ГЕНЕРАЛНА ПРОБА САНКЦИЈА БЕОГРАДУ ИЗ БРИСЕЛА? Хрватска блокада нафте - претња шта нас чека ако не уведемо ЕМБАРГО Русији
Вучић је истакао да су у Прагу сви говорили о санкцијама Русији.
Потез Европске уније, која је на захтев Хрватске и још две државе одлучила да одбије молбу земаља Западног Балкана и Србије о изузећу из осмог пакета санкција против Русије и тако заустави проток руске нафте ка нашој земљи кроз Јадрански нафтовод "Јанаф", заправо је генерална проба индиректних санкција које Брисел спрема Србији.
Овакав притисак на Београд, који не пристаје да се придружи ембаргу против Москве, који западне земље уводе због сукоба у Украјини, осетио се у ваздуху самита Европске политичке заједнице у Прагу, где су се пре два дана окупила 44 званичника земаља које су део ЕУ, али и оних изван ње, међу којима је и Србија.
"СРБИЈА ПОСТАЈЕ МНОГО ЈАЧА" Вучић се захвалио радницима: Знање свих ових људи је ресурс наше земље! (ВИДЕО)
Прелиставање дневних новина за 8. октобар 2022. године
ХРВАТСКА СЕ ОДАЛА: "Оно што Европи ради Путин, то кроз нас ЕУ ради Србији" (ВИДЕО)
Најновији потез Загреба само је још један од показатеља да ЕУ под капом "обрачуна" са Москвом, шаље поруку Београду шта нас чека уколико и даље останемо на становишту неувођења санкција Русији.
Лицемерје је очигледно, јер је и сама Хрватска себе изузела од забране увоза руског гасног уља, које им је неопходно, али се није либила да затвори вентиле "Јанафа" за Србију. Такође, осми пакет санкција, који би требало да заживи 1. децембра, уколико се до тада Брисел не предомисли и попусти пред молбама земаља Западног Балкана, не важи за чланице ЕУ - Мађарску, Словачку, Чешку и Бугарску. Значи за државе ЕУ су једна правила, а за Србију друга.
Осим тога, Брисел је у овом случају посегао за "енергетском уценом", иако све време напада Кремљ да му је то најубојитије политичко оруђе.
Председник Александар Вучић рекао је јуче да је "Хрватска себе изузела од санкција на увоз руског уља за своју рафинерију и зато не треба да говори о принципима и моралу".
- Себи су дали за право да помажу Русима и плаћају за производе, али дају себи додатно за право да Србији ту могућност одузму. Све можете када припадате том клубу, а ми не, али онда не говорите да то има везе са принципима и моралом. Европска комисија је већ била донела одлуку да земље Западног Балкана, према томе и Србија, буду изузете од санкција.
Нема шта да се љутимо на Урсулу фон дер Лајен и ЕК. Али онда, на предлог Хрватске и две чланице, схватили су да немају консензус по том питању, па су га скинули. Не треба нико да се прави невешт.
Вучић је истакао да су у Прагу сви говорили о санкцијама Русији, али да на форуму нико није говорио отворено, већ су показивали поштовање према Србији.
- Било је много њих који су причали о санкцијама, то говоре сваки дан, стављам то у свако саопштење ко год да дође од амбасадора, не кријем од народа, није то тајна. Сви они траже да уведемо санкције, тражи негде око 15, 20 одсто грађана Србије, ја то разумем и прихватам као политички легалан и легитимни захтев - навео је председник.
Вучић је најавио да је држава већ донела одлуку у вези са увозом нафте, ако због Хрватске не буде могућ транспорт преко "Јанафа" и да ће данас о томе обавестити јавност у обраћању које је најављено за 10 часова.
- Србија може да увози нафту путем баржи, али је то доста скупље и има пуно проблема, због чега се то и ради нафтоводом. Али, чућете шта ће бити наш одговор, који није питање дневне политике. Када схватите да неко постаје непоуздан снабдевач и да је у стању да ту своју непоузданост покаже као Хрватска, иако смо ми све обавезе око гаса плаћали редовно, онда на другачији начин и развијате своју инфраструктуру - каже он.
