ЕУ ПОКАЗАЛА ЈОШ ЈЕДНУ СВОЈУ СЛАБОСТ, ГУБЕ КОНЦЕ: Раскол куца на врата Европске Уније и то због СРБИЈЕ
Још једна пукотина међу чланицама Европске уније, када је реч о рату у Украјини, могла би да се отвори већ наредне недеље на окупљању лидера држава чланица у Бриселу, и то због - Србије.
Наиме, све је више земаља које се противе радикалном приступу снажних притисака да Београд уведе санкције Москви, а које "гура" Берлин, јер сматрају да је таква политика контрапродуктивна, да би само могла додатно да оснажни наше везе са Русијом.
У овом фронту европских земаља које се залажу за веће разумевање за специфичну позицију и ставове Србије, када је реч о очекивањима да одаберемо страну у украјинско-руском сукобу, тренутно су Италија, Аустрија, Мађарска, Бугарска и Португалија, затим Чешка и Словенија, као и земље које не признају независност Косова - Шпанија, Грчка, Кипар, Словачка и Румунија.
ЕРДОГАН УСКОРО СТИЖЕ У СРБИЈУ? Старовић о значајној посети европског лидера, ове теме ће бити КЉУЧНЕ
"ЧЛАНСТВО КОСОВА У УН ЈЕ НЕМОГУЋЕ, ТАЧКА!" Руски амбасадор ЗАГРМЕО: Србија има доследан став
СРБИЈА И ВУЧИЋ ГЛАВНИ КРИВЦИ ЗА СВЕ: Тајкунски медији опет ударили на државу, смета им ствар која НЕМА ВЕЗЕ са нама (ФОТО)
Према дипломатским изворима у ЕУ, чак и званични Париз има знато блажи став од Немачке, чији је канцелар Олаф Шолц условио чланство наше земље у Унији признавањем лажне косовске државе и отворено затражио да се одмах прикључимо рестриктивним мерама против Русије. У прилог тези да се француски председник Емануел Макрон залаже за "средњи пут", када је реч о политици Уније према Београду, наводе и његов предлог о стварању Европске геополитичке заједнице, како би се земљама-кандидатима дала одређена европска перспектива, али и наградио напредак у реформама отварањем бриселских каса.
Сличан курс заузео је и званични Беч, одакле је после Макроновог предлога стигао "нон-пејпер" о постепеној интеграцији земаља кандидата, а који такође подразумева и значајну финансијску помоћ из Брисела.
На страни Немачке, која је снажно стегла обруч око Србије, за сада су њихови традиционални савезници Холандија и Белгија, као и земље у којима је снажан антируски сентимент, попут Пољске и балтичких земаља, али и неки наши суседи, тачније Хрватска.
Да би политика притисака на Србију Бриселу могла да се врати као бумеранг, упозорио је и албански премијер Еди Рама, који је позвао ЕУ да не притиска Београд да уведе санкције Русији. Он је поручио да треба имати више разумевања за став Србије с тим у вези, и упозорио да би притисак Запада могао бити штетан за цео регион.
Дипломата у пензији Зоран Миливојевић каже да је овакав Рамин став резултат реалполитике и чињенице да су српско-албански односи у узлазној путањи:
- То, наравно, не значи да ће Тирана променити став око КиМ, али су ове поруке добре, јер стварају повољан амбијент да се напредује у односима без обзира на нерешена питања између Србије и Албаније. Када је реч о ЕУ, ту постоје два нивоа држава, оне које су на линији тврђег приступа према Србији, и оне које се залажу за што конструктивнију политику, како би се избегли негативни контраефекти уцена и условљавања. Најважнија тема у ЕУ тренутно су санкције Русији, и ту кључне државе следе политику Вашингтона да се на тим мерама безусловно инсистира.
Срђан Граовац, из Центра за друштвену стабилност, указује да се, иако се у ЕУ одлучује консензусом и да глас сваке чланице има подједнаку тежину, зна и чији се глас највише слуша:
- С једне стране највеће државе, попут Немачке, имају и највећи утицај, али је и украјинска криза показала да је довољан само један вето да у потпуности блокира процес доношења одлука. Зато је од виталног значаја за Србију готово безусловна подршка коју имамо од Мађарске, а ту су и неке друге земље које имају више разумевања за Србију. Добро је да у ЕУ постоји свест да за политику жестоког кажњавања Србије, ипак, не би имали јединствену подршку.
У Бриселу се 23. и 24. јуна одржава самит Европског савета, а другог дана окупљања европских челника биће одржана и конференција на високом нивоу о Западном Балкану, на којој ће бити и лидери региона.