Извињење америчког новинара у Београду: САД су бомбардовањем РТС-а прешле Рубикон (ВИДЕО)
Дводневна међународна конференција "Крај некажњивости за злочине над новинарима", организована поводом 20. годишњице бомбардовања РТС-а у НАТО агресији 1999, одржава се у Дечјем културном центру у организацији Удружења новинара Србије и Радио-телевизија Србије.
Председник Владе Ана Брнабић је навела да је бомбардовање зграде РТС-а убиство којег треба да се стиди део оних земаља које данас причају о слободи медија.
- Многи од тих који нас данас обучавају о слободи медија немилосрдно су упутили пројектиле на један медиј - истакла је она и додала да не постоји ниједно оправдање за тај варварски чин.
Ђани Ћурчић о протестима против бомбардовања: "Шиптари" ме "убијали", изгубио сам 2 милиона због штрајка!
- Бомбама су одговорили на телевизијски програм - рекла је Брнабићева и додала да ћемо "подсећати да је злочин злочин, да је убиство убиство, без обзира ко га је и са којим мотивима починио" и да никада нећемо престати да тражимо правду.
Јовица Станишић два дана после атентата открио са ким се Ђинђић састао 6. октобра!
Новинар РТС-а који је водио вести 23. априла у време бомбардовања телевизије Бобан Ковачевић пренео је своје сведочење о тој ноћи.
- У протеклих 20 година стално се враћам у вести које нису завршене и злочин који није кажњен и постављам питање зашто - рекао је Ковачевић.
Мирослав Медић, брат страдалог Синише Медића, позвао је присутне да минутом ћутања одају пошту убијеним медијским радницима у Србији. Истакао је да је зграда РТС-а тих дана током бомбардовања била опасана жутом траком и да су ватрогасна кола била испред зграде.
- Мислили су на све осим да изместе људе - нагласио је Медић и додао да страни репортери нису у ноћи бомбардовања били код зграде РТС-а.
Генерални директор РТС-а Драган Бујошевић је рекао да се већ 20 година питамо зашто је убијено 16 цивила који су у РТС-у радили своје послове. „Шта је хтео да уради врх РТС-а остављајући их у немилост НАТО бомбама“, запитао је Бујошевић и додао:
- Били су бахати и безосећајни да животе својих колега прогласе небитним, неважним, безначајним, баш као што је то урадио и НАТО. РТС ће вечно помињати своје колеге, како би понављао да нико нема право да убија новинаре - истакао је Бујошевић. Навео је да ће РТС и даље покушавати да имена 16 страдалих колега буду уписана у листама Комитета за заштиту новинара.
ЗАВОДИ ТЕРОР У ПРИВАТНОЈ ДРЖАВИ: Мило пљунуо по свим жртвама НАТО бомбардовања, хапси Србе због заставе!
Председник УНС-а Владимир Радомировић је рекао да никада нико ни у једном рату у историји света није бомбардовао једну медијску кућу и убио 16 радника.
- Зашто се онда злочину који је починио НАТО дају друга имена - упитао је Радомировић.
Кључни сусрети о Косову у наредних 168 сати: Вучић ће разговарати са 4 од 5 најзначајнијих светских лидера
Заменик генералног секретара Међународне федерације новинара Џереми Дир поручио је да осуђују бомбардовање РТС-а и подржавају породице страдалих које траже правду.
- Заиста је тужно што су они жртве - рекао је Дир и упозорио да такво незапамћено кршење прописа и некажњеност која је уследила имају данас последице широм света.
Председник Савеза новинара Русије Владимир Соловјов каже да су руски новинари били сведоци патње српског народа и да је оно што су видели и осетили током бомбардовања из корена променило њихове погледе на свет.
- Никада више нећемо веровати у искреност изјава такозваних наших западних партнера - навео је Соловјов и додао да су кривци за бомбардовање нажалост још на слободи.
Вучић из здравствених разлога неће присуствовати скупу поводом 20. годишњице бомбардовања РТС
- Жао ми је што је моја Влада хладнокрвно убила чланове ваших породица - рекао је амерички истраживачки новинар и суоснивач "The Интерцепт" Џереми Скејхил и понудио извињење јер, како је рекао, до сада нико ту реч није изговорио, нити је неко проглашен кривим за бомбардовање РТС-а.
- САД су бомбардовањем РТС-а прешле Рубикон - закључио је Скејхил, додавши да су након бомбардовања РТС-а уследили напади на друге телевизије и новинаре у свету.
Члан Комисије за истраживање убистава новинара Љиљана Смајловић рекла је да је страховала да ће двадесету годишњицу убиства Славка Ћурувије дочекати без правде.
- Надамо се да овом пресудом долази крај ере некажњивости за злочине над новинарима у Србији - навела је Смајловићева и додала да има још нерасветљених злочина.