Фрушком гором ускоро ће трчкарати животиње које су ИШЧЕЗЛЕ из Србије пре два века
Обновљена популација муфлона после 50 година
Национални парк "Фрушка гора" недавно је добио 30 муфлона док ће ускоро бити набављена и породица европског бизона.
Прочитајте и:
На Фрушку гору нова популација муфлона стигла је после пола века. Сада их има 70. Двадесет пет женки и пет мужјака довезено је из Словачке, а за сада пажљиво испитују нови дом. Фрушка гора им није природно станиште али су услови за њих добри. Биће у карантину још најмање месец дана.
Заменик директора НП "Фрушка гора" Константин Плужаревић наводи да су муфлони дошли из централне Европе.
- Станиште и храна нису исти па морамо да бринемо да се климатизују и наравно да после крену у даље размножавање са нашим муфлонима, који су већ на просторима Фрушке Горе - објашњава Плужаревић.
Пре принове у ловишту "Ворово" било је четрдесетак муфлона. Природно станиште тих дивљих оваца у Европи су Корзика и Сардинија. Лако се привикавају на нове услове па их данас има на целом старом континенту.
- Након реинтродукције европског јелена, после неких десетак година, ово је први пут да се обнавља фонд неке друге врсте - истиче директор НП "Фрушка гора" Радослав Крунић.
Цео Национални парк "Фрушка гора" је ловиште и простире се на око 24.000 хектара. Ограђено је око 1.500 хектара и то је ловиште "Ворово". У њему је пет врста дивљачи, а планира се обнова.
- На овоме нећемо стати. Имамо план да Фрушку гору обогатимо и породицом европских бизона али о томе ћемо причати више када за то дође време - указује Крунић додајући да ће бити увезене четири женке и једног мужјака.
Сматра се да је последњи европски бизон на нашим просторима одстрељен пре више од 200 година и од тада се сматра изумрлом врстом.
Константин Плужаревић наводи да је у плану да се до краја године уради и освежавање крви јелена лопатара.