Срђа Трифковић тврди: Трампа гурају у рат са Ираном, а пред Путином је НАЈВЕЋИ ЗАДАТАК до сад!
Председника САД опколила опасност са две стране
Срђа Трифковић, др историјских наука, публициста и новинар, тврди да је председника САД Доналда Трампа опколила опасност са две стране. Са једне стране му прети импичмент, док са друге Трампа естаблишмент гура у рат са Ираном.
Бивши новинар BBC нам је открио и његово лично и негативно искуство у овом западном мејнстрим медију, а говорио је и о Брегзиту, изазовима које има Владимир Путин и Русија, као и о политичкој ситуацији у Белорусији.
Прочитајте и:
- Хрвати су побили све које су затекли, жене и децу: Након 23 године, Шешељ открио ШТА је претходило "Олуји"
- Ивица Дачић о хапшењу српске држављанке у Црној Гори: Амбасадор одмах да утврди шта се десило
- Тужилац са Косова пре оставке предао нацрт оптужнице против ветерана ОВК: Добијали су бенефиције на незаконит начин!
- Моје искуство у светској служби BBC у Лондону, где сам највећи део своје ране шестогодишње каријере 1980-86 провео у југословенском сервису BBC, било је веома лоше. Британски академски, медијски и политички естаблишмент је, што се простора бивше Југославије тиче, био испуњен титофилизмом. Та опсесија датира из времена Другог светског рата када је, игром случаја, прва британска војна мисија упућена партизанима у пролеће 1943. године, под Вилијамом Дикином, налетела на офанзиву Немаца на Сутјесци. Касније, послат је бригадир Фицрој Меклејн, конзервативни посланик Доњег дома британског парламента и конфидант премијера Черчила, који је такође дао врло романтичарски извештај о херојској борби партизана. Касније, када је 1944. године он дошао до закључка да Тито и његов покрет припремају социјалну револуцију и кад је на то упозорио Черчила, премијер је упитао "Да ли Ви, бригадиру, намеравате да живите у Југославији после рата?" Меклејн је збуњено одговорио "не, наравно", а Черчил је са сарказмом додао "ни ја!"
После сукоба Тита и Стаљина, британски естаблишмент је своју пропартизанску политику ретроактивно окарактерисао као један врло луцидно и лукаво процењен сценарио да ће се Броз пре или касније осамосталити од московског монолита. Потом имамо читаву плејаду британских поличких аналитичара, политиколога, историчара и публициста који су мит о НОБ, о "издаји" Драже Михајловића, о братству и јединству и самоуправном социјалиму чак славили и кодификовали у академској сфери.
ВОЛИ СРБЕ, А САД ЈЕ ЗАБРАЊЕН: Познати амерички новинар УКЛОЊЕН са интернета! (ФОТО)
Ја сам у BBC дошао три године након што сам дипломирао међународне односе на британском универзитету Сасекс. То је било моје прво озбиљно радно место. Очекивао сам да ће ми бити отворене могућности за озбиљније анализе и текстове у време када је долазило до постепеног отварања дебате о деликатним питањима у самој Југославији, али о томе није било ни говора. Покојна Нора Белоф је 1985. године објавила капиталну књигу "Титово напукло наслеђе", која је представљала дашак свежег ваздуха на британској академској и јавној сцени када је реч о Југославији, јер је задирала у веома осетљиве теме које припадници естаблишмента нису дотицали. Пре тога је колумниста британског Тајмса Бернард Левин 1984. године објавио серију од три ударна текста где је критиковао Титово наслеђе као несолидан систем који је заснован на колективном руководству а води до пропасти. Ни Левин, ни Нора Белоф нису били приказани у емисијама BBC на српском језику. Долазила су писма редовних слушалаца из Југославије који су приметили да су медији у Југославији осули дрвље и камење и на Левина и на Нору Белоф, а да никад нису чули ништа о тим текстовима на BBC. Ја сам на састанку редакције потегао то питање, а шеф југословенске службе BBC Дејвид Ведзвуд-Бен са неким кашљуцањем рекао "добро, о томе ћемо другом приликом" – а после ме је његов заменик Крешимир Сидор дискретно упозорио у четири ока да је можда боље да много не причам о тим питањима.
