ХРВАТИ ПОНОВО КОЧЕ ЕВРОПСКИ ПУТ СРБИЈЕ: Смета им рехабилитација Драже
Поднели бројне амандмане Европском парламенту на Нацрт извештаја о напретку Србије
На Нацрт извештаја о напретку Србије у Европском парламенту поднето је укупно 325 амандмана међу којима је и добар део оних које су поднели хрватски заступници, а који се у највећем делу тиче закона о универзалној јурисдикцији, односа према хрватској мањини и према суседним земљама, стање у медијима и на односе с Русијом, пренела је Хина.
Известилац за Србију немачки демокршћанин Дејид Мекалистер представио је Нацрт извештаја 9. јануара, а Одбор за спољну политику Европског парламента о амандманима ће расправљати и гласати 27. марта након чега се текст као предлог резолуције о напретку Србије упућује на пленарну седницу, која ће такође бити одржана у марту.
Према наводима Хине, део амандмана поднела је хрватска делегација у заступничком клубу ЕПП-а (Дубравка Шуица, Ивана Малетић, Жељана Зовко, Ивица Толић и Маријана Петир), део је поднела Маријана Петир са групом демохришћанских заступника из других чланица ЕУ-а, а бројне амандмане упутили су још Тонино Пицула и Јозо Радош.
У амандману који потписују хрватски заступници из групе ЕПП-а и групе демокршћана из још неколико земаља чланица, од Србије се тражи да повуче свој закон о универзалној јурисдикцији и позива Комисију и земље чланице да појачају напоре како би се то питање решило у оквиру приступних преговора са Србијом у поглављу 23. У више амандмана тражи се и да своју спољну политику усклади с ЕУ у односима с Русијом, изражава се незадовљство са стањем заштите права националних мањина и изражава жаљење због изостанка пуне сарадње с Хашким судом. Такође, предлаже се осуда слања, како се наводи, "националистичког воза" у Митровицу и "ратнохушкачка реторика".
ВЕЛИКА ПОХВАЛА ЕВРОПСКОГ КОМЕСАРА: Србија је узор како се на хуман начин понаша према мигрантима
Заступник Пицула у једном амандману позива Србију да појача напоре на решавању отворених питања са суседима, посебно у погледу граничних питања, повратка културних добара и отварања југославенских архива, тражи од власти да наставе с истраживањем судбине несталих особа из ратова 90-тих, те позива Србију да подржи стабилност и територијалну целовитост Босне и Херцеговине и њен пут према ЕУ.
НОВА РЕЗОЛУЦИЈА ЕВРОПСКОГ ПАРЛАМЕНТА О КОСОВУ: Одмах успоставити ЗСО!
Јозо Радош у својим амандманима изражава забринутост због противевропске реторике из редова владајуће странке у Србији, те изражава забринутост због војне сарадње између Србије и Русије и заједничких војних вежби на граници ЕУ, као и набавке стратешког наоружања од Русије. Радош предлаже да се у текст убаци и забринутост због стања у медијима у Србији, где је, како сматра, процес приватизације довео до концентрације власништва над медијима, те да су у највећем делу завршили у рукама представника или симпатизера политичких странака. Он такође, како се наводи, осуђује провладине таблоиде који објављују информације очито добијене од обавештајне агенције и других заштићених извора како би се појачала кампања против незаисних истраживачких новинара. Осудио је, додаје се, и одлазак председника Томислава Николића у Бањулуку на прославу, према његовим речима, неуставно проглашеног дана Републике Српске, као и рехабилитацију Драже Михајловића.