ОВАКО СЕ ГЛАСАЛО У УН: 84 земље ЗА, 19 ПРОТИВ, 68 УЗДРЖАНО
За Резолуцију о Сребреници у Генералној скупштини Уједињених нација у Њујорку гласало је 84 земаља, против је било 19 земаља, док је 68 било против.
Уочи гласања, Кина је најавила да ће гласати против Резолуције о Сребреници, Намибија да ће бити уздржана док Азербејџан неће гласати како су рекли најавили њихови представници након говора на седници Генералној УН.
Представник Кубе је рекао да одбацује текст резолуције, док је Никарагва рекла да не подржава текст резолуције јер не доприноси помирењу.
- Нечувено је да постоје двоструки стандарди на западу. Подсетила бих и на геноцид колонизатора у Африци, као и на чињеницу да је НАТО бомбардовао територију земље на коју се Резолуција односи - рекла је представница Никарагве у УН-у.
Гласање у УН
Представник Венецуеле рекао је да ће нацрт резолуције, пре него што ће допринети помирењу, продубиће јаз између народа у БиХ - Хрвата, Срба и Бошњака.
- Ми смо за национално помирење и за поновну изградњу мира. Ово није први пут да пред собом имамо тежак задатак разматрање нацрта резолуције. Тај нацрт резолуције пре него што ће допринети помирењу, продубиће јаз између народе у БиХ, Хрвата, Срба и Бошњака. Они морај уда изграде заједничку будућност - рекао је представник Венецуеле.
Представник Кине оценио је да је нацрт распршио велике контроверзе у БиХ.
- Кина изнова позива на пуну комуникацију са кључним учесницима и државама чланицама у нацрту резолуције. Исхитрено гласање о нацрту резолуције која је и даље обележена великим разликама није у складу са духом помирења и хармоније унутар БиХ и међу земљама региона. Није у складу са жељом да се одржи мир на Западном Балкану - рекао је представник Кине.
Представник Уједињених арапских емирата најавио уздржани, исти став најавио је и представник Анголе, док је представник Египта је рекао да ће гласати за текст резолуције.
- Мир на Балкану је крх, некада се неке ствари покрећу. Ми ћемо бити уздржани. Наша уздржаност је усмерена томе да се смање регионалне тензије и ескалација. Ми сматрамо да усвајање трајног мира изискује добро промишљен дијалог. Позивам све лидере да не ризикују мир и стабилност. Мора се спречити поновно изазивање мржње и нетолеранције - рекао је представник УАЕ у УН.
Извор: Србија Данас/Блиц/М.А.