Ево због чега је Народна скупштина вечерас сијала ПЛАВО!
А са њом и Мост на Ади, као и Палата Албанија
У сусрет Светском дану особа са аутизмом који се обележава сутра Скупштина Србије, Мост на Ади и Палата Албанија засијале су вечерас плавом бојом у знак подршке свим особама са аутизмом, а испред парламента су у ваздух пуштени плави балони.
КАО У БРАЗИЛУ, А УСТВАРИ У БЕОГРАДУ: Синиша Мали на карневалу у Раковици (ФОТО)
Докторка Милица Пејовић Милованчевић рекла је да је аутизам поремећај који се јавља врло рано у детињству, траје читавог живота и да су деци и њиховим родитељима потребни помоћ и подршка.
- Трудимо се да у здравственом систему, социјалној заштити, образовању на најбољи могућ начин пратимо трендове и да будемо део света. Подршка треба да буде међу свима нама и чињеница да и на овакав начин помажемо говори да идемо у добром смеру - рекла је Пејовић Милованчевић на скупу испред Скупштине Србије.
Специјалиста дечје психијатрије и начелник дечје дневне болнице Института за менталне болести у Палмотићевој Ненад Рудић оценио је да постоје многе предрасуде, а да је једна од њих да деца, млади и одрасли са аутизмом живе у неком свом свету.
- Сви ми живимо у свом свету и у једном заједничком. Идеја заједничког света је нешто што ова деца треба да нам покажу. Здравство покушава бојим приступом, врло рано, да открије када ти проблеми у стварању мостова између нас различитих почињу да се појављују и да пружи подршку онда када је то најважније - рекао је он.
ШОК У СРБИЈИ! Девојчици од 14 година дете направио дечак (15)! Ево шта се на крају десило с њом!
Како је додао, у току су активности који треба да повећају капацитете педијатријских, служби за заштиту менталног здравља да се рано открију тешкоће и пружи квалитетна помоћ и подршка.
- Колико ћемо у томе успети зависи од свих нас јер то није посао само сектора здравља - рекао је Рудић истичући да помоћ треба да буде континуирана.
Председница Савеза удружења за помоћ особама са аутизмом Србије Весна Петровић каже да напретка има у раној дијагностици.
- Већ се увелико ради на раној дијагностици и на раном третману што је одлично - рекла је Петровић.
Урађена прва ТРАНСПЛАНТАЦИЈА МАТЕРИЦЕ у Србији: ДОНОР пацијенткиње њена сестра БЛИЗНАКИЊА
Она је истакла и да ће се формирањем Националног регистра особа са сметњама у развоју, где ће бити уписана и наша деца, сада знати и тачан број особа са сметњама у развоју, а то је први корак у циљу да се неопходна помоћ државе пружи свима којима је потребна.
Светски дан особа са аутизмом ове године се одржава у организацији Савеза удружења за помоћ особама са аутизмом Србије уз подршку Министартсва здравља и града Београда.
НЕСТАЛИ ДЕЧАК БОЛУЈЕ ОД АУТИЗМА: За Константином трага 300 полицајаца
У оквиру манифестације, у знак подршке и једнакости дечији хор ''Чаролија" и Вокално инструментални састав "Небоград" који чине особе са аутизмом и професионалини музичари, наступили су заједно.
Аутизам се не лечи, са аутизмом се живи, а последњих година аутизам долази у све већем броју са много ширим спектром у односу на претходни век.
Вулин: Деца са аутизмом не смеју бити невидљива, морају бити део друштва
Према статистикама организације "Аутизам Европа" данас једно од 100 деце има аутизам.
Укључивањем светала на државним институцијама Србија се прикључила глобалном покрету "Light ит уп блуе", осветљено плавим, а основни мото покрета је једнакост и подршка особама са аутизмом.
Светски дан особа са аутизмом обележава се 2. априла, према резолуцији коју је донела Генерална скупштина Уједињених нација 2007. године.