НОВА АМЕРИЧКА УЦЕНА СРБИЈЕ: Вашингтон поручио да је ЗСО од суштинске важности, али уједно поставио и неприхватљив захтев
Хил сматра да је питање ЗСО од суштинске важности за постизање договора.
Амбасадор САД у Београду, Кристофер Хил, изјавио је да је питање ЗСО од суштинске важности за постизање договора Београда и Приштине, али да је на столу и чланство Косова у међународним организацијама.
ЗАСЕДАЊЕ ПРЕКИНУТО УСЛЕД ИЗНЕНАДНЕ СМРТИ: Суђење Тачију биће настављено у јануару
ЉУДИ СУ ЗАБРИНУТИ И УПЛАШЕНИ Нови талас застрашивања нашег народа на КиМ: Србе масовно позивају на саслушања ЗБОГ БАРИКАДА
ЈОШ ЈЕДАН ПРИПАДНИК ОВК ПОСЛАТ У ХАГ: Придружује се Тачију на оптуженичкој клупи
На питање, да ли споразуми Београда и Приштине треба да се укључе у Поглавље 35 приступних преговора са ЕУ, амбасадор је рекао да је то питање за ЕУ, а не за САД.
- Када Србија напредује, односно док ЕУ озбиљно посматра проширење и различите фазе проширења, почевши од идеје јединственог тржишта, они желе да се увере да су земље које су заинтересоване да наставе са овим процесом, земље које су у стању да ставе на страну или оставе иза себе неке од ових тешких проблема. Ово је заиста тема за ЕУ, а не за САД, али мислим да је аргумент, хајде да видимо да ли може да дође до заједничког разумевања да када постанете члан, то постанете након што сте решили неки проблем - рекао је Хил.
Он је додао и да мисли да постоје симпатије према Србима који живе на северу Косова, због чега сматра да је питање ЗСО од суштинске важности за постизање договора.
- Дакле, то је на столу. И мислим да људи разумеју да то мора да се реши и да мора да се дође до договора по овом питању. Слично томе, мислим да Косово има нека очекивања у смислу да сада могу затражити чланство у различитим међународним организацијама. Опет, то је на столу. Мислим да највише од свега, ако сте у Европи и посматрате овакве проблеме, проблеме на другим местима, желите да видите да постоји неки залет и кретање ка решењу - рекао је Хил.
Он додаје да је потребно да сви разумеју да не могу очекивати да их Европа прими као чланове док се не позабаве овим проблемима.
- Зато се надам да ће 2024. бити година у којој ћемо видети прави напредак - истакао је амерички дипломата.
Према његовим речима, нормализација односа Београда и Приштине значи прихватање међусобних докумената, да се граница претвара у нешто што спаја, а не у нешто што раздваја, као и да значи да треба да покушамо да смањимо тензије и покушамо да наставимо са неком врстом нормалног односа.
На питање да ли ће се од Београда и Приштине, због избора наредне године у ЕУ и САД захтевати убрзање спровођења, Хил каже да је тешко замислити ситуацију у којој би се од њих тражило да успоре и додао да се никада није сусрео са тако спорим процесом.
- Претпостављам да можете посматрати пужа на тротоару и рећи да је то прилично споро. И то поприлично добро сумира овај процес, који је био тако спор у последњих 10 година. Дакле, да, мислим да постоји нада да људи могу да схвате да је време да се крене напред. И мислим да је тако и на Косову и у Србији - рекао је он.