Ово су 4 СИГУРНА КОРАКА како да проверите ДА ЛИ СТЕ ИМУНИ НА МАЛЕ БОГИЊЕ!
Ево како да проверите да ли сте вакцинисани против морбила и да ли припадате генерацији која је примила MMR
Мале богиње се муњевитом брзином шире Србијом, а епидемиолози упозоравају да уколико се интензитет заразе настави, дневно ћемо имати и по 100 новооболелих пацијената. Иначе, једна заражена особа морбиле може да пренесе на 15 других, а вакцинација MMR вакцином је једини вид заштите од болести која може бити смртоносна.
- Проверите с родитељима! Ако сте рођени после 1971. године највероватније сте примили вакцину против малих богиња. После осамдесетих, примили сте ту вакцину у комбинацији са вакцином против заушки. Тек после 1994. године се прима MMR вакцина (против малих богиња, заушки и рубеоле).
- Ако се родитељи не сећају, требало би да буде забележено у вашем картону вакцинације
- Ако немате приступ било којем од ових података, нико се не сећа или је изгубљен картон, онда можете у одређеним ситуацијама да проверите анализом из серума може да се уради приликом лабораторијских анализа односно тестирањем крви на антитела IgG
- Ако сте проверено ревакцинисани шансе да сте имуни су 99 одсто
- Уколико мислите да нисте вакцинисани, па сте примили вакцину, а испоставило се да сте се ипак вакцинисали кад сте били мали - поставља се питање - да ли може нешто лоше да се догоди од "дупле" вакцине? У тим случајевима морате знајте да ако сте се већ раније вакцинисали, још једна доза неће нашкодити здрављу, напротив само ће повећати ниво антитела!
- Ако се питате шта се догађа ако се нпр. данас вакцинишете, а неко вас зарази богињама пре него што се ревакцинишете и стекнете имунитет знајте да уколико се након вакцинације дође у контакт са оболелим од морбила (пре него што се створи имунитет), доћи ће до појаве обољења!
- Ако нисте ревакцинисани као мали, често се поставља питање колико сте имуни и да ли треба да се ревакцинишете знајте да уколико сте примили само једну дозу вакцине пре 20 и више година, а дођете у контакт са оболелим МОЖЕТЕ ОБОЛЕТИ, јер једна доза вакцине не обезбеђује солидан имунитет на “дуже стазе”.
- Ако нпр. спадате у 1 одсто оних којима ни вакцинација није направила имунитет и ако се као такви разболите да ли су могући још гори симптоми, тј. да ли се треба опет вакцинисати за сваки случај? У тој ситуацији неопходно је да знате да уколико сте у групи од 1% који не створе имунитет ни после 2 дозе вакцине, сигурно ће те оболети, али не мора да значи да ће то обавезно бити тешка клиничка слика.Већа је вероватноћа да ће код млађих од 5 година и старијих од 20 година бити тежа клиничка слика али то се не дешава у 100% случајева!
Одговори за најчешћа питања о MMR вакцини потврђени су из Градског центра за јавно здравље од стране др Иване Беговић-Лазаревић, специјалисте епидемиолога.
Подсећамо, MMR је вакцина која садржи три компоненте односно подвакцине и то против: морбила (малих богиња) ; мумпса (заушака) и рубеоле. То су иначе вирусне инфекције, а свака компонента вакцине је брижљиво припремљена да не изазове инфекцију, већ одбрамбену реакцију дететовог организма, што је суштина имунизације.
Вакцина против малих богиња почела тек 1971. године
Неопходно је напоменути да се вакцина против малих богиња почела примењивати тек од 1971. године, а тек од осамдесетих примењивала се комбинација са вакцином против заушки, и од 1994. као MMR вакцина (против малих богиња, заушки и рубеоле).
Прочитајте и:
Др Срђа Јанковић, имунолог Универзитетске дечје клинике у Тиршовој за SrbijaDanas.com тврди како особе које су примиле две дозе MMR су високом вероватноћом доживотно заштићене од малих богиња, као и од заушки и рубеоле. Такође, др Јанковић нам је навео како је могуће сазнати да ли је нека особа вакцинисана и како се проверава степен заштите.
- Вакцина против малих богиња у нашој земљи је почела да се примењује у једној дози 1971, од почетка осамдесетих се комбинује са вакцином против заушки, а од деведесетих година прошлог века дају се две дозе комбиноване вакцине против малих богиња, заушки и рубеоле, односно MMR (прва доза између 12. и 15. месеца, а друга у седмој години - пред полазак у школу). Особе које су примиле две дозе MMR ће са високом вероватноћом (>99%) бити доживотно заштићене од малих богиња, као и од заушки и рубеоле. Подаци о вакцинама које је особа примила се обавезно уносе у картон вакцинације. Степен заштите се може проверити и анализом антитела на вирус морбила у серуму, што се у одређеним ситуацијама (када постоји индикација, односно медицински смисао) ради по савету лекара - навео је др Јанковић за наш портал.
Према последњим подацима Института за јавно здравље "Батут", од почетка октобра 2017. године, закључно са 10.1.2018. године на територији Републике Србије, укључујући и територију надлежности Завода за јавно здравље Косовска Митровица, регистровано је укупно 918 случајева малих богиња, од којих је 427 лабораторијски потврђено у Институту Торлак.