Србије и ЕУ сигирно највећи проблем и кочницу у процесу приступања Србије Европској унији представљаће поглавље 35 и поглавља 23 и 24. Поглавље 35 је битно јер се тиче нормализације односа Београда и Приштине, а поглавља 23 и 24 се односе на правосуђе и људска права.
Отварање нова два поглавља са ЕУ за Србију представљају значајан корак у процесу приступања али никако не треба изгубити из вида да за Београд предстоји још велики број неотворених поглавља и дугих разговора са Бриселом.