Хан оценио да је ситуација на западном Балкану КРХКА: БУДНУЋНОСТ региона је у УНИЈИ
"Можда су у Србији бројни грађани емоцијално ближи Русији, али стратешки циљ Србије је чланство у ЕУ"
Европски комесар за проширење и суседску политику Јоханес Хан оценио је да је ситуација на западном Балкану и даље крхка и да је трајно решење могуће само у међународним оквирима, односно унутар ЕУ, а за Србију, у којој је велики број грађана "емоционално везан за Русију" истиче да је стратешки циљ чланство у Унији.
КОНФЕРЕНЦИЈА ИЗ БЕРЛИНА Вучић: Заслужили смо поштовање од најмоћније европске земље!
- Ми се, међутим, не фиксирамо на датуме приступа. Говоримо о приступном процесу, а којом брзином земље напредују зависи од њих самих - поручио је Хан у изјави бечком дневнику „Курир“.
Што се отпора даљем пријему земаља у ЕУ тиче, Хан наглашава да је већина становништва држава чланица уздржана, због чега је важно те људе уверити да нова чланица не представља терет или проблем, већ добитак.
Земље које желе да приступе, према његовим речима, морају да испуне предуслове, правни систем мора функционисати, морају бити много атрактивније као место за инвестиције.
Европски дан "Д" за ношење исламских МАРАМА на послу
Привреде држава морају, приликом будућих пријема, бити кључни фактор.
- Због тога смо предложили заједничко тржиште за регион западног Балкана, са слободним протоком роба и услуга, заједничким признавањем сертификата. То би се могло релативно лако спровести, без тога да се мењају уговори, и био би први корак у европско заједничко тржиште. Могло би се створити до 80.000 укидањем формалних препрека - уверен је Хан.
Вучић поручио: Царинска унија битна за МИР и СТАБИЛНОСТ на западном Балкану
Он је констатовао руски утицај у региону, посебно када је реч о геостратешком развоју.
С тим у вези је поменуо приступање Црне Горе НАТО, што не наилази на добар пријем у Русији.
Магазин Форбс: Шта ће Црна Гора у НАТО кад јој тамо НИЈЕ МЕСТО!
- Покушавају стварати одређене проблеме, али то неће имати дуготрајне последице, јер 70 одсто инвестиција у регион долази из ЕУ и биће их још. Можда су у Србији бројни грађани емоцијално ближи Русији, али стратешки циљ Србије је чланство у ЕУ и будућност региона је у Унији - подвлачи Хан.
Што се Турске, њених претњи и провокација тиче, он истиче да промена Устава, ако буде прихваћена од становништва, значи даље уназађење демократије.
- Оно што је важније је примена. Начин примене ће одлучити о томе како ће бити коначна оцена од стране ЕУ - указује он.
ЕРДОГАН НЕ ШТЕДИ МЕРКЕЛОВУ: Понашаш се као нациста према мојој браћи у Немачкој!
Хан даље каже да не може да се пожали на поштовање споразума о избеглицама, али упозорава да реторика засењује дневни рад.
- Препоручујем нашим турским партнерима да под хитно спроведу „вербално разоружање“. Нећемо моћи трајно радити, ако стално долазе претње и неприхватљиве увреде из Турске, као што су поређења са нацистима - нагласио је он.