ДАЧИЋ ЗАГРМЕО НА СЕДНИЦИ САВЕТА БЕЗБЕДНОСТИ: Кажете Косово није Србија, а кад плаћамо њихове кредите ОНДА ЈЕСТЕ?!
Србију представља први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић
У Њујорку је данас почела седница Савета безбедности Уједињених нација на којој ће бити разматран најновији извештај генералног секретара УН о раду УНМИК-а и ситуацији на Косову, а Србију представља први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић.
Косово као Света гора: Да ли је ОВО решење за СРПСКУ СВЕТИЊУ?!
Пао договор: Албанци НАПАДАЈУ север Косова, све је СПРЕМНО, почиње 25. августа!
18.52 - Србија и дан данас враћа и плаћа косовске кредите из времена бивше Југославије, рекао је Дачић. "Како је то могуће. У том случају - Косово је Србија, а овде Косово није Србија", рекао је Дачић. Предложите да се укине Резолуција 1244, па укините. Али знате да то у овом саставу Савета безбедности није могуће. Зато, не вређајте Србију, рекао је Дачић.
18. 48 - Дачић је, у додатној расправи, рекао да га брине што су САД, Француска и Британија, ускладиле ставове са Приштином око укидања УНМИК-а. "О каквом партнерству разговарате?", рекао је Дачић. "Ако је тако добра ситуација на Косову, зашто Албанци одатле беже овом Балканском рутом?", рекао је Дачић.
18.42 - Нема основа се смањује број извештаја УНМИК-а пред Саветом безбедности, ни разлога да се смањује број или мандат мисије УН на Косову. Подсећам да је Резолуција 1244 још увек важећа, рекао је Небензја, додајући да чланице Савета безбедности "не треба да стварају виртуелну стварност како би оправдале своје ставове према Косову".
18.31 - Руски амбасадор је упозорио на опасност од радикалних силамиста и осудио речник којим је, недавно, НАТО упозорио власти у Приштини на наводне руске активности на Косову. Небензја је такође упозорио на могуће последице такве политике, посебно у Македонији и у Црној Гори. "Русија се није мешала, већ је Русија оптуживана да се меша", рекао је руски амбасадор.
18.21 - Британски амбасадор при УН Мајкл Рајкрофт, подржао захтев САД и Приштине, да се мисија УН на Косово постепено приведе крају, наводећи да растући буџет УНМИК-а не одговара стању на терену. Такође, Рајкрофт је рекао да нема потребе за тромесечним "жучним расправама" представника Београда и Приштине у Њујорку, јер се политички дијалог одвија у Бриселу. Смањење ангажмана УН на Косову подржали су и представници Француске и Јапана.
18.00 - Други човек кинеске мисије при УН, Ву Хаитао успротовио се иницијативи да се смањи или укине мисија светске организације на Косову, наглашавајући значај УНМИК-а.
СРСГ Танин Calls фор Seriousness анд Responsibility ат #UNSC session он #Kosovo. Реад full статемент хере: https://t.co/RRCop1J1ex pic.twitter.com/i7A4vWWbon— УН Mission ин Косово (@UNMIKosovo) Аугуст 16, 2017
17. 40 - Сједињене Америчке Државе затражиле да Косово што пре формира нову владу, ратификује споразум о граници са Црном Гором и направи кораке ка изградњи мултиетничког друштва, рекла је заменица америчке амбасадорке при УН Мишел Сисон. Она је затражила и да се постепено смањи и на крају укине мисија Ун на Косову, као и да се извештаји Савету безбедности са садашња три предају на шест месеци
17.30 – Шеф Мисије УН на Косову Захир Танин поручио да би дијалог Београда и Приштине требало да се настави што пре, истичући да "постизање фер, тешких и често болних копромиса изискује снажно лидерство са свих страна".
17.20 - "ОВК није терористичка армија већ најуспешнија ослободилачка војска у историји", рекла је Читаку.
