ВЕСИЋ ОПЛЕО ПО ХРВАТИМА: Уместо да се сећате Сутјеске, ви лијете сузе за кољачима из Јасеновца!
Загреб не одаје почаст херојима док у исто време одаје пошту "жртвама из Блајбурга"
Пре тачно 77 година почела је Битка на Сутјесци, а тим поводом је заменик градоначелника Београда Горан Весић објавио на свом Фејсбук профилу текст којим је Хрватима очитао лекцију: Уместо да се сећате хиљада Далматинаца погинулих на Сутјесци, ви лијете сузе за усташким кољачима из Јасеновца!
Вучић наредио хитну употребу Војске ради заштите безбедности грађана Шида од миграната
"ЗА НАШУ ДЕЦУ" Вучић позвао грађане да присуствују ОНЛАЈН СКУПУ кампање од 14 часова (ВИДЕО)
- Пре 77 година почела је Битка на Сутјесци како ми зовемо немачку операцију Шварц (Schwarz илити "црно"). Циљ ове операције био је разбијање отпора у јадранском залеђу јер се Хитлер бојао да ће Черчил покушати да се искрца на Балкан.
Борбе су почеле 15. маја, наступањем нациста против главнине снага НОВЈ на простору Санџака и северне Црне Горе, а завршиле су се 15. јуна 1943. године пробојем обруча и пробојем главнине снага НОВЈ у Босну и Херцеговину. Партизанске јединице бројале су око 22 хиљаде бораца док су нацисти окупили 120 хиљада војника.
Немачке трупе опколиле су Главну оперативну групу Врховног штаба НОВ и ПОЈ на тешком планинском терену. Тако су партизане натерале на дуготрајну позициону борбу што је било супротно герилској тактици коју су оне до тада примењивале.
Партизанске јединице нашле су се затворене на малом простору, непрекидно тучене концентрисаним артиљеријским и ваздухопловним снагама. Трпеле су велике губитке, али су доказале своју борбену чврстину и успеле да пробију обруч и пређу у противофанзиву у источној Босни.
Ово је била највећа битка и у Другом светском на простору Југославије. Обе стране бориле су се до последњег на изузетно тешком терену.
Поред глади, врло тешких губитака, екстремних физичких напора и непрекидних оштрих борби партизанске снаге задржале су висок морал, дисциплину, борбену кохезију и убојитост, што им је признао и непријатељ у извештајима после битке.
Пробој из немачког обруча почео је 10. јуна 1943. када су делови Прве пролетерске бригаде код села Балиновац у херојском јуришу пробили немачке линије и заједно са Трећом крајишком бригадом нарерали Немце на повлачење на правцу Фоча - Калиновик. Пробој је извршен према замисли генерал-пуковника Константина Коче Поповића.
Кроз поцепани део фронта, ширине 2 км, већ идућег дана извући ће се све јединице Прве и Друге пролетерске и Седме банијске дивизије с Врховним штабом и део са централном болницом. 12. јуна заузето је село Ратај и направљен коридор спаса према Јахорини ширине од 20 км у немачком обручу. Два дана касније све бригаде Прве, Друге и Седме дивизије пробиле су се с Врховним штабом и делом рањеника правцем Зеленгоре.
У немачком обручу остала је Трећа ударна дивизија Саве Ковачевића с главнином централне болнице, а 13. јуна 1943. почео је одлучујући продор ове групе. Дивизија је подељена на неколико делова и пробијала се дуж реке Сутјеске самостално.
У једном од таквих јуриша, надомак зидина спаљеног села Крекова погинуо је Сава Ковачевић. Уз велике губитке, Трећа дивизија се пробила у долини Сутјеске и ускоро прикључила осталим јединицама на Зеленгори.
У овом епском сукобу погинуло је 7.543 партизанских бораца од који је 43 проглашено народним херојима. Највише погинулих партизана било из Далмације, око 3 хиљаде, а само Друга далматинска бригада изгубила је скоро 800 људи.
Данашња хрватска држава не одаје почаст овим херојима док у исто време одаје пошту "жртвама из Блајбурга" односно усташким кољачима и ратним злочинцима које су стрељали партизани 1945. Нацисти и њихови савезници Италијани и усташе имали су 3.145 губитака међу којима 913 који су службено проглашени мртвим и 2.132 несталих.
Битка на Сутјесци је симбол антифашистичке борбе, изузетног пожртвовања, храбрости и моралне чврстине у тешком тренутку за Народноослободилачку војску.
НЕСВАКИДАШЊА СЦЕНА У ПРЕДСЕДНИШТВУ: Погледајте како је Вучић искористио паузу пред ВАЖАН САСТАНАК (ФОТО)
МУЉАО СА ПОТПИСИМА: Званично поништена изборна листа Небојше Зеленовића у Шапцу
СВЕЧАНИ ИСПРАЋАЈ РУСКИХ ВОЈНИКА СА БАТАЈНИЧКОГ АЕРОДРОМА: Још једном смо потврдили да Србија никада није сама
ВУЧИЋ ОБЈАВИО ПОСЕБАН СНИМАК: Грађани бирају хоће ли земљу брзог опоравка, или да се вратимо у прошлост! (ВИДЕО)
Генерали који су бранили Србију од НАТО-а: До 2012. било је забрањено помињање жртава које смо поднели