ЕП данас усваја резолуцију о Србији: Говориће се о ових пет тачака - главна тема ЗСО и укидање такси
Европски парламент ће данас усвојити извештај о Србији, који ће тако добити форму парламентарне резолуције. Тежиште овог документа ће бити на пет области: економски раст, владавина права, медијске слободе, дијалог са Приштином и рад Скупштине Србије.
О овом извештају, јавност говори месецима уназад, што због амандмана који су на њега поднети, а било их је више од 200, што због области које се у њему третирају.
Извештај је радио Дејвид Мекалистер, известилац ЕП за Србију, који је пре неколико месеци представио нацрт овог документа, али и истакао да он има и неколико кључних порука.
Једна од њих се односи на усвајање и примену реформи, на обезбеђивање економског раста и очување макроекономске и монетарне стабилности, али и на то да "приступање Унији нису датуми, већ резултати".
ЕГИПАТ ОКРЕНУО ЛЕЂА ПРИШТИНИ: Уважавамо позицију Србије!
Неопходност владавине права је нешто што се налази на првом месту, и у овом, али и свим другим извештајима и разговорима када је Србија у питању. Поглавља 23 и 24, која се баве овом облашћу су и условна, и управо у напретка или назадовања у њима, зависи и европски пут Србије.
Медијске слободе су такође нешто на шта се обраћа посебна пажња, али и дијалог Београда и Приштине, односно формирање ЗСО, што је Мекалистер видео као један од приоритета.
Шешељ се огласио после новог напада из Хага: Гонићу их до краја, имам јаке адуте за то!
Иначе, посланици Спољнополитичког одбора Европског парламента поднели су укупно 239 амандмана на нацрт извештаја, од којих су 27 компромисних амандмана уврштени у финалну верзију извештаја о Србији.
Посебну пажњу посланика Европског парламента имао је компромисни амандман под редним бројем 25, који се односи на дебату о могућности корекције граница између Србије и Косова, укључујући и "размену територија". Амандман је уврштен у оба извештаја и о Србији и онај о Косову. Њиме се наглашава "мултиетничка приорода и Косова и Србије", као и чињеница да "етнички хомогене државе не би требало да буду циљ у региону".
Такође, наводи се и да се подржава дијалог коме посредује ЕУ као оквир за постизање свеобухватног договора између Београда и Приштине. Сматра се да сваки споразум може бити прихватљив само ако је обострано усаглашен, узима у обзир укупна стабилност региона и међународно право, пише у закључку овог дела текста, који је истоветан и за оба извештаја.
У тексту извештаја о Србији, а који се односи на тзв. Косово, европски посланици позивају и на примену свих до сада постигнутих споразума у оквиру дијалога Београда и Приштине, при чему се посебно инсистира на формирању Заједнице српских општина (ЗСО). Наглашава се важност убрзња "нове фазе дијалога" која се се односи на свеобухватну нормализацију односа Београда и Приштине кроз "дефинисани правно обавезујући споразум", а од Европске службе за спољне послове тражи се оцењивање рада обе стране у процесу испуњавања обавеза.
У Европском парламенту наводе да би током дебате о извештајима за Србију, али и Косово и Албанију, посланици могли да се осврну на последње догађаје око увођења такси привремених косовских власти на робу из Србије и БиХ, као и на идеју "националног уједињења Албаније и тзв. Косова" коју је албански премијер Еди Рама јуче представио у Пећи.
ПАКЛЕНИМ АМАНДМАНИМА НАПАДАЈУ НАШУ ДРЖАВУ: Европски парламент сутра о извештају о Србији!
Резолуције Европског парламента немају обавезујући карактер, али служе ако важне политичке смернице земљама које се налазе на путу евроинтеграција као и земљама чланицама ЕУ.