17.13 - Читаку је оптужила Београд да "опструише" серију споразума проистеклих из бриселског дијалога, као и да бившој косовској председници Атифете Јахјаги није дозвољено да у Београду одржи говор о жртвама насиља на Косову.
17.02 - Представница Косова, Вљора Читаку је затражила окончање мисије УН на Косову, наводећи да се новац потрошен на УНМИК може "боље потрошити". Уместо смањења, видимо да буџет УНМИК-а расте.
17.00 - Желимо да пронађемо трајно решење за косовски проблем. Обострано прихватљиво решење мора да узме у побзир права и интересе и Срба и Албанаца, рекао је Дачић.
16.50 - На Косово се вратило 1,9 одсто протераних Срба, рекао је Дачић и од генералног секретара УН и шефа УНМИК-а затражио да се податке о избеглим и протераним Србима врате у извештаје о Косову. Дачић је навео да данас у Приштини живи 100 пута мање него пре 30 година.
16.37 - Дачић је упозорио на "огромну политичку нестабилност" на Косову. Шеф српске дипломатије је, такође, рекао и да правосуђе на Косову "није у стању или не жели" да процесуира починиоце злочина над Србима. Навео је одлуке косовских судова да ослободе Самија Љуштакуа и Љирима Јакупија, познатог и под надимком "командант Наци", обустављање истраге о убиству Срба у Старом Грацку, као и непроналажење починилаца убиства српских дечака крај реке Бистрице.
16.31 - Нема напретка о формирању Заједници српских општина и правосуђу, рекао је Дачић, упозоравајући да је споразум о СЗО потписан пре четири године. "Увек можемо пронаћи разлог за одгађање... Очекујем ваше сагледавање објективног стања, а не ставове који релативизују. Србија ће испунити све што је предвиђено Бриселским споразумом", рекао је Дачић.
16.24 - Амбасадорима држава чланица Савета безбедности УН обраћа се министар спољних послова Србије Ивица Дачић, који је истакао значај редовног тромесечног извештавања Савета безбедности о стању на Косову. Дачић је критиковао извештај УНМИК-а наводећи да је изостао део који се односи на притиске на косовске Србе током изборног процеса.
Нема напретка о формирању Заједници српских општина и правосуђу, рекао је Дачић, упозоравајући да је споразум о СЗО потписан пре четири године.
- Увек можемо пронаћи разлог за одгађање... Очекујем ваше сагледавање објективног стања, а ставове који релативизују. Србија ће испунити све што је предвиђено Бриселским споразумом - рекао је Дачић.
Министар Дачић ће у свом излагању дати осврт на Извештај генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду УНМИК-а у извештајном периоду, од 16. априла до 15. јула ове године.
Дачић ће изнети оцену актуелне ситуације на Косову и Метохији и деловању УНМИК-а.
Учешће на седници Савета безбедности УН биће и прилика за сусрет са генералним секретаром те организације, као и председавајућим Савету безбедности за месец август, сталним представником Египта при Уједињеним нацијама.
Генерални секретар УН Антонио Гутереш оценио је у најновијем извештају да се дијалог Београда и Приштине суочава са озбиљним изазовима, упозоривши да нема довољно напретка, укључујући и Заједницу српских општина, и позвао обе стране да оживе процес.
У Извештају о активностима УНМИК-а и ситуацији на Косову у периоду од 16. априла до 15. јула наводи се да у том периоду није постигнут напредак у примени постојећих споразума о успостављању ЗСО ни када је реч о интеграцији правосуђа.
- Охрабрујем приврженост начелу да се несугласице морају решавати искључиво мирним средствима - навео је Гутереш у тромесечном извештају који ће бити разматран на седници СБ УН у Њујорку.
На седници ће путем видеом-бима говорити и шеф УНМИК-а Захир Танин.
Приштуну представља амбасадорка у Вашингтону Вљора Читаку.