Хил: САД и Србија се не слажу око Косова и Метохије, али могу да раде заједно
Амбасадор САД у Србији Кристофер Хил изјавио је данас да постоје питања у којима се Сједињене Државе и Србија не слажу, али да мисли да могу да раде заједно упркос чињеници да имају различита мишљењима о неким важним питањима, као што је КиМ.
Хил је у интервјуу за ТВ К1, одговарајући на питање шта је аргумент за то што Америка, уз Турску и Велику Британију, највише улаже у трансформацију тзв. КБС у војску, иако је, према Резолуцији 1244 КФОР једина оружана сила на КиМ, рекао да су САД признале Косово пре неколико година.
"САД су донеле одлуку и ту смо. Дакле, поставља се питање да ли можемо да радимо заједно, упркос томе што имамо различита мишљења о неким важним питањима, питањима која су важна за вас и важна за нас. Моје мишљење је да можемо да наставимо да радимо на питањима, иако имамо несугласице. Нисам овде да вам кажем да се можемо око свега договорити, али овде сам да вам кажем да ћемо много слушати. Покушаћемо да разумемо ситуацију, да идемо напред", истакао је Хил.
На питање да Србији нико није рекао да Резолуција 1244 није на снази, а она се не поштује и Америка, која се залаже за владавину права, ради нешто мимо те резолуције, Хил је рекао да не може поново да расправља о прошлости, али да је оно што може да уради да погледа где смо данас и види да ли има простора да радимо више заједно.
"А мислим да има, иако имамо неке несугласице", рекао је амерички амбасадор.
Према речима Хила, нико није задовољан развојем догађаја 1999. године, али они су се десили и онда смо дошли у ситуацију десет година касније, где када се погледа шта су били избори, ниједан од избора није био сјајан и САД су направиле избор да признају Косово.
Хил је додао да је Србија направила другачији избор, али да то не значи да САД и Србија не могу да разговарају о милион других питања.
На питање да ли мисли да Приштини прети безбедносна опасност од Србије, како то често тврди премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти, Хил је рекао да не жели да говори о ономе шта Курти мисли, али је истакао да САД желе да буду сигурне да имају јасно разумевање са Србијом о томе шта се покушава постићи кроз разговоре.
"Наш став је да је Србија ове разговоре схватила озбиљно. Ово је дипломатски процес. Дипломатија подразумева разговор. Разговор траје дуго. Разумем фрустрацију људи по овом питању, али ми смо посвећени", рекао је Хил.
Истакао је да САД покушавају да помогну у овој ситуацији, да регион учине бољим и сигурнијим и да учине да ситуација на Балкану буде много боље него што је била у прошлости.
Хил је додао да не може да обећа никаква чуда нити да ће променити мишљење других људи о овоме, али да може да обећа да су САД озбиљне у томе да покушају да реше ова питања и озбиљне у вези са процесом који води ка бољим односима САД и Србије.
Одговарајући на питање о говору председника Вучића у ГС УН и да ли "велики" воле да чују критике на свој рачун, Хил је рекао да гледао тај говор и да у време модерних комуникација не постоји обраћање само једној публици.
"Разумем да у Србији постоје фрустрације због дешавања ранијих деценија, па чак и векова, али мислим да Србија треба да схвати да ће неки људи то разумети, а неки неће", рекао је Хил.
Како је додао, никада се не обраћате само српској публици, већ и публици која није упозната са Србијом.
Нагласио је и да он покушава да разуме и да има податке на којима заснива мишљење, али да многи људи то немају.
"Када погледате сложеност данашњег Балкана, он је једнако сложен као и пре 25 година, али свет није сада фокусиран на то. Свет има страшне проблеме на Блиском истоку, ужасан проблем са руском агресијом против Украјине, постоје велики економски проблеми широм света", рекао је Хил и додао да неће сви застати и слушати о свему што се догађа на Балкану.
"Ми који смо овде стационирани, ми који смо задужени да радимо на овим питањима, треба да их разумемо и ја сам провео доста времена покушавајући да разумем ствари", рекао је Хил.
Танјуг