Ђукић Дејановић о демографским условима Србије: Циљ је да буде што више родитеља међу студентима
Министарка је спремна да пружи подршку Заводу за здравствену заштиту студената у Новом Саду
Министарка без портфеља задужена за демографију Славица Ђукић Дејановић изјавила је да је циљ да буде што више родитеља међу студентима. Она је посетила Завод за здравствену заштиту студената у Новом Саду и том приликом изјавила је да је циљ да буде што више родитеља међу студентима, те да је тренутно 140 трудних студенткиња у Новом Саду.
Она је навела да ће кабинет њеног министарства бити спреман да пружи сву потребну подршку новосадском Заводу за здравствену заштиту студената, као и да се у скорије време планира потписивање Меморандума о сарадњи између њеног кабинета и те установе.
Небојша Стефановић именован за секретара Савета за националну безбедност
Стижу прве оптужнице Специјализованог тужилаштва у Приштини: Први на списку су Тачи и Дреничка група
- Драго ми је што сарађујемо са реномираном институцијом чији је оснивач Град Нови Сад јер кадар који ради у Заводу за заштиту студената пружа сигурност за 77 хиљада младих људи да ће превенцију разбољевања и квалитетно лечење, ако им затреба, започети овде - казала је Ђукић Дејановићева, истакавши да ће њен кабинет у потпуности подржати пројекат "Академска беба" иницијатора Студентске уније на коме интензивно ради Завод за здравствену заштиту студената и у оквиру кога је до сада пружена подршка за одржавање трудноће 800 трудница за последњих пет година.
Говорећи о засигурној финансијској подршци том пројекту, министарка без портфеља задужена за демографију и популациону политику казала је и да ће њен кабинет подржати све оно што Завод за здравствену заштиту студената ради, а то је превенција разбољевања, едукација у домену знања о репродукционом здрављу и значају здраве исхране трудница и беба, као и низ других ствари.
Она је додала да је та здравствена установа почела да се бави на лабораторијском и ултразвучном принципу праћењем трудноћа за велики број трудница, а оценила је да очекује од студенткиња из Новог Сада да доносе одлуке на тему родитељства и да оне буду демографски повољне, истакавши да на Унивезитету у Новом Саду студира за 10 одсто више девојака у односу на младиће.
Министарка Ђукић Дејановић је рекла и да је већ пет општина са територије Војводине помогнуто од стране њеног кабинета са око 24 милиона динара за подршку младима и будућим родитељима, те да се захваљујући великом ангажовању људи из Министарства државне управе и локалне самоуправе укључујући све у влади који се баве питањем демографских и популационих побољшања, ради на изменама Закона о финансијској подршци породицама са децом.
Приводи се крају радна верзија овог закона, највеће новине су везане за то да ће младе девојке и жене које раде по уговорима о делу, на одређено време, повременим и привреним пословима и жене са села бити у потпуности изједначене по својим правима на финансијске надокнаде са женама које су у сталном радном односу, казала је министарка додајући да ће свако прворођенче бити финансирано са значајном подршком, а да је предлог његног кабинета да тај износ буде око 100.000 динара.
Она је оценила тај закон као важан и добар истакавши да се нада да ће се писање радне верзије тог закона привести крају до јануара, како би се у 2018. могао и примењивати.
Директор Завода за здравствену заштиту студената у Новом Саду проф. др Веселин Дицков упознао је министарку са свим оним што та установа чини у последње време како би се у што већој мери поправила демографска слика Новог Сада и Србије, а није крио задовољство што по први пут угошћава једно републичко министарство. Министарка Ђукић Дејановић је рекла и да је већ пет општина са територије Војводине помогнуто од стране њеног кабинета са око 24 милиона динара за подршку младима и будућим родитељима, те да се захваљујући великом ангажовању људи из Министарства државне управе и локалне самоуправе укључујући све у влади који се баве питањем демографских и популационих побољшања, ради на изменама Закона о финансијској подршци породицама са децом.
- Драго ми је да је у нашој институцији по први пут један министар и то због једног изузетно племенетог разлога који се зове "Академска беба". Нови Сад је академски град, ми смо пројектом обухватили групу од 61 хиљаде људи са Универзитета у Новом Саду, сви акредитовани приватни универзитети се укључени и част ми је што пројекат сада има велику подршку Владе Србије - казао је др Дицков.
Директор те установе напоменуо је да његова институција сада улази у републичке оквире у вези са будућим националним пројектима и захвалио се Граду Новом Саду на свесрдној подршци која је пружана Заводу за здравствену заштиту студената практично у континуитету од настанка до данас.
Тај завод бави се лечењем свих студената, а као посебну предност у области пружања подршке трудницама у одржавању трудноће наводе чињеницу да поседују гинеколошки сто са специјалним наменама, тако да уз помоћ тог средства могу да одржавају трудноће код девојака са инвалидитетом, параплегичарки и квадриплегичарки, а жене са повредом бутне кости или карлице такође могу у тој установи да прате своју трудноћу.