Хан поручује: Чланство у ЕУ земаља Западног Балкана није само циљ тих држава, већ и саме Уније
Потребне су бројне реформе које је неопходно да Србија реализује, казао је Хан
Европски комесар за проширење и суседску политику Јоханес Хан изразио је данас уверење да уједињење Европе, које је почело 1989, може бити потпуно тек након приступања Западног Балкана, и поручио да је у фокусу тог процеса владавина права, која је темељ Уније, и да неће моћи да се увезу отворена билатерална питања.
Прочитајте и:
Хан је, на конференцији "Стратегија за Западни Балкан - Отварање пута ка приступању ЕУ", подвукао да је ЕУ пројекат мира, стабилности и просперитета, који може бити потпун само ако Западни Балкан постане његов део.
Хан је говор започео подсећањем на речи председника Европске комисије Жан-Клод Јункера од прошлог септембра, да будућност ЕУ није само у 27 чланице, да Стратегија проширења, која је усвојена ових дана, ставља заувек ван сумње јасну европску перспективу за Србију и цео регион.
Вулин: Питање Косова и Метохије НЕ СМЕ се препустити "ЕУ бирократама"
Истакао је да чланство у ЕУ земаља Западног Балкана није само циљ тих држава, већ и саме Уније.
- Овом стратегијом смо Србији и другим землајма у региону дали индикативни временски оквир за приступање. Чланство у Унији је донедавно деловало далеко и недостижно, али то више није случај. Србија сада има перспективу за 2025.годину. Ако земља уради свој део, испуни услове биће потенцијално спремна за тај датум - указао је европски комесар.
Он је подвукао да тај датум није уклесан у камену, и да не значи да Србија може да га сачека скрштених руку, наводећи да то није бланко чек, већ да су потребне бројне реформе које је неопходно реализовати.
- Стратегија има потенцијал да ''ресетује'' реформе и представља подстрек како би се све што је планирано реализовало. Добићемо један нов замах за реформе. Стратегија се односи на читав регион и потврђено је у њој да је Србија предводница када је реч о земљама Западног Балкана - поручује Хан.
Према његовим речима, у најбољем интересу Србије јесте да регион буде стабилан и миран на путу ка ЕУ.
Брнабић о Стратегији за проширење ЕУ: Србија је препозната као ЛИДЕР, треба да ИСКОРИСТИМО ШАНСУ
- Уверен сам да ће Србија као највећа и најважнија земља у региону предводити и дати пример другима и да ће то бити снажан подстрек читавом Западном Балкану. Веродостојна перспектива подразумева кредибилне реформе и процес придруживања не подразумева бесплатне улазнице. Будуће приступање у потпуности ће завистити од конкретних резултата сваке земље појединачно - нагласио је Хан.
Владавина права, како је подвукао, представља темељ на којој се заснива ЕУ, па ће све земље морати да се ње држе и биће у фокусу приступног процеса.
СЈАЈНЕ вести за Србију: Могерини потврдила - До 2025. године можете постати члан Европске уније
-Владавина права и реформе у тој области су дефинитивно нешто што мора да се реализује, не може да остане само на папиру. Није само реч о пуком усвајању закона, већ владавина права представља трансформативне процесе. Сада смо на кључном раскршћу и све то можемо постићи ако Србија крене да се бави кључним слабостима. Видимо да морамо ојачати институције и у бројним областима морамо видети како раде - објаснио је он.
Србија, како је истакао, мора речи да преточи у дела, како би ЕУ била уверена да се ствари мењају на терену.
Говорећи о регионалном помирењу, Хан је рекао да Србија мора да пређе, не само тежак транзициони пут до демократије и тржишне економије, већ мора, као и читав регион, и да се суочи са прошлошћу.
Министар Вулин поручује: Вучић не реагује на уцене и притиске, САЧУВАЋЕМО Косово и Метохију (ВИДЕО)
- Мора да реши нерешене билатералне спорове, и то је важно за ЕУ, али и вас као земљу која тежи ка чланству. Ми ћемо одбити да прихватимо да се увезу нерешена питања и зато Србија мора да реши билатерална питања, и границе. Србија мора да неповратно реши и закључи правно обавезујући споразум са Приштином - рекао је европски комесар.
Хан је изразио уверење да је сада нова прилика за Београд и Приштину да за свагда реше отворена питања.
Јоханес Хан: Чланство Србије зависи највише од споразума Београда и Приштине
- Прави тренутак је сада - нагласио је Хан, похваливши председника Србије Александра Вучића за покретање унутрашњег дијалога, додајући да је у њему треба да учествују сви делови друштва и кажу своје мишљење како би Србија била сигурна да има заједничко донето решење за будућност.
- Перспектива чланства у ЕУ није само у интересу Србије, већ и саме Уније. То је стратешка инвестиција у снажну и уједињену Европу која се заснива на заједничким вредностима, која ће донети реформе - поновио је европски комесар.
Рекао је да реформе морају да се спроведу на Балкану и да то захтева подршку ЕУ, која је спремна да додатно инвестира.
Хан је подсетио да је дефинисано шест водећих иницијатива за подршку региона, а да ће у приступном процесу бити повећана помоћ, односно средства релоцирана.
- Ми вам дајемо перспективу и инструменте који су вам потребни. Перспектива чланства до 2025. је амбициозна, а да би постигла циљеве, Србија мора да удвостручи своје напоре, мора да укључи све делове друштва у тај процес - нагласио је еврфопски комесар.