"ЕВРОПСКА УНИЈА ПРЕПОЗНАЛА НАПРЕДАК СРБИЈЕ" Усвојен извештај о Србији
Спољнополитички одбор Европског парламента усвојио је извештај о Србији
За извештај, допуњен јуче усвојеним амандманима, гласло је 57 посланика, 4 је било против, а 9 посланика је остало уздржано.
Европски парламент данас гласа о Србији: Похваљен ангажман Београда у регионалној сарадњи
СРБИЈА ДОНИРА МАКЕДОНЦИМА ЈОШ 8.000 ВАКЦИНА! Примопредаја спасоносног лека вечерас
ВУЧИЋ О ПОМОЋИ ХРВАТСКОЈ: Сигуран сам да је Хрватска озбиљна земља, њима није потреба помоћ
- Усвојени извештај шаље јасну поруку да је Европски парламент спреман да подржи Србију на њеном ЕУ путу - изјавио је известилац ЕП за Србију, Владимир Билчик.
Билчик је након гласања у Спољнополитичком одбору оценио да овај извешатј долази у тешко време када Србија води битку са пандемијом.
- Већина посланика је подржала реалистичан извештај који наглашава главна достигнућа Србије и задатке у оквиру реформског процеса у земљи - оценио је Билчик.
Извештај за 2019 -2020 годину наглашава добре економске показатеље у Србији, похваљен је ангажаман Београда на регионалној сарадњи као и конструктивно учешће у дијалогу са Приштином.
Истовремено, од Србије се траже резулатати у спровођењу реформи у области владавине права, са фокусом на превосуђе, борбу против корупције и слободу медија. Србија је поново позвана да побољша процес усклађивања своје спољне политике са политиком ЕУ.
Скупштина Србије се позива на побољшање законодавних процеса, осигурање међупартијског дијалога, јачање улоге цивилног друштва, а посланици се позивају на уздржавање од речника и кампања усмерених против политичких супарника и представника медија.
Посланици АФЕТА су затражили од ЕУ да унесе ''више динамике'' у приступне преговоре са Србијом, брзо спроведе примену нове методологије на већ постојеће преговоре са Београдом и јасно представи ''опипљиве подстицаје од директног интереса'' грађанима Србије.
Након гласања у Спољнополитичком одбору, годишњи извештај о Србији биће поновно стављен на гласање, овога пута на пленарном заседњу Европског парламента, које ће се одржати 24 и 25. марта у Бриселу.
Извештаји Европског парламента нису правно обавезујући и представљају редовне годишње смернице и политичке препоруке ЕП за даљи напредак земље на путу евроинтеграција.