Годишње се направи 5.000 превара: Откривено како учесници саобраћајки ЗЛОУПОТРЕБЉАВАЈУ државу
Запрећено две до девет година затвора
Возачи у Србији масовно варају осигуравајуће куће, тако што инсценирају саобраћајну несрећу, а затим, на име измишљених повреда у удесу наплаћују и до 3.000 евра осигурања, како тврди Информер.
Прочитајте и:
- Српски средњошколци више неће ићи на екскурзије у иностранство: Европске престонице посећиваће само матуранти
- Ухапшен ЛАЖНИ МОНАХ у Србији: Људи му се ИСПОВЕДАЛИ, давали прилоге, када су сазнали његово право име - ШОКИРАЛИ СЕ
- Откривено шта је Јелена радила у Гроцкој? Пре него што је нестала, другарицама говорила о МАЈЦИ
Према сазнањима, годишње се направи 5.000 оваквих превара, а најчешће се фингирају повреде врата - зато што су честе у удесима и зато што их је немогуће проверити. Ове преваре се често раде у спрези са лекарима, а некада се користи и њихов немар.
Како су рекли у осигуравајућим кућама, до сада су исплатили милионе онима са крање сумњивим повредама врата.
- Најчешћа превара код фингираних удеса је пријава лажне повреде врата која је изузетно честа код судара, али и која се веома тешко проверава и доказује. У досадашњој пракси устаљена је чињеница да је у оваквим случајевима немогуће успоставити праве дијагнозе. Оне се доносе већином на основу обичног рутинског прегледа и пропратних симптома. Са таквим налазима лекара учесници у саобраћајним незгодама подносе захтеве за велику накнаду нематеријалних штета.
Постојање ове појаве је потврдио и директор Комитета за безбедност у саобраћају Дамир Окановић. Он каже да лекари тешко утврђују да ли је неко стварно повређен.
- Када се догоде или се фингирају саобраћајне незгоде, учесници обично прво пријаве да их боли врат. Лекари не могу да утврде да ли је то истина, јер немају начина да утврде има ли неко болове или не. Најчешће преваранти успевају да наплате штету за и за најмање повреде узимају око 120.000 динара, док теже иду и до 350.000 динара - каже Окановић и додаје да осигуравајуће компаније имају читаве тимове људи који се у сарадњи са вештацима саобраћајне и медицинске струке баве преварама у осигурању.
Професор саобраћајног факултета Милан Вујанић каже да је ова врста преваре толико узела маха код нас и у свету и да је од истраживања истонитости последица саобраћајаних несрећа направљена читава наука.
- Сваки покушај преваре је кривично дело и запрећена је казна затвора од две до девет година затвора. Из положаја возила можемо да утврдимо да ли се уопште догодила саобраћајна несрећа и да ли се догодила на пријављеном месту - каже Вујанић.