ДСС Бору Новаковића прозвао БОРА СОЛУНАЦ, а сад га ставили за носиоца изборне листе
Изгледа да се данас ДСС и Новаковић воде логиком да је у борби за власт све неважно, осим власти.
У борби за власт све се заборавља. Актуелни партнери и сарадници, ДСС и ДС су две странке чији су сукоби и трвења обележили политичку историју Србије након 5, октобра. Афера "Солун“ из 2001. године, чији је главни протагониста био један од садашњих носилаца уједињене опозиционе листе за градске изборе Борислав Новаковић, била је окидач за отворени политички рат на линији ДСС и остатак ДОС-а.
Новосађани су захваљујући том обрачуну од ДСС-а сазнали многе детаље о финансијским малверзацијама и махинацијама у које је била огрезла тадашња градска власт, чији је главни експонент био управо Новаковић.
Лажно гласао из Солуна и посвађао коалицију
Раздор је наступио 5. децембра 2001. године, када је Закон о раду усвојен са само једним гласом изнад неопходне већине. Утврђено је да то глас Борислава Новаковића који се у том тренутку налазио у Солуну на састанку Мреже балканских градова БАЛЦИНЕТ. ДСС је тражио да се гласање понови, али је ДС то одбио.
ДСС је Новаковићу наденуо погрдни и поспрдни надимак "Бора Солунац“ који је у модерној политичкој терминологији постао синоним за превару и криминал. Демократска странка је одговорила тако што је сменила Драгана Маршићанина са места председника Скупштине и уместо њега именовала Наташу Мићић.
Отимање мандата и превара на председничким изборима
Сукоб је кулминирао 2002. кад је ДС покренуо процедуру да се посланицима ДСС-а одузму мандати, под изговором да нередовно присуствују седницама парламента. Без мандата је остао 21 посланик ДСС-а, а њихова места попуњена су из редова ДОС-а, углавном Демократске странке. Кад је Савезни уставни суд поништио одлуку Административног одбора Скупштине, ДС је иницирао нову одлуку – да ДСС буде избачен из ДОС-а и одузео им свих 45 мандата. Након тога уследила је нова превара. ДОС је, предвођен ДС-ом, схвативши да њихов кандидат Мирољуб Лабус не може да победи Коштуницу на изборима, вратио мандате ДСС-у, обећавајући подршку Коштуници на новим изборима. Тајни план ДС-а је био да избори пропадну због мале излазности, и да Наташа Мићић, као в. д. преузме ту дужност од Милана Милутиновића, по истеку његовог мандата крајем децембра 2002. године. Врхунац преваре показаће се кад је ДС 2004. за председника кандидовала Бориса Тадића.
Обрачун преко Љиље Бухе и Легије
Обрачун је ишао чак дотле да су функционери ДСС-а цитирали наводе из писама Љиљане Бухе у којима лидере ДОС-а и Ђинђића оптужује да су "били чести гости Шилерове“. А након што је Легија из бекства објавио "Писмо српском народу“ у ком оптужује врх ДОС-а за сарадњу с мафијом, ДСС тврди да је у питању "анализа дешавања после 5. октобра коју би могао да потпише сваки грађанин Србије“.
Оптужили бивше партнере да од инвеститора добијају новац и станове
Свађе су се с републичког, пренеле и на локални ниво. Средином 2002. Демократска странка, Реформисти Војводине и ЛСВ избацују ДСС из градске власти и одузимају им сва управљачка места. ДСС је потом постао главни критичар градске власти, оптужујући је за мито и корупцију и сарадњу с инвеститорима. Тврдили су чак и то да им омогућуавају да граде мимо урбанистичких планова и за то добијају новац и станове. Први човек Новог Сада тада је био Борислав Новаковић, "Бора Солунац, који је био зачетник сукоба и један од најгласнијих заговорника избацивања ДСС-а из власти на свим нивоима. Изгледа да се данас ДСС и Новаковић воде логиком да је у борби за власт све неважно, осим власти.
Извор: Србија Данас/vojvodinauzivo.rs/Ивана Марић/М.А.