Двоструки аршини: Зашто Милоје Обрадовић и КЗК штите приватна предузећа, а кажњавају државна?!
Председник Комисије за заштиту конкуренције (КЗК) Милоје Обрадовић уживо је у јутарњем програму телевизије Прва износио податке о доминацији ЕПС Дистрибуције на тржишту електричне енергије иако је поступак против овог јавног предузећа био још у току!
- Доказали смо да је ЕПС Дистрибуција фаворизовала своје предузеће, односно предузеће које припада систему Електропривреде Србије и тако се неједнако понашала према осталим учесницима на тржишту електричне енергије - рекао је Обрадовић и додао да је предузеће кажњено са 300.000 евра.
Милоје Обрадовић је дакле инсистирао, усред поновног поступка, да је Комисија на чијем је челу доказала да је ЕПС Дистрибуција доминантна на тржишту, без обзира на то што су Врховни касациони и Управни суд поништили у потпуности решење које је донела КЗК. Обрадовић је, такође, навео да је ЕПС Дистрибуција због доминантности на тржишту кажњена са 300.000 евра, међутим, ни тај податак није тачан, јер је ЕПС Дистрибуција првим решењем КЗК добила много већу казну и то у десет пута већем износу.
Да се Комисија и њен председник Милоје Обрадовић воде двоструким аршинима говори и чињеница да на наша питања када ће бити завршен поступак против СББ-а и Фрикома и које казне ће добити ове велике приватне компаније нисмо добили одговор. Као разлог за то КЗК нам је навела да је у току истражни поступак и да због тога не могу да износе податке у јавност.
"Нажалост, питања која сте поставили углавном се односе на активне предмете који се воде у Комисији за заштиту конкуренције. У том смислу, разумећете да нисмо у могућности да их коментаришемо", речено нам је из КЗК.
Како је онда председник КЗК Милоје Обрадовић могао да коментарише случај ЕПС Дистрибуције док је поступак око те државне компаније био у току?! На ово питање нисмо добили одговор од Комисије за заштиту конкуренције.
Дакле, једно је јасно - КЗК има двоструке аршине по питању државних компанија и по питању приватних. Међутим, остаје нејасно зашто независно тело Републике Србије ради против интереса државе и њених предузећа. Нејасно је и то за чији интерес ради КЗК на челу са Милојем Обрадовићем – да ли је то за интерес тајкуна и страних инвеститора који желе да униште наша државна предузећа и направе штету грађанима Србије.
Подсетимо, Комисија за заштиту конкуренције први пут покреће поступак испитивања повреде конкуренције против ЕПС Дистрибуције 2016. године, да би у експресном поступку, за само пет месеци, донела решење да се ЕПС Дистрибуција казни са 330 милиона динара.
ЕПС Дистрибуција након тога улаже жалбу Врховном касационом и Управном суду. Управни суд је после поновног одлучивања донео пресуду којом је у целости поништио решење Комисије и донео одлуку да се ЕПС Дистрибуцији врати свих 330 милиона динара, али и 35 милиона затезне камате. Управни суд је, такође, Комисији вратио на поновни поступак предмет везан за ЕПС Дистрибуцију.
С обзиром на то да је суд пресудио у корист ЕПС Дистрибуције, због решења које је донела Комисија за заштиту конкуренције, оштећени су само грађани Србије, јер ће из њихових џепова морати да се плати затезна камата од 35 милиона динара. Дакле, због несмотрене одлуке Комисије и намере да се казни једно државно предузеће, по сваку цену и без довољно доказа, што је потврђено и на суду, нанета је директна штета пореским обвезницима Републике Србије који то сад морају да плате. Поред тога што су грађани Србије оштећени због њихове неодговорне одлуке, и поред решења које је донела против државног предузећа, Комисија за заштиту конкуренције решила је и да Косово призна као независну државу.
Комисији за заштиту конкуренције поставили смо, између осталих, и питање због чега су на овај начин признали Косово и Метохију на шта смо добили следећи одговор.
- Посебно напомињемо да дефиниција релевантног географског тржишта није повезана са питањем статуса АП КиМ, нити територијалним уређењем Републике Србије. Она зависи од низа околности, махом економских, те се често дешава да дефинисано релевантно тржиште буде шире или уже од територије Републике Србије (као нпр. територија Града Београда, Западна Србија, аеродромски пар Београд-Рим и друго) - навели су из КЗК.
Управни суд је у пресуди, укинуо решење КЗК против ЕПС Дистрибуције и вратио предмет на поновно поступање. Комисија је била у законској обавези да се придржава свега што јој је наложио суд. Међутим, Комисија за заштиту конкуренције, на челу са Милојем Обрадовићем, решила је да не поштује законе наше државе, као ни одлуку највишег судског тела Републике Србије, па нису предузели ниједну процесну радњу коју им је Управни суд наложио у поновном поступку против ЕПС Дистрибуције. Интересантно је да само дан пре састанка са Европском комисијом, КЗК доноси ново решење којим кажњава ЕПС Дистрибуцију са 412 милиона динара, иако законски није смела да донесе решење којим је нова казна већа од претходне чиме је повредила опште процесно начело реформатио ин пеиус.