После шест година, због политичке неподобности, није ми био продужен уговор. Дакле, ствари се мењају да би остале исте. Једино мислим да је у данашњем медијском дискурсу Запада мање присутна макар фасада, покушај да се сачува барем привид неке уравнотежености или објективности. Дух либералног естаблишмента је до те мере сада самоуверено и бахато присутан у свим мејнстрим медијима да они чак не осећају потребу да се праве да су ма шта друго, до идеолошки мотивисани активисти. Било која стара прича о уравнотежености, непристрасности, вредносно-неутралном приступу, темељној анализи итд, једноставно не постоји. Идеолошка опредељеност за постмодерну либералну парадигму је а приори третирано као пожељна и сама по себи подразумевајућа. Сада заиста није потребно ни формално филтрирање кадрова који се регрутују у редакције водећих листова, ТВ канала и портала. Они сами себе међусобно препознају и из истог тог круга се касније регрутују уредници који даље одлучују о уређивачкој политици.
Откривено зашто Солана из ДНА ДУШЕ мрзи Србе
"Дубока држава" САД је дефинитивно против њега. Ту је естаблишмент редакција главних дневних листова и ТВ канала који контролише мејнстрим медијски дискурс, ту су затим тзв. "трустови мозгова" попут Брукингс фондације, РАНД-а, Херитиџа итд, где имате назови-аналитику која је а приори мотивисана тежњом за континуитетом глобалне империје и наставком тзв. доминације комплетног спектра. Имамо затим војно-индустријски комплекс, конгресни дуопол и лобисте. Њих изразито забрињава Трампова несумњива жеља за сарадњу са Русијом, јер је русофобија алфа и омега естаблишментског приступа, упркос томе што ће на дуге стазе Кина бити глобални и стратешки ривал САД. Можемо рећи да је Трамп дирнуо у три свете краве естаблишмента: У тзв. слободну трговину (која је у ствари олигархијска), у глобалну империју (због Трампове пароле "Америка на првом месту", где Трамп САД види као силу која тежи да нађе своје место под сунцем међу другима, али не и да буде једина), а треће је његова тежња да обузда имиграционе токове (то је у супотности са идеологијом либералног естаблишмента, али и са материјалним интересима значајних сегмената корпоративне Америке која жели да држи цену рада на најнижем могућем нивоу, а све то независно од културних и безбедносних последица такве самоубилачке политике).
Не сасвим, јер има савезника у бирократском апарату САД и америчком естаблишменту у целини, који свесно саботира Трампа. Примера ради, Њујорк тајмс је 9. августа навео да су високи амерички функционери из сфере националне безбедности, у тежњи да спрече председника Трампа да поремети усвајање формалног споразума на прошломесечном састанку НАТО-а на врху, подстакли амбасадоре војног савеза да усагласе коначно саопштење чак и пре почетка форума. То значи да бирократска машина преузима прерогативе носилаца извршне власти, у намери да спречи могућност да уставно овлашћени и изабрани носилац извршне власти можда има неке друге намере од њихових. Стуб те замисли био је Џон Болтон, саветник за националну безбедност. Човек који би требао да буде Трампова десна рука себи узима за право да делује као самостални актер, без икакве уставно-правне подлоге и да намеће своју политику председнику. То има карактер завере функционера САД са амбасадорима НАТО земаља и министрима одбране других држава-чланица.
Теорија међународних односа третира државу као унитарног актера. Оног тренутка када се на нивоу доносилаца одлука артикулише одређена стратегија, онда је претпоставка да сви елементи државних структура делују у правцу њене реализације. А, овде имамо једну ситуацију без преседана, па више не можемо говорити о унитарном телу доносилаца одлука америчке спољне политике јер унутар Трамповог тима, укључујући и Матиса и Помпеа, имате људе који нису сагласни са његовом тежњом успостављања модуса вивенди са Путином, чак и активно саботирају ту политику.