Иначе, премијерка Ана Брнабић изјавила је јуче да је добра вест то што је ЕУ одлучила да се одлука помери за 1. децембар и додала да нам предстоје тешки разговори.
- Надам се да ће се десити изузеће за увоз руске нафте која је јефтинија и радићемо са нашим партнерима из ЕУ. То је била фер одлука која је у складу са европским вредностима и помогла би Србији и Западном Балкану, као што се помаже неким државама чланицама ЕУ - објаснила је.
Према речима доцента на Факултету политичких наука Стефана Сурлића, Европска политичка заједница, чији је први састанак одржан у Прагу представља намеру да "Европска унија са земљама које сматра савезницима, партнерима и будућим чланицама креира јединствену геополитичку заједницу препознатљиву као европску безбедносну, економску и политичку интересну сферу у новом глобалном прегруписавању снага".
Он је навео да се може закључити да ово није демократски већ геополитички савез моћи у коме се Русија дефинише као трајна претња, а да се, за сада, Србији, упркос критикама и даље уважава њен специфичан однос према Москви.
Пленковић нешто покушавао
Председник Вучић је истакао да се у Прагу срео да 38 светских лидера:
- Имао сам билатералу са Педром Санчезом, са Емануелом Макроном у три наврата, Антонијом Коштом, Маријом Драгим, Киријакосом Мицотакисом, са све три земље Бенелукса, премијерима Украјине, Пољске, Норвешке... - рекао је Вучић.
Он је тако одговорио на оптужбе са друштвених мрежа како је у Прагу седео сам и куцао поруке. Истакао је и да му се са премијером Хрватске Андрејом Пленковићем није разговарало, "иако је он нешто покушао".
- Када напустите своју земљу у седам ујутру, а вратите се у поноћ и кажу вам да сте тужни као сироче, а ви добијете част да говорите на вечери. С једне стране поред Макрона седео је украјински премијер, из доброг разлога, а ми с друге. Јадни су они који такве ствари говоре - рекао је Вучић.
Договор Ватикана и комуниста
Говорећи о политичкој клими у Хрватској, председник Вучић подсетио је и на "договор комуниста и Ватикана из 1968. године прошлог века да се не помиње Јасеновац нити српске жртве".
- То је оно што је владало Београдом седамдесетих, осамдесетих, деведесетих и двехиљадитих година и што данас више не влада у Србији, али покушава да влада, а то је та удворичка политика према Загребу у којој су они увек модерни и испред нас, а ми треба да се ваљда стидимо свог сељачког и српског порекла. Поносан сам на свој српски род и на чињеницу што им ту лажну причу кварим, у којој су само они жртве. А у последњем рату када погледате шта се догодило са кућом Вучића и са свима осталима, видите све супротно од онога што би они желели да прикажу. За неке, ја сам најгори човек на најважнијем месту у Србији, на коме би волели да виде неког другог - навео је он.
Министарство енергетике о могућем одговору на осми пакет санкција москви
Две опције за спајање са "Дружбом"
Србија планира да обезбеди диверсификацију снабдевања црним златом повезивањем са нафтоводом "Дружба". Тиме бисмо добили могућност набавке само руске сирове нафте. Након усвајања осмог пакета санкција ЕУ, у којем земље Западног Балкана нису изузете из забране увоза црног злата из Русије морским путем, неопходно је да имамо више праваца за његово допремање како би наша земља имала сигурност у снабдевању.
Ово је јуче саопштило Министарство енергетике, истичући да постоје две опције за спајање са "Дружбом", које подразумевају нове нафтоводе, поред постојећег "Јанафа". Једна могућност је изградња цевовода до Сегедина у дужини од 128 километара, а друга од Новог Сада до Сазхаломбате у Мађарској, који би био дуг 400 километара. Очекује се да Влада Србије ускоро донесе одлуку о градњи нове трасе. Нафтовод "Дружба" један је од најдужих у свету и преноси сирову нафту преко 4.000 километара, од истока европског дела Русије до рафинерија у Чешкој, Немачкој, Мађарској, Пољској и Словачкој.