Промена за све у Србији! Ако сте пензију подизали на овај начин, то више никако нећете моћи да радите
Примена Закона.
Наследницима и онима са овлашћењем над банковним картицама преминулих пензионера коначно се од почетка примене Закона о општем управном поступку стало на пут. Они више не могу нелегално да подижу новац са њихових рачуна по неколико месеци, чак и година. Иако ПИО фонд не води евиденцију о томе колико годишње буде оваквих преплата, њихова каса је годинама због оваквих превара била прилично оштећена.
Истрага УКП утврдила како је бивши председник СО Зајечар ИЗВЛАЧИО ДРЖАВНЕ ПАРЕ
Ако се Српкиња са документима Косова породи у централној Србији, у Приштини ДЕТЕ НЕ ПРИЗНАЈУ
Уместо да обавесте надлежну филијалу Фонда о томе, многи су несметано и после смрти пензионера настављали да подижу њихове пензије. Јелица Тимотијевић, директор Сектора за односе са јавношћу у ПИО фонду, објашњава да је Законом о ПИО прописано да пријаве о смрти корисника права из пензијског и инвалидског осигурања Фонду доставља надлежни матичар у року од три дана од дана издавања извода из матичне књиге умрлих, док су Законом о матичним књигама прописани рокови за пријављивање чињенице смрти надлежном матичару, као и казнене одредбе у случају непоштовања прописа.
Дешава се, међутим, да од матичара у ПИО не стигну такве информације у законском року или извод из књиге преминулих стигне са закашњењем или никада, а Фонд нема других начина да сазна да ли је неко преминуо, па наследници настављају да примају његову пензију.
- Један од начина је сазнање о смрти корисника пензије преко чланова породице, који се Фонду обраћају са захтевом за наплату погребних трошкова, и том приликом достављају извод из књиге умрлих за преминулог корисника права - каже Тимотијевићева.
Пензионери који живе у иностранству су законом обавезни да Фонду, сходно одредбама међународних споразума о социјалном осигурању који регулише питање динамике исплате пензија, достављају потврде о животу, а када таква потврда изостане, она се обуставља до утврђивања фактичког стања.
- Када Фонд дође до сазнања о датуму и чињеници смрти корисника, обуставља се исплата, а сва средства исплаћена после тог датума морају бити враћена, односно Фонд покреће поступак за повраћај више исплаћених средстава - каже наша саговорница.
Међутим, и поред великог броја очигледних превара, Фонд има евиденцију само укупних потраживања по основу преплата, али не и по њиховим врстама. У Фонду ПИО кажу да захтеве за повраћај новца подноси свака филијала појединачно, и то по дефинисаној процедури.
Искуства говоре да се најчешће догађа да наследници или особа која има овлашћење за текући рачун корисника пензије, по неколико месеци, или чак и година после смрти пензионера, несметано с банкомата, или уз овлашћење, подиже његову пензију из банке и на тај начин прави штету Фонду, који нема сазнање да је корисник преминуо.
Овлашћују чак и комшије
Дешавало се да је пензионер који је дуже био ван земље и нико није подизао новац с његовог рачуна, када се вратио, морао прво да докаже свој идентитет да би му биле исплаћене пензије за период боравка ван земље.
Многи пензионери живе сами, неки су болесни, непокретни или тешко покретни, тако да овлашћују ближе или даље сроднике, па чак и комшије, да за њих подижу пензију, што је легално. Ово овлашћење важи годину дана и мора да се обнавља.