Конкретан пример: када су се први пут састали Трамп и Путин у Хамбургу пре годину дана, тог истог дана када је Трамп рекао да је потребно отворити дијалог, његова амбасадорка у УН Ники Хејли је рекла "Ми у Русе немамо поверења и никад га нећемо имати". То је торпедовање политике изнутра. У налету хистерије медија после састанка Путина у Трампа у Хелсинкију 16. јула стално се провлачила теза да постоји "консензус америчких обавештајних агенција о руском уплитању у америчке изборе". То једноставно није истина! Имате 16 америчких обавештајних агенција, а пробрани Обамини кадрови у ЦИА (Бренан) и ФБИ (Коми) спремили су свој извештај без доказа у коме кажу да је вероватноћа на страни руског уплитања. Агенција занационалну безбедност (НСА) је своју сагласност са тим налазима повукла и инсистирала на много мањем нивоу извесности. Других 13 агенција у припреми тог извештаја није ни учествовало. Чак и кад вас те чињенице гледају у лице, често се понављају грубе лажи. Ипак, очигледно је да значајан сегмент америчке јавности не наседа на покушаје колективне манипулације. Кредибилитет мејнстрим медијима на нижим је гранима него икада до сада.
Путина и Трампа бебе прекидају у говорима: Ево како реагује Владимир, а како Доналд (ВИДЕО)
- Амерички "дубоко-државни" оперативци рачунају на његов импичмент као последицу Милерове истраге. Специјални истражитељ Милер нема доказе о наводној колузији Трампове кампање и Руса, али он ће користити периферне оптужбе – као што је сада процес у току против Манафорта за утају пореза, непријављивање страних интереса итд... То је као Ханиболова стратегија код Кане, где са две стране оркужио римску армију, једна ће ићи путем покушаја да се Трамп смени квазиправним средствима као Никсон, а други је да га подстичу из све снаге на рат против Ирана. Они рачунају да сталним подстицањем, а ту су до гуше укључени и Израел и Саудијска Арабија, Трампа да ескалира конфликт са Ираном (и видимо да су санкције почеле да се примењују и на фирме трећих земаља које имају пословне аранжмане са Иранцима). То мирише на рат и мислим да припадници "дубоке државе" желе тај рат, како би се очувао концепт америчке глобалне доминације и ангажованости, тако и да би кроз дискредитацију Трампа као последицу тог рата, довели до победе демократског кандидата у новембру 2020. године. Када погледате листу захтева коју је изнео Помпео, укључујући и престанак агресивне реторике против Израела, престанак субверзивних делатности у Сирији итд, то ни једна суверена држава не може да прихвати, упоредиво је са аустроугарским ултиматумом Србији из јула 1914. године.
Трамп иде до краја: Ко настави да тргује са Ираном чека га иста судбина
У данашњој Америци у разголићеној форми видимо како делује спрега кључних актера неформалне владе у сенци. Супротно Трамповим намерама, не обазирући се на изборну вољу грађана, они су решени да наметну своју агенду. Активна саботажа извршне власти од стране бирократског апарата представља додатну претњу Трамповом опстанку. Као што се видело на примеру истражитеља ФБИ Питера Строка, који је свој положај злоупотребио да би спречио Трампов избор, федерална бирократија уистину представља монолитни бастион либералног естаблишмента. Током предизборне кампање 2016, чак 95% донација чиновника запослених у четрнаест федералних агенција припало је кампањи Хилари Клинтон.
Путин добио писмо од Трампа, а ОДУШЕВИЋЕТЕ СЕ када видите ко га је донео у Русију (ФОТО)
Атмосфером параноидне хистерије – која данас влада у Вашингтону – није никада могао да се похвали покојни сенатор Џо Макарти, иницијатор "лова на вештице" 1950-тих. Међутим, Феликс Ђержински и Андреј Вишински би таквим стањем били несумњиво поносни. Фикција постаје оперативна стварност, оптужбе постају доказ кривице. Лудило је колективно, а саучесници верују да су морално супериорни јер поседују вишу истину.
