И СРБИЈА ЋЕ ОСЕТИТИ ПОСЛЕДИЦЕ! Европа, САД и НАТО се обрушили на Албанце због ВОЈСКЕ КОСОВА и упутили ХИТАН АПЕЛ!
НАТО сматра да свака промена мандата Безбедносних снага Косова (БСК) мора бити изведена уз консултација са свим заједницама на Косову, док дипломатски извори у Бриселу оцењују да би покушај Приштине да створи војску Косова могао угрозити дијалог с Београдом.
Званичник у седишту Атлантског савеза у Бриселу рекао је данас агенцији Бета да НАТО подржава развој БСК у складу са садашњим мандатом и да је "важно да сваки покушај везан за тај мандат буде спроведен уз потпуне консултације са свим заједницама на тзв. Косову и НАТО савезницима" .
Упућени дипломатски извори у Бриселу пренели су да "све говори да ни НАТО, ни САД баш нису одушевљени покушајем владе у Приштини да ипак крене у формирање армије Косова, јер сматрају да би то избацило из шина преговоре о мирном решењу за Косово".
Званичник у седишту Атлантског савеза, који је желео да остане анониман, подвукао је да је "став НАТО јасан, а то је подршка БСК на темељу садашњег мандата, као професионалних снага и извора регионалне стабилности".
- Ако би тај мандат доживео измене, Савет НАТО би морао да преиспита ниво НАТО ангажовања на Косову", рекао је званичник у Бриселу и додао да је "НАТО стално предан безбедности и стабилности на Косову, посредством Кфора, као своје најдуже операције - навео је.
Међународни дипломатски званичници у Бриселу су такође оценили да би дијалог и циљ свеобухватног решења с Београдом били озбиљно урушени ако би Приштина својевољно формирала оружане снаге. Ови извори наводе да "све говори да ни НАТО, ни САД баш нису одушевљени покушајем владе у Приштини да ипак крене у формирање армије Косова, јер сматрају да би то избацило из шина преговоре о мирном решењу за Косово".
Дијалог је од кључне важности за западне партнере, ма колико сад био климав и у застоју, јер друга алтернатива не постоји, кажу дипломатски званичници.
На питање да ли на претварању Безбедносних снага Косова у војску инсистирају у врховима власти у Приштини управо они који су против дијалога с Београдом и посебно "разграничења", ови извори кажу да се то може делимично и тако тумачити.
Извори наводе за поборнике "армије Косова" то изгледа значи и "јачање косовске државности". Дипломате у Бриселу истичу да је разумљиво да је то "изазов за Београд", који се позива на резолуцију 1244 Савета безбедности УН о Косову и кажу да тамо војска могу бити само трупе НАТО, Кфор, али је чињеница и то да би формирање напречац војске Косова Београд довело у тешку ситуацију око наставка дијалога.
На опаску да законским променама у парламенту, челници косовске владе покушавају да заобиђу устав и противљење српских посланика у скупштини, речено је да је заменица генералног секретара НАТО Роз Готемелер можда најтачније пренела ставове атлантских савезника о армији Косова.
АЛБАНЦИ СПРЕМИЛИ ПАКЛЕНИ ПЛАН: Дају 170 милиона евра за наоружавање тзв. Војске Косова!
Роз Готемелер је недавно навела да, уз деловање Кфора, "јесте важно да се очува безбедност региона из Бондстил базе и помогне у стварању професионалне армије Косова", али је подвукла да је исто тако "за Косово важно да настави дијалог с Београдом и да дође до успешног решења".
Пратите нас на нашем инстаграму СрбијаДанас.