ДАН СЕЋАЊА НА ЖРТВЕ ХОЛОКАУСТА У ДРУГОМ СВЕТСКОМ РАТУ: Представници државе положили венце на Старом Сајмишту
Данас, 22.априла у Београду у комплексу некадашњег нацистичког логора смрти "Старо сајмиште" обележен је дан сећања на жртве Холокауста полагањем венаца у част жртава Другог светског рата.
Обележавање Дана сећања почело је минутом ћутања а венце су положили изасланик председника Сузана Пауновић, министарка за рад, запошљавање, борачка и социјлана питања Дарија Кисић Тепавчевић, председник скупштине града Никола Никодијевић и преживели заточеници логора смрти као и чланови њихових породица.
Стручњак саветује: ПОСЛЕДИЦЕ МОГУ БИТИ ОЗБИЉНЕ! Ево које симптоме код деце не смете да игноришете!
"НЕ СМЕМО ЗАБОРАВИТИ ЈАСЕНОВАЧКЕ МУЧЕНИКЕ" Вучић: Да негујемо културу сећања и ништа не препуштамо забораву
БАЊАЛУЧАНИ ПОЗДРАВИЛИ ВУЧИЋА! Окупили су се испред Градске куће како би видели председника Србије (ФОТО/ВИДЕО)
Никодијевић је подсетио да је Јасеновац један од највећих логора у Европи и један од највећих стратишта у историји где је страдало више од 600.000 Срба.
- Веома је важно да гајимо културу сећања на жртве које су страдале у Другом светском рату а посебно у логору Јасеновац, како се никада не би поновиле - рекао је Никодијевић и подсетио на историју државе Србије и антифашистићку улогу коју је имала током тог периода.
Истакао је да је српски народ поносан на своју историју јер је Србија дала огромну жртву и створила један модеран послератни свет на чијем темељу се заснивају Европа и Европска унија.
- Због тога никако не смемо да дозволимо релативизацију злочина - истакао је Никодијевић.
Објаснио је колико је неопходно да нове генерације знају све о ужасима нацизма и екстремних идеологија како би поштовали вредности антифашистичке борбе.
- Политика града Београда је да истакне историјску улогу људи који су се у страшним временима борили као што је Дијана Будисављевић која ће ускоро добити и споменик за све оно што је урадила за српску децу - рекао је он.
Члан Савеза Јевреја Јосеф Баруховић, коме је даља родбина настрадала током Другог светског рата, на обележавање долази сваке године и сматра то обавезом сваког појединца како се таква страдања не би заборавила.
- Важно је да се овакви догађаји обележавају и неопходно је поновити и 100 пута какви злочини су се десили како се никада не би поновили. Већ постоје спекулације о томе да ли је био холокауст и јаки притисци да се историја изокрене зато се захваљујем Влади што организује овакве догађаје и чува их од заборава - рекао је Баруховић.
На данашњи дан се сећамо свих Срба, Јевреја, Рома и многих других који су 22. априла 1945. године покушали пробој из логора смрти у Јасеновцу, саопштило је Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог.
Сећамо се свих чији су животи угашени идеологијама зла и мржње, индустријом смрти и узажасном фашистичком идејом да Срби, Јевреји, Роми и многи други и нису људска бића већ предмети за мучење убијање и спаљивање, наведено је у саопштењу.
Сећањем на њихове животе желимо да искажемо пуну посвећеност Србије култури људских права, култури помирења и култури сећања, напомиње министарство.