Ничим доказано руско хаковање сервера Демократског националног комитета и Подестиног лаптопа је мистерија, али не и скандал. Прави скандал на другој је страни: питање ко све унутар владе САД и око ње активно ради на покушајима дискредитовања и политичке ликвидације председника САД? Они су истински носиоци субверзије и кривци за разградњу демократских институција.
Трамп упозорио Американце на последице његове могуће смене (ВИДЕО)
Параноидне одлике јавног дискурса о свим руским питањима увелико су ухватиле корена. Корпоративна медијска машина и њени спонзори сада су ескалирали антируску мржњу и страх. Ништа слично није виђено ни у најмрачнијим данима хладног рата. Идеолошка и емоционална русофобија либерала савршено се спојила са геополитички условљеним непријатељством према Русији оперативаца дубоке државе у обавештајном и национално-безбедносном апарату и конгресном дуополу. Плод те алијансе је један надреалистички наратив достојан Гебелса.
РОТШИЛД ЗАПЕНИО ЗБОГ ТРАМПА: Он убија Нови светски поредак! СВЕ ЋЕ НАМ УНИШТИТИ!
Притом је у данашњем Вашингтону процес креирања спољне политике постао дифузан више него икада у досадашњој историји нације. Јула 2017. Представнички дом је усвојио закон о новим санкцијама Русији и тиме ограничио Трампов ауторитет да их самостално укине. Ово је учињено упркос примедбама Беле куће да би тај закон угрозио способност извршне власти да води спољну политику сходно уставним овлашћењима. Трампу је тако ускраћена могућност да делује као рационални доносилац одлука.
Чак и ако Трампа не скине импичментом после новембарских избора за Конгрес, "дубока држава" САД неће допустити могућност његовог реизбора 2020. Вазда је одбацивала легитимност Трамповог избора 2016. и покушавала да му наметне свој програм. Сада следи активни покушај промене режима. Прво ћемо бити сведоци квазиправног пуча по рецептури скидања са власти Ричарда Никсона из лета 1974. Ако тај сценарио не успе, за очекивати је да ће бити примењен план Б, већ виђен у Даласу 22. новембра 1963.
- Прво, не можемо још говорити са сигурношћу да је процес одвајања готов. У британском естаблишменту имате веома моћне кругове који желе да преокрену израз народне воље на референдуму из јуна 2016. године.
Лондон поново на раскрсници: Потребан нови приступ Европе према Брегзиту
БРИТАНИЈА НА НОГАМА: Мистер Брегзит се враћа у политику! (ВИДЕО)
- Мислим да је то била пре свега грешка премијера Дејвида Камерона. Пре 2016. нико у Вестминстеру није очекивао да ће референдума о ЕУ заиста бити. Камерон га је прогурао да би ојачао своје домаће позиције, у уверењу да нема изгледа за победу евроскептика. Радило се напросто о лошој процени. Сада, пак, глобалистички настројени припадници британске елите желе или да спроведу нови референдум – који би обезвредио онај од пре две године – или да са Бриселом договоре "меки" Брегзит, који би омогућавао континуитет разних трговинских и финасијских аранжмана као да је Британија и даље чланица ЕУ. Истовремено, они би хтели да буду поштеђени имиграционих последица, односно да не дају више бенефиције држављанима ЕУ као што је до сада био случај. Највише су се тиме користили Пољаци, Румуни и Бугари, којих у ВБ има преко три милиона. Што се балканског подручја тиче, промене у ставу Лондона нема. Постоји тврди континуитет русофобне и србофобне политике Велике Британије, који датира од средине 19. века.
