ИМАЛА ЈЕ ТУМОР РЕБРА, а онда су КРАГУЈЕВАЧКИ ЛЕКАРИ пронашли НЕВИЂЕНО решење и СПАСИЛИ ЈОЈ ЖИВОТ!
Невероватни подухват српских лекара у сарадњи са стручњацима са Факултета инжењерских наука
Када је болест захтевала кости пацијенткиње Јонке М. (66), лекарима у Крагујевцу је било јасно да живот може да јој се спаси ако се оболело ребро одстрани.
СНЕГ ПАРАЛИСАО РЕГИОН: Овакво НЕВРЕМЕ јури ка СРБИЈИ (ВИДЕО)
СРБИЈИ СЛЕДИ ТЕМПЕРАТУРНИ ШОК: Очекује нас права ЛЕДАРА око 20. априла!
Професор др. Слободан Милисављевић, грудни хирург које је и оперисао пацијенткињу, обратио се стручњацима са Факултета инжињерских наука Универзитета у Крагујевцу, а решење које су пронашли је јединствено у свету. У 3Д техници је, по моделу кости, на Инжењерском факултету на принтеру направљен калуп. У Клиничком центру је у њега изливена маса за вештачко ребро, у коју је стављена арматура.
- Пре три дана је због тумора осмог ребра урађена ресекција и реконструкција зида грудног коша вештачким ребром са арматуром. Операција је трајала четири сата и успешно је завршена - говори професор Милисављевић.
На факултету је урађен калуп у који је изливен медицински цемент, ојачан титанијумским жицама ради стабилности зида грудног коша. У калупу, два дана пре операције, изливен је анатомски имплант ребра који је затим стерилисан и онда је тако припремљени имплантант ребра уграђен код пацијенткиње.
- Ми смо једини који уграђују анатомске импланте костију и по томе смо јединствени у свету. Напредак је сада то што је један крај ребра директно фиксиран за кичмени стуб, плућна марамица је реконструисана помоћу проленске мрежице - објашњава др Милисављевић и истиче да сада у Крагујевцу могу да замене ,,било који део зида грудног коша".
Ненад Грујовић, професор којег су контактирали и коме су затражили да ижењери направе имплантат ребра, говори како је ово први пут рађено тако да нису могли да користе искуства других из света.
- Ребро је компликовано јер не може да се направи само од медицинског цемента. То је витка, еластична структура, која мора да трпи оптерећења и савијања. Зато смо осмисли да од титанијумске жице направимо арматуру, која се налази унутра и спречава да ребро пукне. Један део је везан за кичмени стуб транспедикуларним шрафом, а други за здраву кост - обашњава Ненад.