ИСТОРИЈСКИ ВРХУНАЦ: Си Ђинпинг овог датума долази у Србију?! Ево зашто је то од ИЗУЗЕТНОГ ЗНАЧАЈА за нашу земљу
Из Кине нам, према званичним информацијама, стиже готово трећина инвестиција, а посета кинеског председника је велика прилика да ојачамо већ одличну сарадњу са том земљом, оцена је аналитичара.
Председник Кине Си Ђинпинг посетиће Србију највероватније у мају, незванично сазнаје Курир из доброобавештених извора. Посета кинеског председника, коју је најавио српски шеф државе Александар Вучић, изузетна је част и велика прилика за нашу државу да ојача већ одличну сарадњу с Кином, од билатералних односа и подршке у међународним круговима, нарочито у СБ УН, до заједничких пројеката и прилива нових инвестиција у Србију, оцењују саговорници Курира.
ПРЕМИЈЕРКА СРБИЈЕ ОДРЖАЛА ЛЕКЦИЈУ НЕМЦИМА: "Драги господине Рот, демократија не функционише тако..."
КУРТИ И ЂИЛАСОВЦИ КАО РОЂЕНА БРАЋА!? Политика идентична, жеља иста: Србија под санкцијама, Београд у пламену, а српски народ на коленима
ПРЕТЊЕ СМРЋУ ПРЕДСЕДНИКУ ОСВАНУЛЕ У ОСНОВНОЈ ШКОЛИ: Хитно да се идентификују починиоци
Историјски врхунац
Председник Вучић, да подсетимо, недавно је потврдио долазак Си Ђинпинга, уз поруку да снажно верује у будућност наших односа, који су, како је нагласио, добили нови квалитет заједничким залагањем у готово свим областима и који су на историјском врхунцу. Напоменуо је и да су три кинеске компаније три највећа извозника из Србије и да то значи, како је рекао, да у огромној и фантастичној мери Кинези доприносе развоју и напретку наше земље.
А бројке јасно говоре. Наиме, из Кине нам стиже готово трећина инвестиција, тачније 32,3 одсто укупних страних инвестиција. Само током прва два тромесечја 2023. у Србију је из Кине стигло инвестиција укупне вредности 592,6 милиона евра. Притом, Кинези све више повећавају инвестиције у Србији, па тако код нас граде ауто-путеве, пруге, мостове, енергетске и друге инфраструктурне објекте, као и фабрике, а договорена је и изградња великих индустријско-технолошких паркова. Такође су и стратешки партнери који су уложили велике инвестиције у српску привреду, укључујући највеће и најпроблематичније већ годинама - РТБ Бор и Железару Смедерево.
Кинеске инвестиције су, иначе, према подацима Блумберга, највеће појединачне инвестиције у нашој земљи. Званичне бројке Народне банке Србије показују да је рекордни скок кинеских инвестиција био од 2016. до 2022. године, када је премашивао 4.000.000.000 евра.
Трећа тржишта
Економиста Миладин Ковачевић оцењује да је јачање односа с Кином изузетно важно за нашу државу, пре свега кад се има у виду да је Кина, поред тога што је велики инвеститор у Србији, и један од главних спољнотрговинских партнера, с којим смо само од 2018. више него удвостручили размену.
- Зато је за нас изузетно значајна економска сарадња с Кином, као и њихова подршка на највишем државном нивоу у тој економској сарадњи. Ту је и наш инвестициони циклус, који ће у наредним годинама обележити и Експо, на којем Кина и те како има шта да покаже јер је једна од водећих земаља у индустријском развоју. За нас је притом још важније то што кинеска индустрија има тржишта у целом свету. На тај начин се амортизује слаба коњуктура у Европи и посустајање раста извоза ка европској зони. Нама је битно да нам расте размена, односно да налазимо путеве ка трећим тржиштима, и азијским, и афричким, и арапским, како бисмо компензовали то слабљење извоза према Европи и одржали стопу раста, која би ове године требало да буде до четири одсто - истакао је Ковачевић.
Робна размена с Кином: Шта највише извозимо, а шта увозимо
Топ 5 извозних производа
- Руде бакра и концентрати
- Катоде и секције катода од рафинисаног бакра
- Дрво букве
- Месо - говеђе, без костију, остало, смрзнуто
- Мотори - наизменични, вишефазни
Топ 5 увозних производа
- Котлови с водогрејним цевима
- Паметни телефони (смартпхонес)
- Портабл машине за АОП
- Уређаји за климатизацију (прозорски, зидни), сплит системи
- Лим - обојен, лакиран или пластифицира
Србија Данас/Курир