- То јесте велики проблем. Руска федерација нема један уходан политички систем који би био релативно аутономан од харизме, утицаја и значаја личности на врху државне пирамиде. Постоји неприкунути континуитет који је стар стотинама година. Кроз руску историју имали смо исту корелацију између снаге и способности лидера, цара (или, са Јелисаветом и Катарином, царице) и судбине државног брода. Један јак монарх, као Петар Велики, Катарина Велика, Николај И, Александар ИИИ, могао је да пресудно усмерава империју и да је уврсти или потврди у статусу признатих европских сила. Колебљивост добронамерног али слабог Николаја ИИ, са друге стране, битно је допринела језивој трагедији Русије после 1917. године која је однела и њега и његову породицу.
ВЕЛИКА ВОЈНА ПАРАДА У БЕОГРАДУ: Пред Путином 100 тенкова и нове ракете!
Путин поручио Киму: Спреман сам да се лично састанем са Вама
Исто стање се наставило и у комунистичком периоду. После бољшевичког хаоса раних 1920-их година, инспирисаног дубоком мржњом носилаца преврата од 7. новембра 1917. према Русима и свему руском, Стаљин је успео да регенерише државу у пуном капацитету и да деструктивне фанатике прве фазе револуције побије. Стаљинова победа над Зиновјевим, Камјењевим, Троцким итс. била је алфа и омега способности СССР да се одупре немачком нападу 1941. године. После њега долази авантуриста Хрушчов и кубанска ракетна криза 1962. Године. Потом наступа дуги период стагнације под Леонидом Брежњевим и његовим наследницима кратког века. Уследио је период имрповизованих реформи Горбачова. Оне су се показале не као лек, већ као отров. Потом, период суноврата под Јељцином. У овом тренутку, нема пречег задатка за Путина него да почне да припрема евентуалног наследника и да га уводи у посао, за почетак тако што би га довео на положај председника владе уместо Медведева.
- То би била стратегија високог ризика. Уколико не би била заснована на новим уставним променама које би Путину омогућиле додатни мандат, а сам Путин је тај сценарио одбацио у једном интервјуу Ројтерсу крајем маја, то би значило да за њега треба створити неко ново тело или функцију где би он и даље био де фацто главни носилац извршне власти, док биде иуре на функцији председника РФ био неко други. Мислим да би за Русију било далеко здравије да се на сцени појави неки нови лидер.
- Не може! Белорусија је са геополитичког становишта далеко важнија за Русију од Србије. Она преставља последњи истурени пункт руске екумене према централној Европи, са границом на реци Бугу. Забрињавајуће је да у Белорусији почиње интензивно пласирање, кроз државне медије и наставне програме, новокомпоноване квази-историје у духу монтенегринско-дукљанског и западноукрајинског културног сценарија. Фокус је на измишљању неког бјелоруског идентитета. Самим тим што мора да буде одвојен од руског, он не може а да не буде антируски. Фаворизује се новокомпонована варијанта белоруског језика у медијима, где се намерно убацују (исто смо видели и у Хрватској и БиХ) накарадне новотарије, многе пољске и литванске речи и кованице.
И даље надам да ће Лукашенко имати памети да схвати да се западњацима никад неће уистину омилити и да ће било која цена коју сад буде платио као улазницу у западни клуб бити повучена оног тренутка кад буде формирана нека нова, млађа екипа аутентично рософобних Белоруса спремних да свим снагама крену у евроатлантске интеграције.
Белоруски казачок: Ком ће се царству Лукашенко приклонити - Запад или Русија?
У коликој је опасности Трамп то већ и врапци на грани знају од почетка кампање за америчке изборе, тј. још од 2015. године. Остаје да се види да ли ће Трамп на крају из свих дуела са естаблишментом, лажним вестима, моћним корпорацијама итд. изаћи као победник, те тако обезбедити и мандат до 2024. године, али ипак сви ишчекујемо повратак оне бруталне Америке, која, као што је др Трифковић објаснио жели да буде једина под сунцем, а црту можемо повући цитатом са почетка интервјуа "ствари се мењају да би остале исте".