ДАНАС ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ У НЕГОТИНУ И МИОНИЦИ: У оба града право гласа има више од 50.000 људи
У Мионици право гласа има 10.987 бирача који бирају 39 одборника са седам изборних листа.
Укупно 37.316 бирача у Неготину моћи ће да бира између шест изборних листа, чији ће се кандидати борити за 45 места у локалној скупштини. Поред Српске напредне странке и Социјалистичке партије Србије, на изборима ће учествовати и Српска радикална странка, опозициона Народна странка, коалиција НАДА, Здрава Србија и Савез 90 Зелених.
"БАРАБО ЈЕДНА, НЕМОЈ ДА МИ ЗАВИТЛАВАШ ЖЕНУ!" Како је једна шала увела Марића у сукоб са Слободаном Милошевићем
АМЕРИКАНЦИ СПРЕМАЈУ ОШТРУ АКЦИЈУ НА КиМ? Шешељ изнео узнемирујућа упозорења (ВИДЕО)
Брнабићка поставила "интимно" питање Млађену Ђорђевићу: Да ли сте добро? (ФОТО/ВИДЕО)
У Мионици право гласа има 10.987 бирача који бирају 39 одборника са седам изборних листа. Поред листе СНС-ПУПС, ту је коалиција СПС-СРС, затим коалиција НАДА, Савез 90 Зелених, Слободни грађани Мионице, GG Демократија на старом месту и Здрава Србија.
Извршни директор ЦеСИД-а Бојан Клачар каже за Танјуг да локални избори у Неготину и Мионици немају велики политички значај за национални ниво и протичу без политичке неизвесности, имајући у виду стабилност подршке коју има владајућа коалиције, као и бојкот већег дела опозиције.
Он оцењује да је у нешто већој мери занимљиво пратити изборе у Неготину јер учествује Народна странка која је бојкотовала изборе 2020. године, а индикативно је и пратити наступ СПС који у Мионици излази с радикалима као опозицијом, а у Неготину с напредњацима.
Према Клачаровим речима, изборна кампања је протекла релативно мирно и монотоно па, како каже, није реално очекивати да ће се поновити ситуација из неких ранијих изборних процеса.
Клачар додаје да то не искључује одређене неправилности услед ниских капацитета институција и њихове пасивне улоге у изборном процесу, али су локални избори, посебно у Неготину, и тест колико је опозиција спремна да исконтролише изборни дан"
На изборе, иначе, први пут излази и странка "Савез 90 зелених Србије", а реч је о организацији коју предводи Ђура Влашкалић, некадашњи члан ДС. У Савезу су још и некадашњи посланик Горан Чабради са својом Зеленом странком, као и бивши функционер ЛДП-а Ненад Милић.
Каже да је ове изборе више занимљиво пратити из угла нетом завршеног међустранчког дијалога да би се видело да ли се и на који начин имплементирају договерене мере.
На локалним изборима, подсетио је Клачар, нема независних посматрача па ће увид у стање на терену и квалитет изборног процеса бити слабији у поређењу са националним изборима а одговорност локалних институција већа.