ЕВРОПА ХОЋЕ ДА НАМ САСЕЧЕ СВЕ ВЕЗЕ СА РУСИЈОМ? На столу нове уцене за Србију, ево шта сада траже од нас
Циљ је, према оцени стручњака, да се Београд примора да прекине све везе с Москвом.
Стари критичари Србије у Европском парламенту, попут европосланице Виоле фон Крамон и других, спремили су нову листу захтева за нашу земљу које мора да испуни ако мисли да настави евроинтеграције.
ОПОЗИЦИОНИ МЕДИЈИ НЕУМОРНИ: Нови дупли стандарди на Н1, обрушили се на Вучића због разговора са Путином (ВИДЕО)
"СТАЊЕ МУ СЕ НАГЛО ПОГОРШАЛО" Огласио се син Ратка Младића, здравље генерала шокирало породицу
"НИСТЕ НИ СВЕСНИ" Језиве претње поново стижу из Хрватске: Не одустају од прљавих циљева - главна мета ВУЧИЋ
Европарламентарци тако од нас сад траже да укинемо летове за Москву, затворимо руски хуманитарни центар у Нишу и под хитно уведемо санкције Русији!
Ове уцене долазе у тренутку када председник Србије Александар Вучић треба у недељу у 11 сати да разговара телефоном с руским председником Владимиром Путином о новом гасном аранжману за нашу земљу, али и уочи јунске расправе врха ЕУ о наредном кораку Београда ка чланству.
Шта траже
Циљ је, према оцени стручњака, да се Београд примора да прекине све везе с Москвом. Зато су европарламентаци и одлучили да у наш преговарачки процес "угурају" и захтеве који до сада нису били на столу. Отварање нових кластера уцењују увођењем санкција Русији, а на извештај о Србији Владимира Билчика они су поднели чак 439 амандмана, од којих се велика већина односи на нашу сарадњу с Русијом.
Овим амандманима они су исказали незадовољство што наша национална авио-компанија лети за Москву "у време када је ваздушни простор ЕУ затворен за летове ка Русији и из ње". Европосланица Виола фон Крамон је поднела амандман којим се практично тражи затварање руско-српског хуманитарног центра у Нишу.
- Србија мора одмах да прекине сву војну сарадњу с Русијом, која се често камуфлира као цивилне активности, а нарочито преко регионалног хуманитарног центра у Нишу - написала је Фон Крамонова.
Коментаришући најновији потез европарламентараца, бивши министар спољних послова СР Југославије Живадин Јовановић каже да је ЕУ "потпуно скинула рукавице".
- Изгледа да ЕП себе види као штампарију упутстава за друге земље и народе и као центар који једини има право да одређује шта ко сме да ради. Није први пут да нам они испостављају директиве и упутства, било да то ради парламент, било комесар - каже Јовановић. Додаје да су сада ипак отишли предалеко.
- Зато и ми треба истом мером да узвратимо и јасно и недвосмислено ставимо до знања да смо слободна, независна и демократска земља, у којој једино народ и од народа формиране институције одлучују шта је добро, а шта није за нашу земљу - истиче Јовановић.
Очекивања
С друге стране, Дарко Обрадовић из Центра за стратешке анализе каже да се Србија јасно стратешки определила за чланство у ЕУ и с тим у вези се суочава са очекивањима Уније.
- ЕУ представља највећег донатора и највећег економског партнера Србије. С тим у вези њихова очекивања треба пажљиво сагледати и размотрити како би се донеле адекватне одлуке у вези с националним интересом - сматра Обрадовић.
Он подвлачи да се руски хуманитарни центар од свог постанка показао као апсолутно нефункционалан и требало би да буде замењен балканским хуманитарним центром, који би одговарао потребама западног Балкана и био чврсто везан с Европским координационим центром за ванредне ситуације.
Надамо се повољнијој цени од берзанске
Десетогодишњи гасни аранжман с Русијом, по ком је Србија "плаво злато" плаћала 270 евра за 1.000 метара кубних, истиче 31. маја.
Због тога ће председник Србије сутра разговарати с председником Русије Владимиром Путином о новом гасном аранжману.
Тим поводом је председник Вучић рекао да се нада да ћемо добити повољнију цену гаса у односу на берзанску.
- Свакако да ону каква је била до сада нећемо моћи да добијемо јер су енергенти, због рата у Украјини, драстично поскупели. Али се надамо повољнијој од оне која је на берзама и креће се од 900 до 1.000 евра за 1.000 кубних метара - рекао је Вучић.