ГРАЂАНИ РАСКРИНКАЛИ МАШИНЕРИЈУ ЛАЖНИХ ЕКОЛОГА: Мерачи загађености ваздуха лажу и обмањују јавност! (ФОТО)
Апликације за мерење загађености ваздуха не показују реално стање, закључак је грађана који су се овом темом бавили.
Колико сте пута последњих месеци видели бомбастичне наслове како је Београд први по загађености у свету или Европи? Врло брзо, низали су се и они који су упућивали да су и остали већи градови у самом врху те листе, а за све је оптуживана власт и, још конкретније, Александар Вучић.
Брујали су медији и представници опозиције како смо загађенији од Индије и Кине, а неретко су и позивали на одговорност.
Међутим, јесмо ли се икада, као грађани запитали колико су тачне информације које добијамо путем разних сајтова и апликација?
ВУЧИЋ ЧЕСТИТАО ХАНУКУ: "Очување слободе и неговање традиције и културе сећања дубоко су уткани у бића јеврејског и српског народ"
"ЗВЕЗДАШ И СРБИН, ЉУДИНА" Вучић се уписао у књигу жалости поводом смрти Синише Михајловића
"ЗВЕЗДАШ И СРБИН, ЉУДИНА" Вучић се уписао у књигу жалости поводом смрти Синише Михајловића
НЕДЕЉА СА ПРЕДСЕДНИКОМ: "Наша земља граби напред, не губећи амбицију да постигне још више и још боље" (ВИДЕО)
Једна група Новосађана јесте!
– Имајући у воду константне објаве путем друштвених мрежа у виду показивања еко стања у Републици Србији које се односе на загађеност ваздуха, са пријатељима сам се упустио у авантуру провере мерних апликација – истиче један од њих и додаје:
– Анализирајући програм апликације који се користи у Србији око загађења ваздуха и чињенице како не може да се дише, те како удишемо најпрљавији ваздух у Европи и свету, обратите пажњу на наша запажања – наводи се.
У Новом Саду на пар метара чист и веома загађен!
Наиме, они су на 5 различитих телефона преузели апликације за мерење загађења, те се упутили на локације како би проверили резултате.
У Новом Саду су уочена огромна одступања:
– Код моста Слобода, негде око Кинеске четврти, мери 112 загађење и само пар метара даље мери 8 ПМ честица, што је, по нама, огромна разлика, не схватајући чиме су раздвојили и успели да не помешају ваздух ни мало, него на само пар метара имамо “индустријски prlljav ваздух” и “чист Златиборски” – истичу Новосађани.
Одступања и у Крагујевцу, Нишу и Панчеву
У Крагујевцу је ваздух мерен на само неколико десетина метара ваздушном линијом, односно на локацијама које су удаљене тек неколико улица једна од друге. Разлика у мерењима је од 12 до 103, па чак и 357 ПМ честица.
У Нишу је још видљивија разлика где су уређаји једни поред других давали потпуно другачије резултате.
– На једном месту 115 и 66 и на другом месту 138 и 60, а можда највећа разлика је на периферији града где је наводно измерено 227 и 85 ПМ – наводе.
У 3 приградска насеља у Панчеву, где је ваздух по мерним станицама најзагађенији, мерења су показала 3 потпуно различита резултата: 84, 17 и 71 ПМ честица.
У Београду такође велика разлика
Како су навели,у Београду је најупадљивија разлика у два мерна уређаја који један поред другог показују 100 и 6 ПМ честица.
То је, како кажу, невероватно, јер су се телефони којим је мерено налазили одмах један до другог.
Због тога су се обратили Удружењу за заштиту потрошача, јер сматрају да је јавност обмањена.
Удружење потрошача: То је довођење у заблуду грађана!
– Види се да постоје велике осцилације и одступања степена загађености на два уређаја која стоје један до другог. На две локације које су удаљене ваздушниум путем 500 метара разлика је скоро па дупло, што је немогуће, немогуће је да на једној локацији буде потпуно чист ваздух, а на другој веома загађен. Такође, коришћење података са само те једне локације, на којој су показане велике вредности, је довођење у заблуду грађана и баратање подацима који нису стопроцентно меродавни – каже Марко Драгић из Удружења за заштиту потрошача Војводине.
Драгић наводи да се подаци који се касније користе за компарацију са подацима из других земаља узимају из сателистских записа за које се не може тврдити да ли су или нису у потпуности тачни.
– Треба да се поради на томе да се мери директна загађеност и да о томе извештавају надлежни из сваког града: да се изађе са подацима на који временски период ће се истраживање изводити, какав је начин истраживања, на основу чега долазе до података и онда са тим транспарентним подацима увек можемо да баратамо и да се жалимо на висок степен загађености или на довођење у заблуду – истиче Драгић.
Подаци показују да европски градови у сваком тренутку загађенији од наших
Мало истраживање које је група грађана извела показује управо да је у сваком тренутку, уколико се њихови подаци узму као релеванти, велики градови у Европи загађенији од наших.
– Ову анализу поделили смо са неколико пријатеља који су испратили наше кораке и исход мерења био је сличан горенаведеном, а по истом програму ваздух у Берлину, Паризу и Истанбулу је готово у сваком тренутку загађенији од нашег Новог Сада или Београда. –
Министарка Вујовић већ упозоравала на нетачне податке
Министарка заштите животне средине Ирена Вујовић у децембру прошле године упозорила је да се приликом информисања јавности о квалитету ваздуха, користе званични подаци, а не они са непоузданих сајтова.
– Грађани Србије заслужују да имају тачне и поуздане информације о квалитету ваздуха који удишу. Апелујем на све да се приликом информисања шире јавности руководе званичним подацима, а не подацима са непоузданих сајтова за које није утврђено на основу којих критеријума објављују податке – навела је Вујовић.
Она је тада рекла да све чешће чујемо како је Београд најзагађенији град на свету, о чему поједини медији у Србији извештавају преузимајући податке са разних сајтова и апликација попут waqi.info, airvisual.com и других, који су неверификовани и нетачни, чиме се грађани доводе у заблуду.