ГОТОВА ПАУЗА - АМЕРИКА СЕ АКТИВНО УКЉУЧИЛА У РЕШАВАЊЕ КОСОВСКОГ КОНФЛИКТА: Шта јој је циљ и зашто баш у овом тренутку?
Америка не жели да буде искључена из процеса решавања косовског конфликта
Америка се активно укључила у проблем решавања косовског питања после дуже паузе, али ју сада на терену Западног Балкана очекују неке нове околности, сматрају наши аналитичари.
НЕЋЕ МОЋИ ТАКО "ПРИЈАТЕЉИ" - АМЕРИКА ОЧИТАЛА БУКВИЦУ ЛАЖНОЈ ДРЖАВИ! Приштина угрозила безбедност и наљутила САД
СТИЖЕ ПОЈАЧАЊЕ СРБИМА НА ЈАРИЊУ - ПОСТАВЉЕН ЈОШ ЈЕДАН ШАТОР! Припадници РОСУ само немо посматрају
"ЈЕДАН СРПСКИ ХЕЛИКОПТЕР БИ ПОЛУПАО СВА ВОЗИЛА РОСУ ЗА 15 МИНУТА" Шешељ без длаке на језику: Постоји само један излаз
Габријел Ескобар, заменик помоћника државног секретара за европска и евроазијска питања и нови изасланик Стејт департмента за Западни Балкан, најавио је да би проблем Косова могао бити решен у првом мандату председника Бајдена. Ове седмице допутоваће и у Брисел како би са европским партнерима размотрио тренутну ситуацију на Косову. Бошко Јакшић, спољнополитички коментатор, сматра да нове америчке акције после скоро годину дана ћутања на тему Косова, нису изненађујуће, нити закаснеле. Бајденовој администрацији је како сматра, требало времена да се консолидује.
- Очекивано је да Западни Балкан и Косово неће бити приоритетне теме којима ће се Бајден бавити. Тај задак је прво препуштен дипломатама и експертима, а сада долази време ангажмана његове администрације. Ништа необично. Реакцију није изазвала ни тренутна криза на северу Косова, јер је именовање Ескобара, као човека од кога се очекује да буде енергичнији, објављено пре избијање кризе. Ескобар је био прва најава да Американци појачавају свој ангажман - изјавио је Јакшић.
Америка не жели да буде искључена из процеса решавања косовског конфликта и овим понавља да је "унутра" и како додаје Јакшић, тек треба чекати да ли ће Американци имати неке нове идеје и планове као што их је некада имао Ричард Гренел. Западни Балкан је сувише мали да би Бајден на њему показивао колико је велики у односи на Доналда Трампа, па како сматра наш коментатор, обрачун спољних политика садашње и бивше администрације није везан за овај регион, него се тиче Русије, Кине и Европске уније.
- Тренутну кризу на северу Косова разрешиће време. Она јесте нагло, еруптивно избила, али попут земљотреса када иде слегање терана, присуствујемо управо том процесу. Имамо са свих страна апеле на уздржаност и једна и друга страна себе храбре сопственим реторикама које су неопходне и Вучићу и Куртију у предизборним активновстима. Али криза неће ескалирати до нечег озбиљнијег, чиме се плашимо - наставља Јакшић.
Логично је да архитекте које су утабале пут за овакво разрешење косовског чвора после бомбардовања 1999. године, коначно ставе тачку на тај процес, сматра политички аналитичар Цвијетин Миливојевић. Како каже, реч је о америчкој и руској администрацији бившег председника Бориса Јелциња, који су уредили Кумановски споразум и Резолуцију 1244.
- Треба да поздравимо чињеницу да се Американци поново укључују. Са друге стране, долазак руског амбасадора на границу са Косовом није само симболички гест, реч је и о поруци како је и ту другу силу потребно укључити у разговоре. Јасно је да ће на крају коначну одлуку донети управо те две силе и да о томе не одлучује никакав Лајчак. Али постоји и међународно право, подсетићу, у прембули Резолуције 1244 пише да је Косово део Југославије (сада Србије), али да је обавеза Београда да повуче војску, полицију и да обезбеди суштинску аутономију за Косово - казао је Миливојевић.
То шта се све у међувремену дешавало иза кулиса Савета безбедности, је додаје други други део приче, али и грешке које су правиле српске власти измештањем арбитраже из УН у ЕУ. Но, Савет безбедности се никад није одрекао тога да ће он бити последња инстанца који дати коначну реч. ЕУ је додаје Миливојевић, дат мандат да посредује у преговорима, не да даје решење, али ти преговори сада тапкају у месту.
- Бајденова администарција као и Обамина пре, па делимично и Трампова, сматрале су да је питање Западног Балкана решено независним Косовом ког је признало већина водећих НАТО земаља. Испоставило се да то није тако. Американци сада у новим условима покушавају да реше ово питање што је могуће приближније њиховим жељама. Делимично повлачење из сфере Западног Балкана за време Трампа, испоставило се као лоша порука савезницима у Европи и НАТО. Друге силе су искористиле то време и свој утицај, попут Русије и Турске, које сада чине неко ново стање на терену - рекао је Миливојевић.
Бајдену је сада фокус Авганистан и евакуација избеглица из те земље, али како предвиђа Миливојевић, његово веће присуство на Западном Балкану треба очекивати у другом делу мандата, када се већ планирају следећи избори. "Вашингтонским споразумом се Бајденова администрација неће посебно бавити, као што не би уосталом ни Трампова, да је остала", закључује аналитичар.
Више вести о дешавањима на Косову прочитајте ОВДЕ.